![](https://s.032.ua/section/logo/upload/pers/40/logo.png?20250210)
11:27, Вчора
Чому варто відвідати виставку "Михайло Білас. Епатажний і самотній” у Львові
![Чому варто відвідати виставку "Михайло Білас. Епатажний і самотній”... Чому варто відвідати виставку "Михайло Білас. Епатажний і самотній” у Львові](/dist-assets/images/cap.jpg)
У похмурі дні лютого, коли так не вистачає кольорів і позитивних емоцій, завітайте на виставку “Михайло Білас. Епатажний і самотній”, що експонується у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького. Купа позитивних вражень і знайомство з ще однією сторінкою національної культурної спадщини України вам гарантовано.
Чим відомий Михайло Білас
Народний художник України Михайло Білас (1924 - 2016) – майстер художнього й декоративного текстилю. Широкому загалу він більше відомий як творець унікальних гобеленів з гуцульським і бойківським колоритом, декоративних килимів і панно. Серед його творчого доробку є також вишивка, аплікації, квіткові композиції та ляльки.
![Чому варто відвідати виставку "Михайло Білас. Епатажний і ..., фото-1 Чому варто відвідати виставку "Михайло Білас. Епатажний і самотній” у Львові, фото-1](/dist-assets/images/cap.jpg)
Вроджений талант помножений на неймовірну працьовитість залишив по собі величезний культурний спадок, з яким є можливість ознайомитись саме зараз, поки у Львові триває виставка, присвячена творчості митця. Творіння Михайла Біласа відрізняються яскравим колоритом, органічним поєднанням природних барв і майстерним міксуванням кольорів.
![Чому варто відвідати виставку "Михайло Білас. Епатажний і ..., фото-2 Чому варто відвідати виставку "Михайло Білас. Епатажний і самотній” у Львові, фото-2](/dist-assets/images/cap.jpg)
Працюючи у свій час старшим і головним художником-модельєром будинків моделей у Львові, Харкові та Києві, Білас доклав чимало зусиль до трансформації народної мистецької енергії в нові форми. Творчість Михайла Біласа – це високопрофесійне бачення культури народного мистецтва в сучасних формах, які одночасно не втрачають свого зв'язку з історичним корінням і наголошують на актуальності спадщини предків.
Цікаві факти з біографії митця
Михайло Білас народився 1 серпня 1924 у селі Креховичі на Івано-Франківщині, але значна частина його життя та творчості пройшла на Львівщині. Так, після того, як його батька – лісничого в третьому поколінні – перевели на Дрогобиччину у село Медвежа, Михайло закінчив Дрогобицьку гімназію. Він навчався у хореографічній студії, а також закінчив клас вокалу.
Ще з п’яти років Білас навчився вишивати, у 14 – почав збирати взори. Усвідомлення власних талантів і можливостей привели митця до розуміння необхідності отримання художньої освіти. За спогадами Михайла Біласа, перша спроба вступу до Львівського декоративно-прикладного інституту (нині Львівська національна академія мистецтв) у віці 28 років закінчилася фіаско. Йому тоді вперше довелося малювати з натури, і за всі свої екзаменаційні роботи Білас отримав “двійки”.
Невдача не зупинила жагу до знань молодого Михайла, і він подався до училища Труша (нині Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша). Ознайомившись з напрацюваннями вступника, йому запропонували йти відразу на третій курс. Білас же наполягав на освіті з першого курсу, результатом дебатів стала домовленість про зарахування до другого курсу. Саме в училищі Труша митець почав створювати свої перші килими. Ця справа настільки захопила Біласа, що художник присвячував їй весь час, навіть у вихідні не виходив з майстерні.
![Чому варто відвідати виставку "Михайло Білас. Епатажний і ..., фото-3 Чому варто відвідати виставку "Михайло Білас. Епатажний і самотній” у Львові, фото-3](/dist-assets/images/cap.jpg)
Рік потому він таки вступив до Львівського декоративно-прикладного інституту на відділення художнього текстилю, яке закінчив у 1959 році.
“Я захищав диплом, так, як ніхто до мене і після мене, зробив кілька дипломів відразу. Для мене тоді меж не було – здавалося, можу перевернути увесь світ. Дипломник має подати роботу в матеріалі і ескіз. Я подав три роботи в матеріалі і привіз вантажною машиною всі ескізи. “Захищався” з 10 години ранку майже до третьої дня”, – згадував Білас в інтерв’ю “Високому замку” у 1995 році.
Після отримання вищої освіти у 1959-1973 роках Михайло Білас працював на посадах старшого і головного художника-модельєра будинків моделей у Львові, Харкові, Києві. Від 1967 року він — член Львівської Спілки художників України.
У 1966 році митець створив музейну експозицію в Державному музеї етнографії та художнього промислу АН УРСР (тепер – Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України) у Львові, а у 1967 році – у Державному етнографічному музеї Естонської РСР (тепер – Естонський національний музей), м. Тарту, Естонія. Згодом він став автором експозиції давнього періоду Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття (Коломия), побудованої у 1970—1972 роках.
![Чому варто відвідати виставку "Михайло Білас. Епатажний і ..., фото-4 Чому варто відвідати виставку "Михайло Білас. Епатажний і самотній” у Львові, фото-4](/dist-assets/images/cap.jpg)
У 1995 році Михайлу Біласу присвоєно почесне звання Народний художник України.
Виставка у Львові: допоки триватиме й скільки коштують квитки
Масштабна виставка "Михайло Білас. Епатажний і самотній”, що проходить у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького на проспекті Свободи, 20, триватиме до 2 березня 2025 року.
Виставка розгорнута одночасно у кількох просторах головної музейної локації, де зібрані найцікавіші та найвиразніші взірці творчості Михайла Біласа. Ви зможете побачити геніальні роботи, присвячені, темі Різдва, Великодня, мистецтву та побуту Гуцульщини. Гобелени, килими, вишивки та панно, доповнені ескізами до проєктів гобеленів, не залишать байдужими жодного відвідувача. Оригінальні аплікації, роботи у техніці пастелі та акварелі, квіткові та лялькові композиції – захоплять вас з першого погляду. Повірте, щоб ретельно роздивитися кожну роботу й насолодитися неймовірним талантом майстра, вам знадобиться не одна година.
Вартість квитків:
- повний – 200 грн,
- пільговий (студенти, пенсіонери) – 100 грн,
- учнівський – 80 грн.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
10:48, Сьогодні
10:20, 28 січня
10:48, Сьогодні
16:06, 29 січня
10:20, 28 січня
live comments feed...
Коментарі