
17:15, 25 січня 2023 р.
Надійне джерело
Замість Академіка Павлова - Грицька Чубая. Історія ще однієї вулиці, яку перейменували у Львові
У рамках редакційного спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про вулицю міста, яку перейменували на честь видатного українського поета, перекладача, художника, мистецтвознавця Грицька Чубая.
23 січня у Львові символічно відкрили вулицю, яку перейменували на честь видатного українського поета, перекладача, художника, мистецтвознавця Грицька Чубая. Саме цього дня - день його народження. Далі розповідаємо детальніше.

Вулиця Грицька Чубая у Львові, Фото: пресслужби Львівської міськради
Про перейменування вулиці
Сучасну назву вулиця отримала на пошану видатного українського поета, перекладача, художника, мистецтвознавця Григорія Чубая влітку 2022 року. Її перейменували у рамках дерусифікації.
До цього вулиця впродовж 1944 - 2022 років "носила" назву на честь видатного російського та радянського фізіолога, академіка Івана Павлова. А в період 1907 - 1944 роки була названа на честь львівської патриціанської родини XVI століття Домагалічів.
Як відкрили вулицю на честь Грицька Чубая
На відкритті вулиці Грицька Чубая були присутні рідні митця - дружина Галина, діти Тарас і Соломія, а також поціновувачі творчості поета.
"Це такий і дивний, і особливий день для нашої родини. Підозрюю, що мій батько, якби на це дивився з боку, то іронічно підсміювався. Тим не менше, українцям варто пам'ятати своїх поетів і митців, тому їх іменами й називають вулиці. Для того, щоб це залишилося надовго. Буде хтось проходити, прочитає назву вулиці й можливо зацікавиться, хто це, надихнеться", – зазначив син поета, музикант, лідер гурту "Плач Єремії" Тарас Чубай.
Що відомо про Грицька Чубая
Грицько Чубай – видатний український поет, перекладач, художник, мистецтвознавець. Один із лідерів українського літературно-мистецького андеґраунду 1960-1980-х років та видавець самвидавного часопису "Скриня".
Він народився 1949 року у селі Березинах Рівненської області. У 1969 році переїхав жити до Львова вже сформованим поетом та перекладачем.
Тут вже познайомився з учасницею ансамблю пісні і танцю Львівського університету Галиною Савкою та одружився з нею. У них народився син Тарас Чубай, згодом і донька Соломія.
У 1969 році написав поему "Відшукування причетного". У 1971 році підготував самвидавний літературно-мистецький часопис "Скриня", це була 31 сторінка, яка видрукувана в кількох екземплярах на друкарській машинці.
Грицьком як молодим талановитим поетом заопікувалося подружжя Калинців - Ігор та Ірина. Коли 1972 року заарештували Ірину Калинець, тоді у Чубая був обшук і знайшли книжку Дмитра Донцова. Грицько Чубай був 3 дні у слідчому ізоляторі КДБ. Після цього зазнавав переслідування. Тоді було досить складно, адже, щоб забезпечити родину йому доводилося розвантажувати вночі вагони, працювати на овочевій базі вантажником, підпільно працювати на меблевій фабриці.
Попри все, у 1975 році він написав поему "Говорити, мовчати і говорити знову".
Однак 1982 року Григорій Чубай пішов із життя. Його поховали на Сихівському цвинтарі, а згодом перепоховати тлінні рештки поета на полі № 11 Личаківського кладовища.
Поетичні книги автора, які вийшли посмертно: "Говорити, мовчати і говорити знову" (1990, Київ: Молодь); "Плач Єремії" (1999; 2001, Львів: Кальварія); "П'ятикнижжя" (2013; 2015, Львів: ВСЛ).

Грицько Чубай, Фото: uk.wikipedia.org
Про забудову вулиці
Вулиця Грицька Чубая розташована у Личаківського районі міста. Там більшість будинків внесено до Реєстру пам'яток архітектури місцевого значення.
Під № 1 - столітня кам'яниця, збудована за проєктом Тадеуша Обмінського фірмою Івана Левинського на замовлення братів Юзефа та Александера Ельстерів. Житловий будинок № 2 збудований за проєктом Тадеуша Обмінського фірмою Івана Левинського у 1905 - 1906 роках. Його фасад декоровано керамічним панно із зображенням дерев.
Під №4 - кам'яниця, збудована на замовлення архітектора Адольфа Піллера фірмою Івана Левинського у 1905 - 1906 роках. Сходову клітку прикрашає вітражне панно.
Читайте також: Замість Чайковського - Скорика та Цитадельна: історія вулиці Львова та її перейменування
Фото на головній: пресслужби Львівської міськради
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
11:31, 8 квітня
live comments feed...
Коментарі