Тема для обговорення
12:49, 6 квітня 2014 р.

Назад у майбутнє?

Тема для обговорення

Під величезною ялинкою перед входом в будівлю Маріупольської міської ради , трохи осторонь від загальної маси мітингувальників , стояла літня жінка в затертому пальто з плащової тканини . Вона в нестямі кричала: « Росія , Росія , Росія ! » Жінка не слухала оратора , не дивилася по сторонах і як мантру повторювала те, що , на її думку , поверне їй щастя. До неї підійшли однодумці : «Гей , не кричи за Росію , нас за сепаратизм можуть пов'язати. Ми за федералізацію і референдум ». Пенсіонерка відповіла: « Та шо воно таке , я не розумію » , - але замовкла. А вже через кілька хвилин , коли її залишили в спокої , вона знову стала кричати своє відозву : «Росія».

Для неї Росія - це , здавалося б , назавжди втрачений шанс повернутися в СРСР - в країну її молодості. Ностальгия! Їй здається , що ось зараз вона тут проголосує , і знову в магазині з'являться булочки по 3 коп. Ця жінка навіть не підозрює , що її просто використовують ті , хто вивіз з країни мільярди доларів і поставив країну на коліна. Ніяких булочок не буде, просто тому , що неможливо відмотати колесо історії назад . Але про це пенсіонерці знати зовсім не обов'язково. Їй будуть підсовувати весь час різні гасла - залежно від кон'юнктури. Спочатку це була зрозуміла Росія . Тепер , коли СБУ згадала про кримінальну відповідальність за сепаратизм , з'явилися нові слогани - Янукович, йди додому і федералізація . І тут у старенької що називається, « збився приціл ». Їй незрозуміло , чому вона повинна хотіти повернути на президентське крісло людини , яка зрадила свою країну і свій народ. І вже тим більше жінці невтямки , навіщо їй необхідно боротися за це малозрозуміле їй слово - « федералізація ». Їй потрібні булочки по 3 копійки , молоко по 24 коп. , І вона буде ходити кожні вихідні на мітинг в надії повернути все , що було , але тільки без тотального дефіциту . Вона вірить у казку і намагається не ставити собі питання : а кому тоді потрібна ця сама федералізація ?


Вовк в овечій шкурі
Ідея федералізації мляво обговорювалася в суспільстві вже давно. Правда , режим Януковича не поспішав переходити від стадії обговорення до стадії реалізації. Це дещо суперечило його стратегії «сильної руки». Проте , думка про федералізацію жила. Вона повинна була стати платформою для децентралізації влади , додання регіонах країни більшої самостійності і зняти цілий ряд існуючих протиріч. Народжена всередині суспільства , вона дійсно могла стати панацеєю. Однак події березня і та обставина , що федералізацію стала активно просувати наша сусідка , практично вбило саму ідею.

«Референдум і федералізація - це вимоги , які сформувала вулиця, але багато хто просто не усвідомлюють , що це таке. Федералізація - чудова ідея , яку вбила Росія » , - сказав начальник управління зв'язків з громадськістю Донецької міської ради Максим Ровінський .
А мер Львова Андрій Садовий переконаний , що ідея федералізації ще може стати в пригоді , але тільки не зараз. «Дуже часто люди не розуміють сенс цього слова . У першу черга я пропоную зробити максимальну самоврядність територіальних громад . Про федералізацію слід говорити не менш ныж через 20-30 років , інакше це может призвесті до руйнації країни » , - сказав він.

Що ж такого чудового в федералізації , і чому зараз не час про неї говорити ?

Федеративний устрій має безліч інтерпретацій. На сьогоднішній день в світі існує 28 федерацій. Вони об'єднані за національною або територіальною ознакою. В основі кожної федерації лежить принцип об'єднання самовизначаються суб'єктів у складі однієї країни. Однак ступінь свободи суб'єктів федерації ( це можуть бути округу , як у Росії , штати , як в США , республіки або емірати) сильно різниться. Найчастіше суб'єкти федерації мають можливість приймати власну конституцію , регіональні закони , формувати власну систему законодавчої і виконавчої влади. У Росії , наприклад , яка так наполегливо штовхає унітарну Україну до поділу на федеральні округи , ступінь свободи федерацій дуже обмежена . Згідно з конституцією РФ , в країні діє єдина система державної влади з однаковими для всіх органами виконавчої влади , а президент Росії може скасовувати закони , прийняті в округах , республіках і автономіях . Система ж судової влади взагалі строго централізована з центром у Москві. Суб'єкти федерації в Росії не мають права на самостійну зовнішню політику і не можуть порушувати принцип суверенітету і цілісності існуючих кордонів держави .
Що ж пропонує Росія ввести в Україні ? Глава російського МЗС Лавров неодноразово заявляв , що Україна повинна провести конституційну реформу і стати федеративною республікою , причому суб'єкти федерації повинні мати право не тільки на самостійну економічну політику , але також і на незалежну від центру зовнішню політику.
Навіщо Росії так наполегливо цього добиватися для України ? Відповідь на це питання - в тій політиці дестабілізації , яка сьогодні нав'язується на півдні і сході країни.
У цьому світлі ще місяць тому з думкою депутата Донецької міської ради , проректором ДонНУ Тетяною Мармазова , що заявляє про те , що федералізація - єдиний шлях для порятунку України , цілком можна було погодитися. « Будь-яка розсудлива житель України , який зможе оцінити ризики для подальшого розвитку держави , повинні розуміти , що якщо ми хочемо , щоб держава Україна відбулася , то шлях федералізації неминучий. Це можуть бути різні варіанти федералізації , але це має бути , якщо , підкреслюю , ми хочемо залишитися єдиною країною » , - заявляла Мармазова . Сьогодні це більше схоже на зраду Батьківщині .
Адже абсолютно очевидно , що в умовах федерації з широкими повноваженнями РФ не залишить спроб проводити на території південного сходу свою політику , кінцевою метою якої стане розрив цілісності держави Україна . І в такому випадку хороша в принципі ідея може стати вовком в овечій шкурі , який здатний в найнесподіваніший момент скинути овчинку і розігнати всю « отару ».

Федералізація = сепаратизм?
« Сепаратизм в Дніпропетровську не пройде» , - заявив новий губернатор Дніпропетровської області , особистий ворог Путіна і російського олігарха Абрамовича , власник групи Приват Ігор Коломойський , ставлячи для себе знак рівності між федералізмом і сепаратизмом .
Кроком назад вважає федералізацію і новий губернатор Запорізької області Валерій Баранов : «Я противник федералізації. І не розумію тих , хто виступає на захист цієї ідеї. Люди думають, що можна відокремитися « колгоспом » і побудувати щастя на території окремо взятого « колгоспу ». Але навіть якщо від'єднатися від нісенітниці , проблеми залишаться. Треба не від'єднуватися від нісенітниці , а зламати її ».

Тобто сьогодні в Україні фактично загубилася грань між поняттями федералізація і від'єднання . Причому не тільки в головах політиків , а й у свідомості мітингувальників.
« Тільки федералізація врятує Україну , ми настільки різні з західної України , у нас такі різні цінності , що тільки відокремившись , зможемо кожен по -своєму розвиватися далі » , - кричать на проросійських мітингах в Донецьку.

Однак висловлюватися таким чином стало небезпечно в Україні . Повернулися до своїх безпосередніх обов'язків силові відомства то й справа проводять затримання за подібні мови. І тому виникла необхідність зайнятися підміною понять.

 «Помаранчеві » свого часу зробили все , щоб зрівняти поняття « федералізація » і « сепаратизм ». Але ставити тут знак рівності - це в корені невірно. Федерація - це форма державного устрою , яка дозволить кожному регіону самостійно , без «підказки » Києва , вибирати собі керівників і також самостійно вирішувати проблеми громади , оскільки більша частина зароблених коштів буде залишатися на територіях » , - дав пояснення глава Луганської облради Валерій Голенко .

 « Федералізація - це ніякий не сепаратизм , оскільки йдеться про процеси , що відбуваються всередині держави . В умовах федеративного устрою живуть і Бельгія , і Німеччина , і багато інші розвинені країни » , - захищається екс -депутата Миколаївської міськради Світлана Штопенко . Однак вона не говорить про те , що необхідною умовою для переходу до федерального устрою держави повинні бути економічна і політична стабільність , а також відсутність спірних територій , таких, якою тепер стала територія Криму .


У пошуках рецепту від дестабілізації
Якщо погодиться з тим , що в нинішніх політичних умовах федералізація не зможе вилікувати Україну , а лише розірве її на частини , тоді потрібно шукати інший шлях.
А для цього потрібно поставити запитання : власне , чого саме ми хочемо досягти? Насамперед , економічної самостійності. Самоуправство казначейства перетворило регіони в жебрака , що стоїть на паперті при владі. Для центру же такий стан речей дозволяло відверто шантажувати регіональних чиновників. Підтримуєш політику ПР - отримаєш гроші, не підтримуєш - будуть твої бюджетники сидітимуть без зарплати. До слова , деякі законно обрані мери подавали у відставку , не бажаючи робити заручниками ситуації ні в чому не винних людей.

Ще один спосіб шантажу - призначаються з Києва губернатори , які не мають права на самостійну лінію в управлінні регіоном.

Усунути ці перекоси , напевно , можна і в рамках збереження унітарності . Вже зараз уряд запропонував усунути обласні адміністрації , передавши всю повноту влади обласним радам і який призначається ними органам виконавчої влади на місцях.

Є пропозиції і з економічної децентралізації . Харківський економіст Олександр Кірш вважає , що « проблему б знизило наявність регіонального рахунку. Податки , які збираються в регіоні , повинні в регіоні і залишатися , за винятком невеликої частини , яка має йти в Київ » , переконаний економіст.

Ну і, звичайно , мовне питання. Визначення статусу російської мови має назавжди позбавити політиків можливості маніпулювати це темою в своїх інтересах.

Губернатор Харківської області Ігор Балута вважає , що пояснюючи на місцях суть планованих реформ щодо децентралізації , можна зняти всі існуючі невдоволення й протиріччя .
« Пояснюючи суть тих реформ , які пропонують Харківська обласна державна адміністрація і Харківська обласна рада , ми бачимо , що у багатьох такі питання , як , наприклад , федералізація , відпадають самі собою , не кажучи вже про питання цілісності та неподільності України » , - зазначив Балута .

Саме з цією метою - пояснювати - зібрався їхати на схід країни прем'єр -міністр Арсеній Яценюк.


Назад до князівств?
Шлях реформ і децентралізації не дуже-то влаштовує деяких проросійських політиків в Україні . Вони вперто не хочуть бачити іншого способу вирішення проблем , окрім як федералізація .
Голова Луганської обласної організації Партії регіонів , глава фракції ПР у Верховній Раді Олександр Єфремов виступив з полум'яною промовою на її захист :
«Очевидно , що наші базові цінності , ті цілі і завдання , що ми ставили перед собою в ході останніх років , потребують системного узагальненні . І сьогодні , не відмовляючись від нашого принципового ставлення до необхідності захисту рідної мови , необхідності проведення децентралізації влади та бюджетного федералізму , ми повинні розуміти , що ці та інші завдання стають здійсненними при досягненні головного - федеративного устрою України ». Причому в даному контексті під федералізацією України розуміється створення на її території справжніх удільних князівств не тільки з власними незалежними органами влади, а й з муніципальною міліцією , під дах якої можна загнати кримінальні банди , які поки ще соромливо ховаються за ширмою охоронних фірм.

Нардеп , президент Національного Університету " Одеська юридична академія" Сергій Ківалов , наприклад , цих цілей навіть не приховує.

« Незалежна Україна , на мій превеликий жаль , « тріщить по швах » вже на 24 -му році , все більше нагадуючи Югославію кінця 1980 -х. Одещина , як і інші регіони , виявиться в положенні « допоможи собі сам». Без валюти , без збройних сил , без підготовлених кадрів , а головне - без плану дій. Як тоді забезпечити собі , дітям і онукам безпеку , дах над головою і шматок хліба ? Про це потрібно подумати вже зараз , причому негайно , всім разом і всерйоз. Досвід Стародавнього Риму свідчить : на руїнах імперії тривалий час забезпечувати порядок і достаток вдається тільки в окремих містах , точніше областях -державах , де культурна спільність , територіальна згуртованість , інтелект жителів і геополітичні умови тому сприяють».

І тут виникає питання : чи хочемо ми жити в областях -державах , про які говорить Ківалов ? Чи хочемо повернутися в період феодальної роздробленості Київської Русі чи все ж зробимо декілька корисних висновків з власної історії ? Принцип « розділяй і володарюй » , який знищив колись велику державу , колиску слов'янської культури , може бути застосований і до сучасної України . Це варто розуміти всім , хто сьогодні кричить « федералізація ».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Київскька Русь #Садовий #федералізація
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...