12:15, 18 лютого 2021 р.
Надійне джерело
Район, що "пахне" поїздами: як розвивалася територія навколо залізниці у Львові, - ФОТО
Історія Залізничного району Львова, назву якого не змінювали з радянських часів.
Редакція 032.ua готує добірку матеріалів про райони Львова. Вже можете ознайомитися з історією Сихівського та Галицького. Наразі пропонуємо дізнатися про Залізничний район. Він охоплює територію південно-західної частини міста.
Район утворили навколо залізниці
Залізничний район - один із двох районів Львова, назву якого не змінювали ще із радянських часів. Вона тематична, адже район створили навколо залізниці. Утворився він на територіях колишніх сіл Сигнівка, Скнилівок, німецької колонії Льовендорф (сучасна Левандівка), Білогорща.
Межа району утворена вулицями Шевченка (відокремлює його від Шевченківського району) та Кульпарківською (відокремлює від Франківського). Головною вулицею Залізничного району є частина Городоцької - від церкви Святої Анни до межі міста.
Про житловий масив Левандівка
Левандівка розташована у Залізничному районі Львова, стала його частиною у 1930 році. Особливістю району є його індустріальне минуле. У 19 столітті тут був плац для муштри австрійських солдатів, 1843 року на Левандівці відбулися перші у Львові кінні перегони, на початку 20 століття тут створили перше львівське летовище. Редакція 032.ua раніше розповідала про 10 цікавих місць на Левандівці.
Мікрорайн Левандівка, Автор фото: Юліан Дорош, photo-lviv.in.ua
Будівництво залізничного вокзалу
Із 1861 року розпочався розвиток району. Тоді збудували залізницю Перемишль - Львів, яка з'єднала місто із Віднем. Вокзал зазнав низку перебудов. У 1904 році відкрили оновлену будівлю. Наразі тут розташований сучасний Головний залізничний вокзал Львова.
Головний залізничний вокзал у Львові, Фото: photo-lviv.in.ua
Перше летовище Львова
У 1914 році на Левандівці збудували військовий аеропорт, згодом його розпочали використовувати як цивільний. У 1922 році здійснили перший регулярний пасажирський рейс літаком "Юнкерс Ф-13" за маршрутом Гданськ - Варшава - Львів.
Пасажири першого рейсу Гданськ - Варшава - Львів, Фото: wikipedia.org
Через невеликі розміри цього летовища у 1925 році збудували нове біля Скнилова. Воно функціонує досі як Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького. Цю назву летовище отримало у 2012 році.
У 2002 році у Львівському аеропорту сталася трагедія під час авіаційного свята. Тоді зазнав катастрофи винищувач СУ-27УБ, загинули 77 людей. Трагедія вважається найбільшою під час авіашоу у світі.
Поява підприємств у повоєнні роки
У повоєнні роки розпочали промислове будівництво. З'явилися підприємства радіоелектронної та машинобудівної галузей. Серед них - ВО "Електрон" (тепер "Концерн Електрон"), ВО імені Леніна (тепер ЛОРТА), Львівський державний авіаремонтний завод, ВО "Біофізприлад".
Кінотеатр та перша тролейбусна лінія
У 1950-х роках на вулиці Повітряній відкрили кінотеатр імені Коцюбинського, згодом перейменований у "Супутник". У 1952 році у Залізничному районі з'явилася перша тролейбусна лінія, що з'єднанала львівський вокзал із центром міста, а у наступному році її продовжили до Богданівки (вулиця Окружна), згодом — до Льотного поля.
Перший 9-поверховий будинок у Львові
Перші малоповерхові будинки на Левандівці побудували у 50-х роках ХХ століття, згодом розпочалося будівництво "хрущовок" на вулицях Виговського, Люблінської, Городоцької. Перший 9-поверховий будинок у Львові з'явився на початку 70-х років на Виговського, 1. У 90-х роках масове будівництво призупинили через кризу.
Будинок на вулиці Івана Виговського, 1, Фото: wikimapia.org
Перейменування вулиць та будівництво церков
Після проголошення незалежності України у районі було масове перейменування вулиць із радянськими назвами (вулиця Валентини Терешкової, 1 травня, мікрорайон "Жовтневий"). Розпочали також будувати цервки. Йдеться про греко-католицьку церкву Вознесіння Господнього на Широкій, церкву Покрови Пресвятої Богородиці (УПЦ КП) на Левандівці, греко-католицьку церкву Положення Пояса Пресвятої Богородиці на вулиці Головатого.
Церква св. Андрія і св. Йосафата на Левандівці, Фото: photo-lviv.in.ua
Пересувний звіринець на території Привокзального ринку
За даними на сайті Фотографії старого Львова, у 1960 роках на території Привокзального ринку був пересувний звіринець. Львівська залізниця періодично влаштовувала розваги для дітей своїх працівників, вхід був безкоштовний. Тоді можна було побачити білого і бурого ведмедів, мавп, лисиць, вовка, орлів, павича.
Для жителів це була значима подія. На фото можна побачити, як вони наряджалися. Жінки одягали панчохи зі стрілками та елегантні пальта.
Левандівське озеро - найбільша водойма у районі
Левандівське озеро - найбільша водойма у районі. Його створили штучно у повоєнні роки на перетині сучасних вулиць Повітряної та Ганкевича. У 2021 році озеро мають реконструювати. Плануюють побудувати терасу разом з пляжною зоною та пішохідним мостом, встановити дитячий майданчик та набережну для прогулянок.
Площа Двірцева у Залізничному районі
Одна із відомих площ у Львові - Двірцева, яка розташована перед Головним залізничним вокзалом. Вона отримала назву на честь залізничного вокзалу, адже з львівської ґвари "двірець" - це залізничний вокзал.ї
У 2019 - 2020 роках провели масштабний ремонт площі. Облаштували платформи для очікування автобусів, нове розворотне кільце трамваю, облаштували новий фонтан, висадили дерева.
Нагадаємо, редакція 032.ua раніше розповідала історію та цікаві факти про Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької.
Читайте також: Як будували львівське метро: історія місцевої "підземки"
Фото на головній: Юліан Дорош. Опублікували: photo-lviv.in.ua
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Спецтема
Редакція 032.ua започаткувала новий спецпроєкт "Історія старого Львова". Розповідаємо про розвиток районів міста, парків, історію площ, будівель. Ви зможете переглянути раритетні світлини та дізнатися більше про місто Лева.
Останні новини
Оголошення
10:33, 10 січня
20:40, 3 січня
17:32, Вчора
10:33, 10 січня
10:00, 9 січня
live comments feed...
Коментарі