13:07, 15 жовтня 2016 р.
Головний союзник України
Ясна і проста відповідь, чому Україна сьогодні існує і, дай Бог, буде розвиватися в своїх історичних кордонах, була дана в останні два роки. За свободу України сьогодні готові вмирати, втім, як і сотні років тому, тисячі чоловіків і жінок.
Але вперше, як Фенікс із попелу, на порожньому зруйнованому полі в Україні виникла боєздатна велика армія, гідна історичної перемоги.
Російські історики люблять цитувати слова імператора Олександра III про те, що у Росії є два союзника - армія і флот. Насправді, коли партнерів так мало, на великі перемоги навряд чи варто розраховувати. Сама Росія змогла переконатися в цьому на прикладі ганебно програної Кримської війни.
Однак саме сильна армія є основою будь-якої незалежної держави, щоб міцно стояти на землі - доведено Будапештським меморандумом.
Багата спадщина і безтурботні спадкоємці
Після розвалу СРСР Україні дісталася досить велика військова спадщина, яка включала озброєння і розвинену інфраструктуру Київського, Одеського та Прикарпатського військових округів. Загальна чисельність особового складу становила 700 000 чоловік. Українська армія отримала 14 мотострілкових, 4 танкові та 3 артилерійські дивізії, 8 артилерійських бригад, 9 бригад ППО, одну бригаду спеціального призначення. На озброєнні було 9293 танка й 11346 бойових броньованих машин. Повітряний простір України захищали три повітряні армії (близько 1100 бойових літаків), 7 полків бойових вертольотів і окрема армія ППО.
Ну і головне -Україні дістався третій ядерний потенціал у світі після США і Росії. В Україні було 176 міжконтинентальних балістичних ракет і 2600 одиниць тактичної ядерної зброї.
Однак свій ядерний потенціал України обміняла в 1994 році на гарантії Будапештського меморандуму, який підписали глави США, Росії та Великобританії. Як з'ясувалося в 2014 році, вартість цих гарантій виявилася такою, що не перевищує номінальну вартість паперу, на якій вони були написані.
Численні ж припаси озброєнь два десятиліття успішно продавалися - що дозволило Україні увійти в верхні рядки експортерів зброї.
Остаточно перетворити українську армію в збіговисько погано озброєних людей у військовій формі мало керівництво двох останніх перед Майданом міністрів оборони України, які були громадянами Росії - Дмитра Саламатіна і Павла Лебедєва.
У підсумку на історичному засіданні РНБО, яке відбулося 22 лютого 2014 року, на якому де-факто було вирішено здати Крим без бою, з'ясувалося, що з усієї України можна зібрати військове угрупування в п'ять тисяч людей, здатних виконувати бойове завдання.
Чудо в Донбасі
12 квітня 2014 р. полковник ФСБ Росії Ігор Гиркин з 52 спецназівцями захопив стотисячний Слов'янськ.
Після цього, як здавалося, почався переможний хід «новоросійської влади». Легко, практично без опору, були захоплені Донецьк, Луганськ, Маріуполь, Краматорськ, Горлівка.
Оброблені пропагандою російського телебачення і підхльостувані провокаторами місцеві жителі намагалися всіляко перешкоджати будь-якому переміщенню української військової техніки в Україні.
Здавалося, що змальований в знаменитій березневій промові Володимира Путіна світ «Новоросії» з українських земель ось-ось набуде реальних обрисів.
Однак сталося диво, ім'я якому - українська армія, добробати і волонтери.
Ось як описує реальний стан в українській армії влітку 2014 року Олексій Арестович:
«У конфлікт армія вступила неготовою: ні морально, ні професійно, ні технічно.
Колони заводилися одним акумулятором, купленим першими волонтерами, в мехбригади ні на одній БМП не було СУО, танкові гармати підтікали після шостого пострілу, елементна база електроніки - згнила, БМД без заднього ходу і т.ін.
... Те, що вони не всі розбіглися - є чудо і таємниця, а також заслуга тих 10-15 відсотків бойовиків по духу, які зазвичай знаходяться в будь-якому підрозділі.
... І на все це - російські мільярди, і тисячі найманців, регуляри - артилерія, ФСБ, п'ята колона, соплі Європи, економічна криза, несамовитий Обама! ..
З усіма цими проблемами, стикаючись з відвертою зрадою, з саботажем, з кремлівською агентурою, що засіла на найвищих верхах, українська армія зуміла розгорнути для звільнення Донбасу 20-тисячне угруповання. Її успішний наступ призвів до того, що для врятування «столиці ДНР і ЛНР» від падіння Росія в серпні 2014 року змушена була ввести в бій свої кадрові частини.
«У ВСУ був план, за яким українські військові повністю заблокували б Донецьк, Макіївку, Горлівку, Єнакієве і Луганськ, а також мали б лінію ізоляції від Лутугине на південь - виключаючи Красний Луч - в район Степанівки з виходом в район Амвросіївки. У цьому кільці планувалося оточити незаконні збройні формування, які ми могли б контролювати без будь-якої можливості підвозу матеріально-технічних засобів», - розповів начальник Генштабу Віктор Муженко.
Проте 24 серпня 2014 вісім батальйонів - тактичних груп російської армії перейшли кордон України, і трапився Иловайський котел.
Але навіть потрапивши в оточення, наші війська примудрялися прориватися, завдаючи серйозних втрат окупантам і захоплюючи по ходу в полон російських військових.
Військові експерти вважають, що саме героїчний опір української армії змусив Генштаб Росії відмовитися від повномасштабного наступу.
За офіційними даними, українська армія втратила в Іловайському котлі триста шістдесят шість воїнів. 429 були поранені, а 128 - потрапили в полон, 158 - пропали безвісти.
Взимку 2015 року українській армії довелося пережити останню болючу поразку - після важких оборонних боїв - залишити Дебальцевський плацдарм. Обороняти п'ятачок землі, що прострілюється наскрізь ворожою артилерією, тоді у нашій армії не було сил.
Однак Дебальцевська перемога для росіян виявилася воістину Пірровою. В ході операції в боях за Дебальцеве сили АТО знищили близько 2000 чоловік особового складу російських гібридних військ.
Маленькі перемоги великої армії
Уже наступна спроба, зроблена проросійськими бойовиками в червні 2015 року атакувати Мар'їнку в Донецькій області, де закріпилися рубежі ВСУ, показала, що українські воїни не мають наміру віддавати ворогові і п'яді своєї землі.
Штурмувати позиції українських військовослужбовців біля Мар'їнки намагалися близько 500 бойовиків. Це була батальйонно-тактична група, посилена артилерією, системами залпового вогню і танками. За даними радника президента України Юрія Бірюкова, під час нападу на Мар'їнку були вбиті як мінімум 24 бойовика, ще 91 поранено.
У той же час ВСУ втратили трьох людей, 38 отримали поранення.
Регулярні спроби проросійських бойовиків атакувати українських воїнів у районах Широкино, Світлодарській дузі та Авдіївської промки приносять окупантам постійні втрати в живій силі і бронетехніці.
Перші бої в промзоні Авдіївки (квітень, 2016 г.)
Герої не вмирають
За два з половиною роки в проведенні або забезпеченні АТО взяли участь близько 280 тисяч українців, 2533 бійців загинули.
Про це 14 жовтня під час виступу на Софійській площі під час урочистої присяги курсантів в День захисника України заявив президент Петро Порошенко.
За його словами, 266 тисяч отримали статус учасника бойових дій.
Також Порошенко додав, що в 2016 році контракт на службу в ЗСУ підписали понад 57 000 українських добровольців.
"З тих, хто вже відслужив і повернувся додому, створений оперативний резерв першої черги в складі майже 100 тисяч військових. Вже проведено - вперше в історії нашої держави - навчання за участю резервістів", - додав він.
Також у військових частинах, за словами президента, службу проходять близько 10 тисяч жінок.
Більше 10 тисяч військових відзначені державними нагородами, 33 фронтовикам присвоєно звання "Герой України", - додав президент.
Замість післямови
Сьогодні Україна має шанс прорватися через гібридні і не дуже війни до процвітаючій демократичній державі тільки завдяки існуванню боєздатної загартованої в боях своєї народної армії.
Не питайте у Президента України, коли закінчиться війна, запитаєте у себе, що ви зробили для наших воїнів, для нашої армії, для поранених солдатів і сімей загиблих героїв. І тоді напевно перемога настане раніше, ніж ми на це розраховуємо.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
14:17, 17 січня
12:23, 16 січня
11
live comments feed...
Коментарі