Новини компаній
15:00, 21 березня 2023 р.
Протезування від А до Я. Що варто знати ветеранам та ветеранкам? Гайд від Доступно.UA
Новини компаній
Війна кардинально змінила і ту реальність, в якій ми живемо, і ту, в якій будемо жити після перемоги. Значна частина населення виступила на захист народу України і її територіальної цілісності. І це, в свою чергу, формує наше майбутнє суспільство. Люди, що повертатимуться з фронту, будуть потребувати підтримки, соціальних гарантій і реабілітації.
Однією з найпоширеніших бойових травм є ампутація. Захисникам і захисницям, що відчули на собі досвід ампутації, доведеться пройти довгий шлях відновлення. Важливо, щоб на всіх кроках їх супроводжували кваліфіковані спеціалісти, які, крім медичної допомоги, нададуть ще й інформаційну підтримку. Вже сьогодні є величезна потреба у вчасному та достовірному інформуванні, адже не всі ветерани та ветеранки, яким необхідне протезування, знають про технічні можливості різних протезів, державну політику про безкоштовне протезування та компенсації за придбання засобів реабілітації за власний рахунок.
Ми підготували інформаційний матеріал, в якому розказуємо, на що звернути увагу при виборі протезного підприємства, як подати заявку на безкоштовне протезування та ділимось корисними контактами.
Як обрати лікаря та виробника протезів
Допротезна реабілітація починається ще в лікарні. Обробка рани, бинтування, вправи для запобігання контрактури та амплітуди рухів: все це створює оптимальні умови для подальшого протезування.
Зазвичай протезування проходить у два етапи: спочатку підбирається тимчасовий протез, а вже пізніше виготовляється постійний індивідуальний. Тимчасовий протез можуть рекомендувати у медичному закладі, щоб контролювати розмір кукси – частини кінцівки, що залишається після ампутації. Він може бути не дуже естетичним та мобільним. На ці якості варто звернути увагу при виготовленні постійного індивідуального протеза.
В Україні зараз діє більше 50-ти протезних підприємств у різних регіонах. Не всі підприємства надають однаковий об'єм послуг. Одні можуть виготовляти тільки протези верхніх кінцівок, інші – і верхніх, і нижніх. При виборі підприємства для протезування рекомендуємо спиратися на наступні пункти:
- Поспілкуйтесь з людьми, що мають подібну травму і живуть з нею вже деякий час. Вони можуть порадити підприємство та протезиста орієнтуючись на власний досвід.
- Орієнтуйтесь на транспортну доступність підприємства. Протез потрібно регулярно обслуговувати у спеціалістів, тому вам має бути зручно добиратись до закладу.
- Дізнайтесь про кваліфікацію протезиста. Його досвід роботи має бути не менше 3 років. А за останні 2 він мав виготовити протези не менше як для 20 пацієнтів (дані з брошури «Якщо ви отримали травму та втратили кінцівку»).
- Запитайте, чи мають фахівці сертифікацію від виробника комплектуючих, які вони будуть використовувати для вашого протеза.
Допомога від держави: на що розраховувати
Сьогодні технології протезування кінцівок в Україні нічим не поступаються іноземним. Наші спеціалісти використовують ті самі комплектуючі, що і спеціалісти зі Штатів або Європи. А державна політика спрямована на те, щоби всі, хто потребує протезів були забезпечені ними за державний кошт. Оплата послуги здійснюється через Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Безкоштовними також є підбір, адаптація протезу та подальше тренування щодо того як з цим протезом взаємодіяти.
У державі є певні нормативи оплати. Тому, якщо протез і подальше обслуговування виявляться дорожчими, можна задіяти систему співфінансування. Наприклад, співфінансування через благодійні фонди та організації.
Людина з інвалідністю може отримати за державний кошт такі допоміжні засоби реабілітації (ДЗР):
- протезно-ортопедичні вироби, у тому числі ортопедичне взуття;
- спеціальні засоби для самообслуговування та догляду;
- засоби для пересування;
- допоміжні засоби для особистої рухомості, переміщення та підйому;
- меблі та оснащення;
- спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією.
Для того, щоби отримати протез за державні кошти, зберіть наступні документи:
- заява на забезпечення протезним виробом;
- паспорт громадянина України чи відповідне посвідчення;
- документ з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- рішення ВЛК про необхідність забезпечення протезним виробом;
- витяг з наказу командира військової частини або довідка про обставини травми видана командиром військової частини.
Дорожня карта протезування
Щоб отримати необхідні засоби реабілітації окремим категоріям населення, в тому числі особам з інвалідністю внаслідок війни, необхідно пройти кілька етапів.
Етап 1. Подача заявки.
Заявку про забезпечення ДЗР в комплекті з повним пакетом документів необхідно подати до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), або до органів соціального захисту населення (ОСЗН), або через електронний кабінет особи з інвалідністю.
Етап 2. Обов'язкове ознайомлення з інформаційними матеріалами.
Співробітники ЦНАП/ОСЗН мають ознайомити вас зі змістом інформаційних матеріалів та корисних джерел, а саме:
- переліком підприємств, до яких особи можуть звернутися з питання забезпечення ДЗР;
- каталогом ДЗР;
- механізмом забезпечення ДЗР та отримання компенсації за самостійно придбані засоби;
- інформацією щодо сумісності ДЗР;
- інформацією щодо роботи електронного кабінету.
Якщо заявка подається через електронний кабінет, то з усією інформацією заявник має ознайомитись особисто.
Етап 3. Отримання повідомлення про прийняте рішення.
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю надсилає повідомлення про прийняте рішення та формує електронне направлення через ЦНАП, засоби телекомунікаційного зв'язку, електронний кабінет особи або через Єдиний державний веб-портал електронних послуг про необхідність подання відсутніх документів.
Етап 4. Звернення до підприємства.
Необхідно звернутись до вибраного підприємства з заявою про намір на забезпечення ДЗР. Заява подається особисто або через електронний кабінет. З моменту подання заявки у Вас є 14 днів, щоб, у разі необхідності, змінити вибране підприємство.
Етап 5. Підбір, замовлення та примірка ДЗР.
На підприємстві вам допомагають з підбором засобів реабілітації та формують замовлення на його виготовлення. Ви маєте перевірити замовлення та підписати його. Після примірки готового індивідуального засобу реабілітації (якщо він вам підійшов), ви повторно підписуєте замовлення та акт приймання-передачі робіт.
Етап 6. Отримання ДЗР.
Під час отримання готового ДЗР вам мають надати інструкцію щодо його експлуатації та талон на гарантійне обслуговування.
Хто допомагає ветеранам та ветеранкам
Отримати ампутацію в дорослому віці особливо важко. Вам може знадобитись більше часу на лікування і адаптацію. Щоб цей процес пройшов легше, залучіться підтримкою оточуючих. Це можуть бути близькі, друзі, лікарі, психологи, люди зі схожим досвідом. Ми, в свою чергу, ділимось контактами дружніх організацій, що надають підтримку ветеранам.
Для консультації з підбору протезного підприємства можна звертатись до спеціалістів проєкту «Протезування в Україні» за номером телефону +380 50 177 68 39 або електронною поштою [email protected].
Якщо потрібна підтримка в адаптації до цивільного життя або потрібно поговорити з тими, хто розділяє ваш досвід, можна звертатись в Ветеран Хаб за номером телефону +380 67 348 28 68.
Також ви можете дізнатись більше про догляд за куксою, вправи для фізичної реабілітації після ампутації та менеджмент болю у матеріалах ГО «Ingenius»:
https://ingeniusua.org/reabilitatsiya-veteraniv-materialy-dlya-patsiyentiv-i-likariv#information
Матеріал було підготовлено організацією Доступно.UA в рамках проєкту, що проводиться завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX за підтримки Державного департаменту США.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:02
Вчора
16:06
Вчора
Оголошення
10:07, 9 січня
40
12:09, 9 січня
82
14:42, 11 січня
10:01, 13 січня
1
live comments feed...
Коментарі