• Головна
  • Парк із водоймою та кінотеатром: історія "Горіхового Гаю" у Львові, - ФОТО
14:05, 23 червня 2021 р.
Надійне джерело

Парк із водоймою та кінотеатром: історія "Горіхового Гаю" у Львові, - ФОТО

У рамках редакційного спецпроєкту "Історія старого Львова" кореспондентка 032.ua розповідає про один із парків міста - "Горіховий Гай". 

Львів - це не лише унікальна архітектура, але й чудові парки серед метушливого міста, де можна відпочити на природі. Пропонуємо дізнатися про один із них - "Горіховий Гай". Варто зазначити, що лише нещодавно затвердили його межі. Нарешті він захищений від незаконних захоплень та забудов. Цей парк розташований у Франківському районі міста у місцевості Кульпарків. Розповідаємо детальніше про нього. 

Коли виник "Горіховий Гай" у Львові

Львівський парк "Горіховий Гай" заклали на початку 1970-х років. Його облаштували з парного боку вулиці Володимира Великого. Площа парку становить близько 40 га. Територія розділена полотном залізниці на дві частини. Парк розташований між вулицями Володимира Великого, Княгині Ольги та залізничною колією лінії Львів - Ходорів. Частина території розкинулася у районі будинку Податкової адміністрації.

"Горіховий Гай", Фото: photo-lviv.in.ua

"Горіховий Гай", Фото: photo-lviv.in.ua

Як з'явилася назва парку

Через чотири роки після створення (у 1974 році) виникла офіційна назва парку - "Горіховий Гай". Напередодні святкувань чергової річниці звільнення Львова від німецької окупації його назвали "Парк 30-річчя звільнення Львова". Однак на початку 1990-х років парку повернули історичну назву. 

Здавалося би, чому саме така назва. Зазначають, що вона погодить від плодів-горішків граба та волоських горіхів, яких досить багато на території парку. Ось так історично заклалося та назва збереглася до нашого часу. 

Парк "Горіховий Гай", Фото: photo-lviv.in.ua

Парк "Горіховий Гай", Фото: photo-lviv.in.ua

Від кінотеатру "Орлятко" до Lviv Film Center

У 1978 році посеред парку на вулиці Володимира Великого, 14а збудували дитячий кінотеатр "Орлятко". Згодом на прилеглій до бідівлі території парку встановили дитячі атракціони, відкрили літнє кафе. Тоді кінотеатр був досить популярним серед мешканців. На початку 1990-их років кінотеатр отримав назву "Сокіл". Впродовж тривалого часу через фінансову скруту покази фільмів не проводили, а відновили лише після 2000 року. 

Наразі тут розташований львівський "горіховий" кіноцентр  - Lviv Film Center. Його позиціонують, як освітній центр та кінотеатр незалежного, авторського, "іншого" кіно. У літній період кінопокази організовують і на даху центру під зорями.   

Кінотеатр у парку, Фото: Lviv Film Center, фейсбук

Кінотеатр у парку, Фото: Lviv Film Center, фейсбук

Озерна оаза

На території парку є два озерця і так звана "Олеська долина", якою протікає потічок Вулька, що впадає до Полтви. Завдяки тому, що у парку є водойми, його цінність ще більш зростає. У місті з часом намагаються розвивати цю територію та привертати увагу жителів до неї.

Однак одне із озер вже давно висохло, цьогоріч у межах проєкту громадського бюджету планують покращити благоустрій водойми. Хочуть дослідити можливість повернення всохлого озера.

Парк "Горіховий Гай", Фото: Львів. Містобудування, фейсбук

Парк "Горіховий Гай", Фото: Львів. Містобудування, фейсбук

Про храми біля парку 

На території парку можна було побачити і храми. Зокрема, на південній околиці парку спорудили дерев'яну православну церкву, освячену на честь Стрітення Господнього. У 1996 році неподалік парку при перехресті з вулицею Тролейбусною збудували греко-католицький храм Вознесіння Господнього. У 2004 - 2005 роках поряд з храмом за проєктом архітектора Юрія Верхоли звели будівлю навчально-катехитичного центру парафії із дзвіницею, яка прикрашена мозаїчною іконою Богородиці Оранти.

Побудова церкви Стрітення Господнього, Фото: uk.wikipedia.org

Побудова церкви Стрітення Господнього, Фото: uk.wikipedia.org

Зелена оаза Львова у наш час

"Горіховий Гай" можна вважати зеленою оазою міста, яка розвивається та стає чудовим місце відпочинку для жителів, зокрема навколишніх мікрорайонів. У минулому році у парку облаштували доріжки на ділянці від вулиці Княгині Ольги у бік до стадіону "Динамо". Вартість цього проєкту становила 1,5 млн грн.

Доріжки у парку

Цьогоріч парк зазнав декілька суттєвих покращень. Зокрема, на території встановили новий ігровий майданчик із дерева. Природний колір органічно вписується у ландшафт парку. Там можна побачити колоди, по яких можна лазити, тенісний стіл просто неба та інші елементи для різноманітної рухової активності, а також лавки, де можна відпочити. 

Важливим моментом стало те, що нарешті парк "Горіховий Гай" отримав свої межі. Це подає надію, що він тепер захищений від незаконних захоплень та забудов. Цей парку має перейти в обслуговування підприємства "Зелений Львів".  

Нагадаємо, раніше кореспондентка 032.ua розповідала про ще один з парків Львова - "Знесіння". Він розташований у Личаківському районі на території колишнього "Кайзервальду" та є одним із найбільших у місті. 

Читайте також: Львівський медичний університет: виш із понад 200-річною історією, - ФОТО

Фото на головній: Львів. Містобудування, фейсбук

Матеріал за даними на сайтах: uk.wikipedia.org, lvivcenter.org

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #Горіховий_Гай #історія #Львівщина #новини
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...