15:27, 22 вересня 2022 р.
Надійне джерело
Замість Некрасова - Юрія Руфа. Історія вулиці Львова, яку перейменували на честь захисника України, - ФОТО
У рамках редакційного спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua розповідає про вулицю міста, яку назвали на честь львів'янина, захисника України Юрія Руфа (Юрія Дадака), що загинув на війні у квітні цьогоріч.
У Львові триває перейменування вулиць міста, названих на честь російських діячів чи тих, які мають назви, що асоціюються з рф. Зокрема, у рамках дерусифікації змінили назву вулиці Некрасова на вулицю Юрія Руфа. Пропонуємо детальніше дізнатися про історію вулиці, нову назву, а також переглянути її сучасні світлини.
Вулиця Юрія Руфа у Львові, Фото: 032.ua
Від Некрасова до Юрія Руфа та ще 5 назв цієї вулиці
Вулиця Юрія Руфа розташована у Личаківському районі міста. Із 1871 року до сьогодні її перейменовували низку разів. Зокрема, спочатку це була Шпитальна бічна; згодом - вулиця Піярів через розташування на ній будівлі конвікту Піярів; після цього - вулиця Павлова, на честь російського фізіолога Івана Павлова.
У липні 1943 - 1944 років вулицю назвали Вірховштрассе, на честь німецького науковця, основоположника сучасної патологічної анатомії та клітинної теорії Рудольфа Вірхова. Однак у липні - грудні 1944 вже було повернено передвоєнну назву вулиці - Піярів.
Із грудня 1944 року до червня цьогоріч це була вулиця на честь російського поета Миколи Некрасова. І ось зараз вулиця має нову назву, її перейменували на честь львів'янина Юрія Руфа.
Вулиця Юрія Руфа у Львові, Фото: 032.ua
Що відомо про Юрія Руфа, на честь якого назвали вулицю
Цю вулицю назвали на честь відомого львів'янина, українського поета, вченого, громадського діяча, добровольця Юрія Руфа (Юрія Дадака). За фахом він вчений-технолог у галузі математичних процесів деревообробки, навчався у Львові в Національному лісотехнічному університеті.
Юрій Руф провадив активну громадську діяльність, був справжнім патріотом. У 2015 році став засновником літературно-просвітницького проєкту "Дух нації", що здобув популярність у правому націоналістичному середовищі. Багато його віршів - про важливість боротьби за українську ідею. Впродовж багатьох років був ведучим та сценаристом націоналістичного, благодійного фестиваль нескореної нації "Холодний Яр".
Він проживав у Львові, з дружиною виховував двох доньок. Із перших днів повномасштабного російського вторгнення в Україну Юрій Руф був добровольцем на фронті. У складі львівської 24-ї механізованої бригади імені короля Данила воював на Луганщині. Загинув від ворожого мінометного обстрілу 1 квітня 2022 року і був посмертно нагороджений орденом "За мужність" III ступеня.
Юрій Руф, Фото: uk.wikipedia.org
Як забудована вулиця Юрія Руфа
Вулиця Юрія Руфа забудована низкою житлових будинків, також є навчальні, медичні заклади, заклади культури. Серед них є старі будівлі з цікавою історією. Зокрема, у будинку №2 розташована пам'ятка архітектури місцевого значення - будівля колишньої Колегії піярів. Нині тут діє корпус Львівської обласної клінічної лікарні.
На вулиці Юрія Руфа, 4 на початку XX століття був комплекс одноповерхових будинків, який використовували як військові касарні. За два роки до початку Першої світової війни там перебував один із батальйонів Галицького полку піхоти фельдмаршал-лейтенанта барона Фридриха Роберта фон Георгі. У міжвоєнний період поблизу будинку була станція санітарної авіації, зараз - корпус Львівської обласної клінічної лікарні.
У будинку №30 була Перша малопольська спілка постачальників взуття для польського війська. Нині цієї адреси не існує. Будівлі №35 - двоповерховий будинок, де міститься офтальмологічне відділення Львівської обласної клінічної лікарні та кафедра офтальмології Львівського національного медуніверситету імені Данила Галицького.
У будинку №36 у повоєнні роки розташовувався авторемонтний завод. Із 1990-х й до 2008 року - станція техобслуговування автомобілів. Із 1998 року поряд з СТО був магазин опалювальної техніки українських виробників, у 2011 - 2012 роках на місці СТО будівельна компанія звела житловий комплекс.
Будівля №45 - двоповерхова будівля Львівського обласного центру культури та дозвілля УТОГ, збудована у 1950-х роках. На вулиці Руфа, 59 розташована чотириповерхова будівля, споруджена у 1950-х роках. Зараз тут діє школа.
Зазначимо, загалом у Львівській територіальній громаді дерусифікують 53 вулиці, названих на честь російських діячів чи мають назви, що асоціюються з російською імперією, росією чи радянською пропагандою.
Крім перейменування вулиці у Львові на честь Юрія Руфа, також на фасаді ліцею №93, де навчався Герой, встановили меморіальну таблицю на його честь і мають ще на будинку, де він жив, створити мурал з його зображенням.
Читайте також: Львівський бізнес під час війни: чи можливо бути успішним підприємцем у таких умовах
Фото на головній: 032.ua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
19:00, 10 грудня
10:40, 17 грудня
19:00, 10 грудня
live comments feed...
Коментарі