18:15, 11 березня 2021 р.
Надійне джерело
Історія створення Стрийського парку, якому понад 140 років, - ФОТО
Редакція 032.ua пропонує дізнатися історію Стрийського парку у Львові.
Один із найстаріших парків Львова - Стрийський. Він є пам'яткою садово-паркового мистецтва національного значення. Розташований у Галицькому районі міста та займає понад 50 гектарів. Є популярним місцем із фотолокаціями для відпочинку і прогулянок жителів.
Парк облаштували на території Стрийського кладовища
Стрийський парк розпочали облаштовувати у 1879 році за ініціативи міського радника Станіслава Немчиновського. Його запроєктував майстер садово-паркового мистецтва, інженер міських плантацій Арнольдом Рерінгом. Це відбулося у 1876–1877 роках на території колишнього Стрийського кладовища, яке закрили у 1823 році. Там постала тераса сьогоднішнього Стрийського парку з грабовою алеєю. Занепалий цвинтар увійшов до території нового парку, де впорядкували дерева, усунули понищені давні надгробки.
Парк Яна Кілінського у 1910 роках, Фото: uk.wikipedia.org/wiki
Пам'ятник Яну Кілінському у парку
У 1887 році рада розглянула ідею спорудження у Львові пам'ятника Яну Кілінському (одному з учасників повстання під проводом Тадеуша Костюшка). Його вирішили спорудити у новоствореному парку, який отримав назву "Кілінського". У наступному році стартувала робота над спорудженням монумента. Це доручили українським скульпторам Григорію Кузневичу та Юліану Марковському. Пам'ятник вдалося відкрити у 1895 році. У наш час (2009 році) пам'ятник реставрували.
Пам'ятник Яну Кілінському у парку, uma.lvivcenter.org
Від "Парку Кілінського" до "Стрийського"
Спочатку парк назвали ім'ям Кілінського, однак така назва не прижилася у народі. Згодом виникла назва "Стрийський парк", яка виявилася популярнішою та залишилася до нашого часу.
Виставки у парку та проведення трамвайної колії
Спочатку парком була лише його нижня частина, а верхня - пустирем. У 1894 році на ній провели Крайову виставку, для якої збудували численні виставкові павільйони. До цієї події у місті відкрили електричний трамвай, а у 1907 році до території підвели трамвайну колію.
У 1936 році трамвайну колію продовжили до вулиці Козельницької, а звідки до Стрийської рогатки. Через чотири роки ділянку від вулиці Івана Франка до Стрийської рогатки розібрали, а також закрили трамвайну лінію у Стрийському парку.
У Стрийському парку у листопаді 1918 року були могили українських січових стрільців, яких згодом ексгумували та перепоховали на цвинтарі. У парку також працювала виставка-ярмарок "Східні торги". Тоді підвели вузькоколійні залізничні шляхи для доставки вантажів і пасажирів від станції Персенківка. Згодом побудували вежу для радіопередач.
Вид з літака на терасу Стрийського парку та Східних торгів, Фото: uma.lvivcenter.org
Створення Львівської дитячої залізниці
У 1951 році вузькоколійні шляхи, що використовувалися для обслуговування "Східних торгів", частково розібрали на ділянці від вулиці Козельницької до станції Персенківка, а частково використали для створення Львівської дитячої залізниці.
Дитяча залізниця у Стрийському парку, Фото: photo-lviv.in.ua
Спрудження арки при вході
У 1952 році головний вхід у парк прикрасили легкою аркою корінфського ордеру за проєктом радянського архітектора Генріха Швецького-Вінецького.
Вхід до Стрийського парку, Фото: uma.lvivcenter.org
У радянський період територію парку збільшили завдяки пустирям і невживаним ділянкам, також встановили чавунну огорожу, посадили нові породи дерев і чагарників.
Кінотеатр "Львів"
У 1960 році у Стрийському парку на базі павільйону важкої промисловості зі Східних торгів запрацював перший широкоформатний кінотеатр в Україні. У кінотеатрі "Львів" могло перебувати 760 глядачів. Щоденно показували до 7 сеансів. У часи незалежності тут також демонстрували фільми. Кіно можна було подивитися за лояльними цінами. Однією з особливостей старого кінотеатру були радянські автомати у холі, які збереглися.
Кінотеатр у Стрийському парку, Фото: photo-lviv.in.ua
Фонтани із русалками та "Івасик-Телесик"
Фонтан "Івасик-Телесик" встановили у парку понад 50 років тому. Композиція складається з маленького хлопчика та лебедів, на одному з яких він сидів та неначе повинен був полетіти. Впродовж декількох років він був у занедбаному стані. Його вирішили реконструювати у 2009 - 2011 роках, тоді також встановили підсвітку.
За даними Центру міських історій, на місці конструкції з русалками спочатку був фонтан, у центрі якого розміщувалася кам'яна ваза, з якої вода під тиском била догори вертикальними струменями. Згодом його перетворили на клумбу з квітниками і травниками. У 1980-х роках провели реконструкцію за проєктом архітектора Миколи Обідняка і скульптора Ярослава Скакуна. Тоді вазу замінили бронзовою композицією із трьох русалок, що тримають у руках вінок. Однак наразі фонтан занепав та не функціонує.
Озеро з лебедями у парку
У Стрийському парку можна також побачити озеро, де проживають лебеді та дикі качки. При цьому, окрім білих лебедів можна помилуватися чорними, яких місту подарував доброчинець у 2019 році.
Локація для прогулянок, відпочинку у наш час
У наш час парк залишається чудовою локацією для відпочинку, романтичним місцем для прогулянок, де можна насолоджуватися пейзажами у будь-яку пору року. Там налічується багато видів дерев і рослин, є оранжерея. За 2018 - 2020 роки на розвиток та догляд парку місто виділило понад 6 мільйонів гривень. Реставрували оглядовий майданчик, відремонтували лавки та встановити нові, відновили роботу каскадного струмка, полагодили сходи та реставрували оранжерею.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як розвивався парк імені І. Франка і Парк культури та відпочинку імені Богдана Хмельницького у Львові.
Читайте також: Визначні місця Львова: екскурсія театрами міста
За даними на сайтах: uk.wikipedia.org, photo-lviv.in.ua та lia.lvivcenter.org
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.
Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Останні новини
Оголошення
17:13, 21 листопада
live comments feed...
Коментарі