15:05, 18 травня 2021 р.
У Львові відреставрували 4 скульптури і чашу на фасаді Домініканського собору, - ФОТО, ВІДЕО
Сьогодні, 18 травня, відбулося освячення відреставрованих скульптур та чаші на фасаді колишнього Домініканського собору (нині храм Пресвятої Євхаристії).
Про це повідомляє пресслужба Львівської міськради.
Роботи проведені у 2020 році та профінансовані Інститутом «Полоніка» (Польща). Андрій Москаленко, перший заступник міського голови Львова, подякував усім, хто долучився до відновлення храму, як польським, так і українським фахівцям. Адже реставраційні роботи у храмі тривають уже 4 роки. За кошти місцевого бюджету було провело реставрацію дахів, вікон, сходів.
«Хочу звернути увагу на одну важливу річ. Добрі справи відбуваються там, де є ті, хто за них переживає, хто ними опікується. Зараз завершився певний етап реставрації у Домініканському соборі, та попереду чекають наступні.
Фото: Андрій Андрух
Дякую усім реставраторам, які трудились у цьому храмі. Дякую Інституту «Полоніка», дякую компанії «Володар Маркет», дякую управлінню охорони історичного середовища, і всім, хто працював над тим, щоб сьогоднішня подія відбулася. Дякую також отцю-настоятелю, адже люди йдуть до людей, і якою б найкращою не була споруда, та її оживляють люди. Дякую усім!», - наголосив Андрій Москаленко, перший заступник міського голови Львова.
Фото: Андрій Андрух
Над реставрацією у Домініканському соборі місто працює впродовж останніх чотирьох років. Управління охорони історичного середовища розробило проектно-кошторисну документацію, провело тендер і фірма «Володар Маркет» (директор Надія Мелета) виконала реставрацію дахів. Також провели заміну вікон. Вітражі відновлювала Марічка Шумська. Завершальним етапом була реставрація центральних 4 скульптур.
Фото: Андрій Андрух
«Ми попросили Інститут «Полоніка» допомогти нам відреставрувати скульптури. Адже, коли реставрували дахи, то побачили, що скульптури є в поганому стані і можуть обвалитися. Деякі елементи скульптур були втрачені, зокрема бракувало тих символів, які зараз позолочені сяють над храмом.
Відтак Інститут «Полоінка» зі спільною українсько-польською групою реставраторів виконали ці роботи за фінансування Міністерства культури Польщі.
Фото: Андрій Андрух
Дуже тішимося цій співпраці, адже маємо відреставровані 4 скульптури, відреставрована і позолочена центральна монстранція (чаша). На перспективу ми б хотіли спільно відреставрувати наступні скульптури, що є на фасаді Домініканського собору», - розповіла Лілія Онищенко, начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР.
За її словами, Інститут «Полоніка» - це інституція, утворена при Міністерстві культури Польщі. З Міністерством культури Польщі Львів співпрацює з 2007 року. Тоді це був спеціальний департамент, який займався спільною спадщиною, а у 2018 році утворили Інститут «Полоніка».
«Меморандум про співпрацю з Міністерством культури Польщі ми підписали у 2008 році, а з «Полонікою» - у 2018 році. Отож ми вже дуже багато спільно зробили у Львові.
Цей Інститут націлений на те, щоб проводити ремонтно-реставраційні роботи і допомагати в дослідженнях спадщини, яку ми вважаємо спільною. Зокрема, зараз ми спільно працюємо над фасадом костелу єзуїтів, проводили реставрацію скульптур довкола Катедри та ін.
Однак фахівці Інституту «Полоінка» працюють не лише у Львові чи Західній Україні. Їхні фахівці працюють у Грузії, в Білорусії, в Англії, у Франції», - долала Лілія Онищенко.
«Наша співпраця, яка дуже динамічно розвивається і розвивається щораз краще і цікавіше, відбувається завдяки відкритості львівської влади. Маємо можливість працювати на найважливіших львівських об’єктах. Сьогодні презентуємо роботи на одному з таких об’єктів – Домініканському соборі. Не скажу, що найгарнішому у Львові, бо стільки красивих костелів/церков у Львові, і важко сказати, що саме цей об’єкт найгарніший. Але напевно дуже його всі любимо і цінуємо те, що можемо в цьому храмі залишити свій вклад. Хочу сердечно подякувати всій команді реставраторів під керівництвом Павла Єнджейчика, які тут працювали.
Надіюся, що це не остання нагода поділитися з вами цією радістю завершення проектів у Львові. Ще раз щиро всім дякую за співпрацю, за те, що можемо спільно працювати», - відзначила Дорота Янішевська-Якубяк, керівниця Інституту «Полоніка».
Як відзначив керівник реставраційної групи Павел Єджейчик, робота над реставрацією скульптур у Домініканському соборі – це була правдива командна робота, праця міжнародної польсько-української і українсько-польської команди. Тому цінністю цього проекту є міжнародна співпраця людей у врятуванні таких шедеврів, які знаходяться в Домініканах.
Зі свого боку настоятель храму Пресвятої Євхаристії о. Юрій Васьків подякував усім, хто долучився до реставраційних робіт, долучився до того, щоб Господній храм був красивим.
«Цей храм був збудований для того, щоб славити Бога. Проходячи повз нього ми подивляємо його мистецьку красу, яку зробили люди, щоб славити Бога. Так, був період, коли все намагалися зруйнувати, і диявол намагався позбавити Бога Його слави. Але це йому не вдалося. Завдяки владі, яка передала храм громаді, яка молиться, храм є місцем, де людина може зустріти живого Бога. І дуже приємно, що Господь знову, через дію Духа Святого, знаходить людей, які дбають про Його храм, щоб місце прослави Бога далі було красивим. Ця краса, яка є витвором людських рук, свідчить про їхню віру і велику любов до Бога.
Сьогодні радісна для нас подія, адже певний етап реставрації храму вже завершений. Дякую усім. У першу чергу нашій міській владі, яка налагодила співпрацю з Інститутом національної пам’яті Польщі. Дякую представникам Інституту, які хотіли і доклали багато зусиль, працюючи тут. Дякую також реставраторам, які трудився над відновленням дахів, вікон, сходів. Дякую всім за те, що любите Бога і долучаєтесь, щоб Він був прославлений», - наголосив о. Юрій Васьків, настоятель храму Пресвятої Євхаристії.
Читайте також: Як будували Домініканський собор: історія барокового храму Львова, - ФОТО
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
18:02
Вчора
16:06
Вчора
Оголошення
08:32, 10 січня
10:33, 10 січня
10:33, 10 січня
10:00, 9 січня
live comments feed...
Коментарі