![](https://s.032.ua/section/logo/upload/pers/40/logo.png?20250215)
10:41, Сьогодні
Як відрізнити переохолодження від обмороження: ознаки й перша допомога
![Як відрізнити переохолодження від обмороження: ознаки й перша допомога Як відрізнити переохолодження від обмороження: ознаки й перша допомога](/dist-assets/images/cap.jpg)
Лютневі морози у Львові вже спричинили одну смерть: від переохолодження померла людина. Викликані до постраждалого лікарі екстреної медичної допомоги не змогли його врятувати.
З переохолодженням чи обмороженням взимку може стикнутися кожен. Як відрізнити один від одного ці патологічні стани, як убезпечитися самому та допомогти іншому при потребі, ми розглянемо у цій статті.
Переохолодження та обмороження: у чому різниця
Якщо коротко, то від переохолодження страждає весь організм, а обмороження має місцеву дію. У другому випадку низькі температури негативно впливають переважно на кінцівки та шкіру обличчя.
Переохолодження: як розпізнати
Як зазначають фахівці Центру громадського здоров'я, переохолодження може статися навіть за відносно теплої погоди (вище 4°C), якщо людина промокла, спітніла або довго перебувала на холодному вітрі. З настанням морозів ризик переохолоджень значно підвищується.
Переохолодження виникає внаслідок згубного впливу холоду на дрібні кровоносні судини кінцівок, які інстинктивно звужуються для збереження тепла, кров приливає до внутрішніх органів, і завдяки цьому підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Людина з переохолодженням може не усвідомлювати свого стану, адже симптоми з'являються поступово.
Перші ознаки переохолодження:
- тремтіння (так організм намагається зігрітися);
- шкіра стає блідою та холодною;
- нечітке мовлення;
- повільне, поверхневе дихання;
- слабкий пульс;
- порушується координація рухів;
- людину охоплює сонливість;
- сплутана свідомість та/або втрата свідомості.
Варто зауважити, що при переохолодженні у дітей шкіра, навпаки, стає червоною та холодною. Також показовою ознакою є млявість.
Обмороження: симптоми та ступені
Обмороження – це ушкодження окремих ділянок тіла внаслідок впливу низької температури. Найчастіше холод уражає відкриті ділянки шкіри: ніс, вуха, щоки, підборіддя, пальці рук або ніг.
Головними симптомами обмороження є забарвлення окремих ділянок шкіри у білий або сіро-жовтий колір. Шкіра стає твердою на дотик, наче восковою. На уражених кінцівках чи обличчі виникає оніміння.
Розрізняють чотири ступені обмороження:
- перший ступінь: шкіра постраждалої людини бліда, дещо набрякла, чутливість уражених ділянок знижена або повністю відсутня;
- другий ступінь: характеризується глибшим ураженням шкіри, з’являються пухирі з прозорою рідиною. Водночас людину лихоманить, підвищується температура тіла;
- третій ступінь: спостерігається омертвіння шкіри, з'являються пухирі, наповнені рідиною темно-червоного кольору, навколо омертвілої ділянки розвивається запальний вал, виникає ризик розвитку гангрени, спостерігається значне погіршення самопочуття;
- четвертий ступінь: з'являються пухирі, наповнені чорною рідиною. Загальний стан постраждалого важкий, присутні ознаки шоку.
Перша допомога при переохолодженні чи обмороженні
Ідеальний варіант, якщо ви намагаєтеся допомогти постраждалій від холоду людині, перемістити її в тепле сухе приміщення. Якщо такої можливості немає, то першим кроком має стати звернення за медичною допомогою, зателефонувавши за номерами 103 або до Служби 112, комунікаційні центри якої вже діють у Львові, а також Києві та Дніпрі.
Якщо у людини спостерігаються симптоми переохолодження, укрийте її від вітру (особливо шию та голову), ізолюйте від холодної землі, підклавши під людину суху ковдру. У разі необхідності перевдягніть постраждалого у сухий одяг. Накрийте сухою ковдрою, а краще термоковдрою.
Якщо людина у свідомості, запропонуйте людині теплий солодкий напій. Алкоголь пропонувати категорично не можна.
Постраждалим від обмороження у жодному разі не пошкоджуйте цілісність пухирів, не масажуйте, не розтирайте та не грійте обморожені ділянки. Можна обережно накласти теплі сухі компреси. Дочекайтеся лікарів і передайте постраждалого фахівцям.
Як убезпечитися від дії холоду та морозу
Якщо на вулиці не аномальні холоди (а це зараз буває вкрай рідко), то вберегтися від переохолодження чи обмороження можна, дотримуючись простих правил. Детальні рекомендації оприлюднило Міністерство охорони здоров’я України.
- Одяг і взуття. Збираючись на вулицю у холодну пору року, одягайтеся тепло та багатошарово. Це допоможе не спітніти. Одяг обирайте переважно з натуральних матеріалів. Краще вдягнути пару тоненьких кофтинок, ніж один товстий светр. Обирайте взуття з товстою підошвою. Одяг має бути не тісним.
- Захист відкритих ділянок. Не забувайте про шапку та рукавички – вони захистять від переохолодження голову та руки. Щоки, ніс та вуха можна закутати у теплий шарф або прикрити піднятим коміром.
- Не виходьте на вулицю голодним. Обов’язково необхідно поїсти перед тим, як збираєтесь йти з дому. Бажано щось висококалорійне.
- Пиття. Споживайте достатньо рідини, щоб зберегти водний баланс організму. Якщо йдете з дому надовго, прихопіть з собою термос з солодким чаєм. Відмовтеся від алкоголю, який звужує судини.
- Рухайтеся. Рух прискорює кровообіг і не дає замерзнути. Однак не перестарайтеся, щоб уникнути надмірного спітніння. Щоб посилити кровообіг зробіть нескладні вправи для рук і ніг, порухайте пальцями.
Пам’ятайте, висока вологість і сильний холодний вітер значно підвищують ризик переохолодження. Відстежуйте прогноз погоди у вашому населеному пункті.
Крім того, якщо ви плануєте довгу поїздку або прогулянку, слідкуйте, щоб ваш телефон був заряджений, а автівка заправлена. Це допоможе вчасно викликати допомогу та протриматися до її появи.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
Оголошення
live comments feed...
Коментарі