09:34, Вчора
Метеозалежність: міф чи реальність
Останніми роками зими у Львові відзначаються не лише помірними морозами, але й різкими коливаннями температури. Від +13,2°C, як було зафіксовано 20 січня 2025 року, до переходу стовпчика термометра у мінусовий діапазон. А ще спостерігаються перепади атмосферного тиску, шквальні вітри та підвищена сонячна активність. Все це не може не відбиватися на самопочутті, емоційному стані та здоров’ї людей.
Чутливість організму до змін погодних умов називають метеозалежністю. Наразі не існує єдиної наукової думки щодо цього явища. Дехто вважає що це лише наслідки самонавіювання, інші намагаються знайти медичне обґрунтування. Так чи інакше, але у наш час багато людей відчувають на собі вплив погоди, тому варто про це поговорити детальніше.
Які симптоми можуть свідчити про метеозалежність
Якщо на тлі погіршення чи зміни погоди або анонсованих магнітних бур вас починають турбувати мігрені, болі у м’язах і суглобах, швидка втомлюваність – це можуть бути прояви метеозалежності.
Як зазначають лікарі, симптоми метеозалежності зазвичай суто індивідуальні. Вони залежать від віку та психоемоційного стану, наявності хронічних захворювань, хірургічних втручань, способу життя та інших чинників.
Найпоширеніші симптоми:
- слабкість, швидка стомлюваність;
- втрата апетиту, порушення сну;
- біль у м'язах і суглобах, а також у місцях, де були переломи;
- запаморочення;
- головний біль, мігрень;
- підвищення або зниження артеріального тиску;
- шум у вухах;
- прискорене серцебиття;
- задишка;
- перепади настрою, тривожність, агресивність;
- депресія.
Дослідження, проведені у Сполучених Штатах, показали, що мешканці сільських регіонів майже не відчувають на собі змін погодних умов. Жителі мегаполісів переносять їх досить важко, на що впливає звуження зони мікрокліматичного комфорту, сидячий спосіб життя та переважання інтелектуальної праці над фізичною. Відсутність регулярних прогулянок на свіжому повітрі також має негативний вплив на самопочуття та сприйнятливість до погодних змін.
Які хвороби підвищують метеочутливість
Крім похилого віку, загального зниження імунітету та емоційної лабільності на метеозалежність впливає низка хвороб. Серед них особливої уваги потребують захворювання серцево-судинної системи.
Не ігноруйте погіршення самопочуття під час магнітних бур і різких змін погоди, якщо у вас діагностовані наступні хвороби:
- гіпо- чи гіпертонія;
- серцево-судинні захворювання;
- бронхіальна астма;
- ревматизм;
- артрит;
- атеросклероз;
- перенесений струс мозку;
- переломи.
До кого з лікарів звертатися при метеозалежності
Якщо у вас є хронічні хвороби й погане самопочуття пов’язане саме з ними, то насамперед потрібно звернутися до вашого особистого лікаря. Він проведе необхідні обстеження й скоригує лікування з урахуванням зміни стану.
Якщо ви вважаєте себе здоровою людиною, але спостерігаєте час від часу симптоми метеочутливості, – зверніться до сімейного лікаря. Під час консультації та збору анамнезу лікар складе клінічну картину щодо стану вашого здоров’я. Щоб виключити наявність хвороб, він може скерувати на аналізи та інструментальні обстеження (УЗД, ЕКГ тощо).
У разі виявлення порушень сімейний лікар призначить відповідне лікування або направить до вузького фахівця. Якщо ж підтвердиться, що симптоми є наслідком підвищеної метеочутливості лікар підкаже, як полегшити стан.
Як знизити метеозалежність
Рекомендації фахівців стосуються переважно змін у способі життя та підтримці імунітету.
Відмовтеся від шкідливих звичок. Куріння та алкоголь взагалі не сприяють покращенню стану здоров’я, тому краще хоча б мінімізувати їхню присутність у вашому житті.
Нормалізуйте свій сон. Науковці стверджують, що для відновлення організму доросла людина має спати щонайменше 7-8 годин на добу. Й краще для вашого самопочуття робити це вночі. Відсутність стабільного режиму або робота в нічні зміни може призвести до зниження больового порогу.
Перегляньте свій раціон. Харчування також має суттєвий вплив на фізичний та емоціональний стан. Дотримуйтесь принципів збалансованого харчування, яке включає всі необхідні поживні речовини, вітаміни та мінерали.
Не знижуйте фізичну активність. Регулярні прогулянки на свіжому повітрі та руханка значно покращать ваш імунітет і підтримають здоров’я. Рух позитивно впливає на стан м’язів, суглобів і сухожилля, допомагає натренувати нервову та серцево-судинну системи.
Контролюйте свій психоемоційний стан. Мабуть, найскладніша для виконання порада для громадян країни, у якій йде війна. Але все ж таки можна спробувати уникати стресових ситуацій. Для цього варто обмежити споживання інформації, яка викликає сплески емоцій: від страху до зневіри. Не зазирайте у стрічку новин щохвилини, критично ставтеся до інформації, яку отримуєте із соцмереж.
Знайдіть час на улюблене хобі та читання художніх книг. При неможливості справитися самотужки з психоемоційним навантаженням зверніться до фахівців.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
Оголошення
11:17, Сьогодні
10:47, 16 січня
13:57, 24 січня
16:56, 17 січня
13:57, 24 січня
live comments feed...
Коментарі