15:11, 22 лютого 2023 р.
Надійне джерело
Замість вулиці Глінки у Львові - Галицької Армії: історія та фото
У рамках редакційного спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua розповідає про вулицю Галицької Армії, яка отримала цю сучасну назву в рамках дерусифікації.
З початку повномасштабної війни у Львові перейменовують вулиці міста, що були названі на честь російських діячів чи пов'язані з рф. Зокрема, нову назву отримала вулиця, яка "носила" ім'я на честь російського композитора Михайла Глінки. Зараз - це вулиця Галицької Армії.
Вулиця Галицької Армії у Львові, Фото: 032.ua
Вулиця Галицької Армії розташована серед мальовничої озелененої території у Галицькому районі. Пролягає півколом від вулиці Героїв Майдану, поблизу - Стрийський парк.
У першій третині XX століття вулиця вважалася однією з найпрестижніших для проживання. Після Другої світової війни та встановлення у Львові радянської влади там проживали представники місцевого партійного керівництва. Тоді в'їзд на вулицю був заборонений.
Як змінювалася назва цієї вулиці впродовж років
Ця вулиця виникла наприкінці XIX століття. Першу її назву зафіксовано не пізніше 1903 року — Кадетська Бічна. Згодом її перейменували на вулицю Гербуртів, на честь шляхетської родини Гербуртів. Із листопада 1941 року по липень 1944 року вулиця мала назву Майєнштрассе.
Після війни цій вулиці на деякий час повернули її довоєнну назву, проте вже у 1945 році знову перейменували на честь російського композитора Михайла Глінки. Ця назва вулиці "жила" понад 75 років.
Лише влітку 2022 року міськрада Львова ухвалила рішення про перейменування вулиці у рамках дерусифікації. Так вона отримала сучасну та актуальну назву — Галицької Армії.
Вулиця Галицької Армії у Львові, Фото: 032.ua
Як забудована вулиця
Забудова вулиці розпочалася у 1903 році. Низка будинків внесені до переліку пам'яток архітектури та містобудування Львова, як пам'ятки місцевого значення.
Зокрема, у будинку №7 була резиденція першого секретаря обкому КПУ, у будинку №9 зупинялися високопоставлені посадовці, які приїжджали до Львова.
Будинок № 1а зі шпильчастою вежею звели у 1903 - 1904 роках. Будівництво здійснювала фірма Альфреда Захаревича і Юзефа Сосновського. У 1930-х роках будинок придбав педагог Мечислав Кістрин, який заснував там приватну гімназію імені Генрика Йордана. Згодом там містилася середня школа, пізніше — відділення інституту "Гіпроград", за часів незалежності у будинку діє Дитяча художня школа імені Олекси Новаківського.
Будинок № 3-Б зведений у 1929 році за проєктом Михайла Маковича-молодшого. Він належав належала родині Курилло. Одним з найвідоміших представників якої був професор Львівської Політехніки Адам Курилло. Він мешкав у цьому будинку до самої смерті.
Будинок №5 зведений за проєктом Ґраціана Яворського у 1903 - 1904 роках. Фасад прикрашений скульптурою фантастичної істоти. Будинок належав родині Стефановичів. У 1939—1941 роках в будинку мешкав один з засновників Львівської математичної школи, колишній прем'єр-міністр Польщі, професор Казимир Бартель. У 1941 - 1943 році віллу зайняв начальник львівського гестапо Карл Ебергард Шенгарт.
Будинок № 7 споруджений за проєктом Артура Шлеєна у 1903 - 1909 роках для видавця і власника книжкового магазину Александра Маццукато. Фасад прикрашений скульптурою фантастичної істоти, яку деякі автори називають хімерою, ймовірний автор — скульптор Францішек Томаш Бєрнат. У 1939—1941 роках тут мешкав перший секретар Компартії України Микита Хрущов. За незалежної України тут функціонує готель.
Вулиця Галицької Армії у Львові, Фото: 032.ua
Читайте також: Героїв Маріуполя, Гостомельська та Чорнобаївська: про нові назви вулиць Львова
Фото на головній: 032.ua
За інформацією uk.wikipedia.org, lia.lvivcenter.org
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.
Останні новини
18:03
Вчора
11:09
Вчора
ТОП новини
Оголошення
07:49, 26 грудня 2024 р.
live comments feed...
Коментарі