• Головна
  • Як уникнути отруєння чадним газом: техніка безпеки та симптоми
16:21, Вчора

Як уникнути отруєння чадним газом: техніка безпеки та симптоми

Як уникнути отруєння чадним газом: техніка безпеки та симптоми

У Львові вже в перші кілька тижнів нового року зафіксовано низку випадків отруєння чадним газом. Такі сумні повідомлення супроводжують наш регіон протягом всього опалювального сезону. І добре коли допомога приходить вчасно, й лікарям вдається врятувати постраждалих, але ж немало й летальних випадків.

Як же убезпечити себе та своїх близьких від отруєння чадним газом? Як розпізнати симптоми? Які прилади опалення несуть небезпеку та яких правил потрібно дотримуватися при їх експлуатації? Розглянемо все по черзі.

Скільки людей з початку січня отруїлися чадним газом у Львові

У січні 2025 року сталося вже кілька випадків отруєння чадним газом. На жаль, двоє людей загинуло.

Так, 10 січня, за повідомленням міськради, на вулиці Князя Романа у Галицькому районі Львова від чадного газу постраждало дев'ятеро людей, серед яких п'ятеро дітей. Двом жінкам медики надали допомогу на місці, інші – у стані середньої тяжкості потрапили до лікарні.

13 січня на вулиці Замарстинівській у квартирі з пічним опаленням внаслідок отруєння чадним газом загинули 67-річна жінка та 40-річний чоловік. А 15 січня у Личаківському районі міста з симптомами отруєння чадним газом до лікарні потрапив 21-річний чоловік.

Серед головних причин отруєння, за даними ДСНС, є легковажність самих мешканців, порушення ними правил безпеки користування газовими приладами, системами газопостачання або пічним опаленням. Також до біди може довести несанкціоноване втручання власників газового обладнання в роботу системи газопостачання та конструкцію газових приладів, несправність системи димовідведення та вентиляції.

Неправильна експлуатація яких приладів опалення може стати причиною отруєння

Чадний газ може виділятися не лише під час використання пічного опалення. Прилади, які працюють на газі чи бензині, також можуть стати причиною отруєння.

Чадний газ може виділятися під час робити:

  • портативних бензинових генераторів;
  • газових обігрівачів;
  • газових водонагрівачів;
  • камінів;
  • двигунів внутрішнього згоряння автомобілів;
  • дров’яних, газових, вугільних печей (особливо якщо піч пошкоджена та на ній видно тріщини).

Важливо наголосити, що без спеціальних детекторів наявність чадного газу у приміщенні неможливо визначити. Він може смертельно впливати на організм людини навіть у невеликих концентраціях.

Симптоми отруєння та перша допомога

Ступінь отруєння та вираженість симптомів залежить від об’єму та часу, впродовж якого людина вдихає чадний газ.

До основних ознак відносять: 

  • головний біль;
  • слабкість;
  • нудоту;
  • прискорене дихання;
  • відчуття втоми;
  • запаморочення.

Як правильно діяти, якщо ви запідозрили симптоми отруєння чадним газом у себе чи близьких, розповіло Міністерство охорони здоров’я.

Насамперед необхідно вимкнути всі прилади, крім електричних, та відкрити вікна. Водночас треба покинути приміщення або винести постраждалу людину на свіже повітря. Людині, у якої спостерігаються симптоми отруєння, треба покласти під голову подушку, розстебнути комір і пояс.

Після першочергових дій необхідно обов’язково викликати рятувальників (ДСНС) за номером 101 або 112, а також аварійну газову службу за номером 104 та швидку допомогу за номером 103.

Як убезпечитися від отруєння чадним газом

Щоб вберегтися від отруєння чадним газом, важливо дотримуватися техніки безпеки та не використовувати для опалення непризначені для цього чи несправні прилади. 

Газове опалення

Якщо ваша оселя опалюється за допомогою газу, то дотримуйтеся цих правил:

  • не залишайте без нагляду ввімкнені газові прилади;
  • не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення;
  • електровитяжку та газову колонку в одному приміщенні встановлювати заборонено;
  • не забувайте час від часу провітрювати приміщення, в якому є газові прилади.

Також необхідно регулярно перевіряти справність газового обладнання, вентиляційних каналів і димоходів.

Пічне опалення

Якщо у вашому домі є камін чи піч, вони потребують не меншої уваги, ніж газове опалення. Перед початком, а також упродовж усього опалювального сезону, слід очищати димоходи та печі від сажі. На стінах печі й димаря не повинно бути тріщин, через які чадний газ може потрапити до приміщення. Усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, мають бути потиньковані та побілені.

Не допускайте перегріву печі: окрім можливого займання предметів поруч із піччю через перегрів з'являються тріщини. Не спалюйте нічого в пічці чи каміні, якщо до них не під’єднана вентиляція.

Не залишайте печі, які топляться, без нагляду. Не доручайте нагляд за ними малолітнім дітям або літнім людям, у яких спостерігаються вікові зміни психічного стану.

Використання генераторів чи бензинових двигунів

Відключення електроенергії, які почастішали через руйнування української енергосистеми російськими обстрілами, спонукають людей шукати альтернативні джерела енергії. Популярним методом розв’язання проблеми відсутності світла стало використання генераторів і бензинових двигунів, які при неправильній експлуатації також можуть стати джерелом чадного газу. Головне правило – не використовуйте генератор чи будь-які бензинові двигуни на відстані менш як 6 метрів від вікон, дверей чи вентиляційних отворів.

Слушна порада для всіх типів опалення: встановіть детектор чадного газу, який визначає його концентрацію в повітрі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #чадний газ #отруєння #техніка безпеки #симптоми
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Зібрали у цьому розділі для вас усе найцікавіше. Cтатті, огляди новини, - усе, що активно читали на нашому сайті, коментували і поширювали читачі у соціальних мережах. Тут точно знайде щось, що почитати.

Коментарі

Оголошення
live comments feed...