• Головна
  • Вірменський собор у Львові: десять цікавих фактів про історичну перлину міста, - ФОТО
11:00, 27 серпня 2024 р.

Вірменський собор у Львові: десять цікавих фактів про історичну перлину міста, - ФОТО

 Вірменський собор у Львові: десять цікавих фактів про історичну перлину міста, - ФОТО

Вірменський собор або Собор Успіння Пресвятої Богородиці безсумнівно входить у перелік самих цікавих історичних памʼяток міста Лева. Ця будівля, яка знаходиться у самому центрі міста за адресою  вулиця Вірменська, 7/13 є пам'яткою архітектури національного значення,

032 зібрав для вас десять цікавих фактів про одну із найкрасивіших та найдавніших церков міста Лева.

Факт 1. Побудував італієць з Криму

Архітектором Вірменського собору був італієць з ГенуїДорінг, який приїхав до Львова з генуезької колонії Кафа ( сучасна Феодосія) в Криму. На користь цієї версії свідчить його ознайомленість із зодчеством італійським, вірменським і візантійським (усі три поширені на той час у Криму). Вважається, що для відтворення особливостей старовірменської архітектури за зразок було взято катедру в Ані (середньовічна вірменська столиця).

Але історики до цього часу сперечаються про національність Дорінга та правильне написання його прізвище, є варіанти (Доре, Дорко, Дорхі, Дорк). Деякі вважають, що сам він збудував ще одну прикрасу міста — мурований собор Святого Юра.

Будівництвом Вірменського собору Дорінг займався сім років з 1364 року по 1363 рік.

Відомо, що в 1383 році продав свій дім у Львові по сусідству з війтом Григорієм Штехером і Петром Чапичем та придбав інший у Генрика Клемме на півкуріальній ділянці, а помер у 1384 році.

Факт 2. Внесена у список Світової спадщини ЮНЕСКО

Вірменського собор являє собоюунікальне поєднання архітектури вірменських святинь, романсько-готичного стилю Західної Європи і староукраїнського галицького зодчества. Стіни храму завтовшки 1,5 метри, він збудований з ламаного каменю і обличкований тесаними плитами. Конструкція купола святині спирається на пустотілі ребра, які викладені з глиняних глечиків.

У південному дворику, що розташовується між собором і вулицею, збереглися рештки старовинного вірменського цвинтаря. Мова йде про надгробні плити, деяким з них 600 років, їх перенесли сюди з кладовищ інших вірменських храмів і монастирів, яких вже декілька століть нема у Львові. Однак слід зауважити, що це кладовище є зовсім нетиповим: цими плитами вимостили подвір'я храму, або ж їх вмонтували у стіни.

Що стосується інтер’єру Вірменського собору, то він віддає автентикою Сходу, особливо вражають неповторні форми та колористика фресок, мозаїк. Ще однією цікавинкою є дерев’яна різьблена каплиця XVIII століття із вівтарем, що зображає муки Христа на Голгофі.

Факт 3. Релігійний центр вірменської колонії

Вірменська колонія у Львові утворилася у 2-й половині 13 сторіччя. Вони компактно оселилися спочатку у районі Підзамче, а тоді частина осіла у середмісті, неподалік Ратуші.

Хроніки свідчать про те, що вірмени служили у військових дружинах Данила Романовича і Лева Даниловича.  Згідно з давніми рахунковими книгами, 1417 року з 1280 львівських містян майже третину – 337 становили вірмени.

В ті часи вірмени у Львові працювали купцями, перекладачами, ювелірами, зброярами. Вони мали свою школу, суд, банк, лікарню, бібліотеку, театр

Заможна та впливова армянська спільнота у 14 сторіччі вирішила збудувати власний собор. Коштом вірменських купців Якова з Кафи і Фаноса з Кайсері, Каппадокія у 1364 році почалося будівництво Вірменського собору.

Як місто де проживала найчисленніша вірменська громада у Східній Європі - Львів став центром Вірмено-григоріанського єпископства.

Факт 4. Унікальний архітектурний ансамбль

Вірменська церква Успіння Пресвятої Богородиці у Львові є цілим архітектурним ансамблем. Окрім власне будівлі церкви, тут діяв монастир і розташували цвинтар. Організовували також братства, які могли допомагати бідним чи вести світську діяльність.

 Вірменський собор у Львові: десять цікавих фактів про історичну перлину міста, - ФОТО, фото-1

Дзвіниця Вірменського собору, фото Вікіпедія

До Львівського ансамблю увійшла дзвіниця 1571 року будівництва, палац архієпископа, датований 18 століттям, банк, заснований у 17 столітті, монастир вірменських бенедиктинок, який створили 1682 року, а також пам’ятна колона зі скульптурою св. Христофора і дерев’яний вівтар 18 століття, який зображує події на Голгофі.

Факт 5. Собор тричі горів

Вірменський собор тричі пережив великі пожежі. Перший раз у 1381 році. Після чого його реконструкція тривала до 1437 року, тоді навколо нього зведено відкриту арочну галерею,

 Також Оригінальна вежа собору згоріла під час пожежі у Львові у 1527 року. Нова була побудована Анджеєм з Кафи, який найняв архітектора Петра Красовського, який у 1570–1571 роках побудував триповерхову вежу-дзвіницю.

Після пожежі 1712 року інтер'єр набуває барокового характеру: тинькуються стіни, встановлюються нові вівтарі.

Факт 6. Унікальні фрески Розена

Однією з родзинок собору є фрески, які виконав відомий художник Ян Генрик Розен у 1926—1929 роках на замовленняльвівського вірменського архієпископа Йосифа Теодоровича.

Поховання Святого Оділона,фото Вікіпедія

Ян Розен пішов шляхом синтезу вірмено-візантійської традиції з західноєвропейськими тенденціями сучасного йому мистецтва в формі об'єднання експресивних засобів вираження з піздньосецесійною стилізацією. Особливо вдались художнику, на думку сучасників, «Таємна вечеря», «Розп'яття» і «Поховання Святого Оділона».

Факт 7. Був музеєм імені Леніна

У радянські часи собор закрили і він не працював. У 1945 році каральні органи арештували адміністратора Львівської архиєпархії Вірменської католицької церкви о. Діонісія Каєтановича, який згодом загинув у радянському концтаборі. Майже всі вірмени поїхали до Польщі.

З початку на території Вірменського собору діяло фондосховище Львівської картинної галереї, а 1953 року тут працював музей імені Леніна.

Факт 8. Став знімальним майданчиком для відомого радянського фільму

У 1978 році старовинні мури собору стали сценою для зйомок легендарного радянського фільму "Д'Артаньян і три мушкетери". 

 Вірменський собор у Львові: десять цікавих фактів про історичну перлину міста, - ФОТО, фото-2

Так двір собору зіграв краєвиди паризького монастиря Дешо, де проходила дуель потрійна дуель Д'Артаньяна з Атосом, Портосом і Арамісом, яку несподівано перервали гвардійці кардинала.

 Вірменський собор у Львові: десять цікавих фактів про історичну перлину міста, - ФОТО, фото-3

Факт 9. Тут молився Папа Римський Іван Павло II

У 2001 році відбулася перша у посттоталітарні часи літургія у капличці церкви на подвір’ї. У храмі Успіння Пресвятої Богородиці того ж року молився Папа Римський Іван Павло II.

Факт 10. На освячення собору приїхав патріарх - католікос всіх вірмен та Шарль Азнавур

18 травня 2003 року собор освятив патріарх-католикос усіх вірмен Гарегін II. Після того, як голова Львівської обласної держадміністрації передав вірменському архієпископу Григорису ключі від храму, католикос Гарегін ІІ здійснив обряд «відкриття дверей» та освятив собор.

На освяченні також був всесвітньо відомий французький співак вірменського походження Шарль Азнавур із сином та перший президент України Леонід Кравчук.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #Вірменськийсобор #Розен #Тримушкетера
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...