• Головна
  • Іван Франко: маленькі пристрасті великого українця
18:25, Сьогодні
Надійне джерело

Іван Франко: маленькі пристрасті великого українця

Іван Франко: маленькі пристрасті великого українця

Монументальна постать Івана Франка як незламного Каменяра, видатного письменника та громадського діяча міцно закарбувалася у свідомості українців. Немало зусиль до цього свого часу доклала й радянська пропаганда, намагаючись максимально збільшити відстань між знаковими для України особистостями та звичайними громадянами. І зараз дослідники життя та творчості Франка роблять все, щоб розкрити його з іншого, більш людяного боку.


Тож давайте згадаємо, що Іван Якович був насамперед людиною, у нього була родина та діти, домашні улюбленці та маленькі хобі й захоплення.

Улюблені хобі Івана Франка

Можливо ви здивуєтесь, але серед захоплень відомого письменника не колекціонування чогось екзотичного, а просте й доступне кожному дозвілля – рибальство та збирання грибів. 

“Той факт, що Франко любив збирати гриби, відверто кажучи, здивував мене. Здавалось би, така зайнята особистість, як Франко, не став би гаяти свій час на таку справу і з більш великим захопленням написав би новий твір, проте ні, Франко знаходив час навіть на те, щоб зібрати грибів і йому це дійсно подобалось”, – написала у мережі невідома нам десятикласниця Анастасія у коментарі під одним з дописів про Каменяра.

Ці слова зайвий раз підкреслюють, що наше суспільство переважно сприймає відомих персон чи то як безплотних янголів, чи як бездушних роботів, які весь час зайняті створенням майбутнього національного надбання. Такий парадокс.

“Тихе полювання”, або збирання грибів

Однак, повернемося до хобі Івана Яковича. Як свідчать спогади сучасників і родини, Франко з дитинства просто обожнював блукати лісовими стежками. Письменник добре розумівся на грибах, розрізняв їстівні, умовно їстівні та отруйні, ще з гімназійних часів знав їхні назви латиною. Майстерність збирання грибів він перейняв у свого батька Якова Франка.

Грибництво часто поєднувалося з довгими пішими прогулянками. За спогадами сина письменника Тараса, батько любив бродити лісом босоніж, з кошелем в руці, іноді з ціпком. Як згадував шкільний товариш письменника Іван Яцуляк, грибів Франко найбільше набирав, бо він завжди пильно дивився в землю.

Зрозуміло, що з таким хобі у родині письменника готували багато грибних страв. А найулюбленішою була молода картопля з присмаженими грибами.

Як Іван Франко ловив рибу

Не меншою пристрастю, ніж полювання за грибами, для Івана Франка була ловля риби. До риболовлі він залучав усіх – сім’ю, друзів, знайомих, колег, місцевих селян. Іноді навіть попри їхнє небажання.

Найбільше він любив ловити рибу сітями та саком. До вудок чомусь ставився зневажливо, вважав це профанацією. Досить справно ловив рибу навіть без всякого знаряддя – просто хапав її руками. Сіті Франко вмів плести власноруч, і своїх дітей навчив цього ремесла.

Дочка Ганна згадувала: "Тато був завзятим рибалкою. Він ловив рибу спеціально для нього плетеним саком, так званим в’ятерем, рідше на вудку, також дуже часто ловив руками. Ідучи попри берег, він зупинявся і витягав рибу просто з нори".

Директор музею "Дім Франка" Богдан Тихолоз на своєму сайті, присвяченому життю та творчості видатного українського письменника, розповідає, рибальський кошик Івана Яковича був багатий і різноманітний: раки, пструги (річкова форель), слижі, бабки, клени, окуні, карасі, плотниці, пересипці, щупаки (щуки), коропи, в’юни-мнюхи, карасі, піскарі, яльці, лящі і навіть головатиці (велика риба з родини лососевих). 

За згадками знайомого Франка С. Вітика, друзів і знайомих письменник використовував, щоб заганяли йому рибу. Після бурхливої риболовлі гості виходили з води змерзлими й стомленими. Й тоді на них чекало ще одне випробування – пробіжка, щоб зігрітися.

Дочка Ганна згадувала: "Тато був завзятим рибалкою. Він ловив рибу спеціально для нього плетеним саком, так званим в’ятерем, рідше на вудку, також дуже часто ловив руками. Ідучи попри берег, він зупинявся і витягав рибу просто з нори".

Мріяв Франко і про власний ставок, але цій мрії не судилося збутися.


Про пристрасть письменника до риболовлі свідчить те, що зображення риб навіть прикрашали стіни кімнат у його віллі. За однією з версій, їх він отримав у подарунок на Краєвій виставці у Львові, яка відбувалась у Стрийському парку 1894 року, оскільки назвав латиною усі види риб. Ці літографії нещодавно були відреставровані співробітниками музею у рамках проєкту “Врятовані”.

Де можна дізнатися більше про життя видатного українця

Найбільше та найповніше про Івана Франка можна дізнатися, відвідавши музей письменника у Львові. “Дім Франка”, до комплексу якого входить і колишній маєток письменника, за адресою: м. Львів, вул. Івана Франка, 150/152. Музей працює щодня з 10:00 до 17:00.


Тут вам розкажуть не лише про літературну, наукову та громадську діяльність знаменитого Каменяра, а й привідкриють завісу над особистим життям видатного українця. Театралізовані екскурсії дозволять глибше зануритися у часи, коли жив і творив Іван Франко. Одна з них присвячена стосункам між дружиною та донькою письменника, інша пропонує відчути себе гостями сімейства Франків.

Редакція щиро дякує за консультації молодшому науковому співробітнику “Дому Франка” Руслану Бондару.

У статті використані світлини з музейних фондів Дому Франка.

Головна ілюстрація - ліногравюра Юлії Макарової (Львів).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #Франко #музей
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
У місті Лева народилось багато геніїв, творчість та діяльність яких, стало важливої не тільки української, але і світової історії: у нашому спецпроекті ми будемо розповідати про них

Коментарі

Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Оголошення
live comments feed...