Тема для обговорення
09:03, 19 липня 2015 р.

Мукачівський синдром

Тема для обговорення

Рівно тиждень тому, 11 липня, в українському місті Мукачево сталося збройне зіткнення між місцевими "контрабандними елітами" і місцевим підрозділом Правого сектора.

Дана ситуація викликала серйозний резонанс і здивування - бій із застосуванням важкої зброї стався в 30 км від кордону з ЄС і в тисячі км від зони АТО. За всіма даними, причиною конфлікту стали місцеві потоки контрабанди. Після того, як в ситуацію втрутилося військово-політичне керівництво країни, ПС оголосив про мобілізацію і навіть готовність використовувати свої батальйони в столиці; в деяких містах України почалися мітинги (в т.ч. і на Банковій). Також в Києві з'явилися блокпости ПС на виїзді з міста -  спочатку в західному напрямку, а потім і в східному. Окрім іншого, Дмитро Ярош оголосив про "народне Віче" на Майдані.

Коротко дану ситуацію можна охарактеризувати приказкою "найшла коса на камінь": нездатна перемогти розгул контрабанди влада в черговий раз зіткнулася з озброєним і нездатним на мирне вирішення питань Правим сектором.

На жаль, історія в Мукачеві не перша і не остання. Конфлікт між "Самооборонами", Пправими секторами", іншими добровольцями та державними староформатними структурами - неминучий. Перші не знають меж і нехтують законом, а другі звикли "жити по-старому". Але результат цих конфліктів завжди мають наслідки.

У Львові, як і в Києві, Правий сектор намагався поставити блок-пости під час розпалу конфлікту в Мукачеві. Проте місцева влада критично поставилися до подібної ініціативи і зажадала демонтувати споруди. Крім цього випадку, з початку проведення АТО у Львові та області конфліктів між добровольцями і владою не було.

В Одесі в березні 2015-го активісти Правого сектора спробували фізично закрити казино, розташоване в самому центрі міста - на Дерибасівській. Охорона закладу викликала підкріплення в якості сотні спортсменів, які вступили в бійку з активістами. За словами очевидців, міліція не діяла, що призвело до поранення 7 осіб. Після втручання прокуратури заклад було закрито, але з МВС нікого не звільнили.

У Харкові місцевий Правий сектор заявляє про повну недовіру до місцевої влади, особливо до МВС.

"Зрада з боку МВС сталося після подій на Римарській 15 березня 2014, коли співробітники міліції передали дані активістів різних організацій на всі інформаційні ресурси, які виступали за знищення України як держави. Після цього Правий Сектор Харкова більше не довіряє правоохоронцям", - розповів лідер харківського ПС Андрій Санін.

Він також додав, що до депутатів міста та області у активістів таке ж відношення, як і до співробітників МВС, у зв'язку з їх належністю до Партії регіонів.

Так чи інакше, але існують і позитивні приклади співпраці активістів і силовиків. У Запоріжжі 15 червня "Самооборона", разом з міліцією буквально за кілька годин зловила підозрюваного у вбивстві 8-річної дівчинки Насті Бобкової. П'яний чоловік перебував у своєму автомобілі в одному зі спальних районів міста, "Самооборона" його затримала і передала міліції. Слідство у цій справі триває, але підозрюваний вже зізнався в скоєному. Характерно, що тіло дитини також знайшла "Самооборона".

Говорячи про Правий сектор в Запоріжжі, то його активісти багаторазово робили спроби знести пам'ятник Леніну, який є найбільшим в Україні. Подібні акції нерідко супроводжувалися зіткненням з міліцією.

А в Кривому Розі, як би це не парадоксально звучало, конфлікту між правоохоронцями та представниками "Самооборони" або "Правого сектора" не було. Громадські організації та силовики щільно співпрацюють. Наприклад, представники 14 Запасного батальйону ДУК Правий сектор кілька разів виявляли наркоторговців і передавали їх співробітникам міліції.

У Миколаєві також існує співпраця між громадськістю і владою. Ще в жовтні 2014 виконком миколаївської міської ради прийняв рішення про реєстрацію двох міських громадських формувань з охорони громадського порядку - "Кордон" і "Бастіон". На сьогоднішній день, "Кордон" активно співпрацює з міською та обласною владою. Одне з його завдань - охорона стратегічно важливих об'єктів міста.

 

Замість епілогу 

Для України конфлікт суспільства і влади - природне явище. Тут владу і начальників не люблять. Ситуація загострилася після Революції і з початком війни, коли неповоротка державна машина почала плутатися у власних процедурах та корупції. При цьому активісти в боротьбі з "злочинною системою" часто ігнорують закон, керуючись щохвилинною доцільністю. Так чи інакше відкриті вуличні конфлікти, до яких вже звикли українці, істотно псують як міжнародний імідж, так і стан справ всередині країни.

 

Михайло Криволапов

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#мукачево
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...