17:12, Сьогодні
Будівництво крематорію у Львові: як довго тягнеться ця історія
Питання необхідності будівництва крематорію у Львові вперше підняли ще у 2019 році. І, хоча петиція набрала необхідну кількість голосів, депутати міськради не підтримали цю пропозицію. Схоже на заваді стала переважно негативна громадська думка з цього приводу.
Згодом, у квітні 2021 року, журналіст Андрій Маринюк створив нову петицію на платформі електронної демократії DEM. У серпні того ж року Львівська міська рада дала відповідь, підтвердивши, що депутати підтримали проєкт ухвали. Минуло ще кілька років, і вже 2 січня 2025 на Голосківському цвинтарі у Львові заклали капсулу під будівництво крематорію.
Як реагували містяни на новину про побудову крематорію
Новина про те, що у Львові вирішили побудувати крематорій, сколихнула громадськість. У соцмережах спалахнули бурхливі обговорення цього питання. Багато львів'ян висловили своє незадоволення, аргументуючи свою позицію традиційними християнськими поглядами, які не підтримують практику спалення тіл. Звістка про крематорій викликала обурення серед частини населення, яка вважає, що кремація суперечить їхнім релігійним переконанням.
У вересні 2021 року були проведені громадські слухання, на яких мешканці мали можливість висловити свої побоювання та пропозиції щодо будівництва крематорію. Це стало важливим етапом у залученні громади до процесу. А вже у грудні міська рада ухвалила рішення про початок підготовчих робіт для будівництва крематорію, що стало важливим кроком у реалізації проєкту.
Що говорить духовенство про кремацію
Представники різних гілок християнства ще у 2020 році окреслили свою позицію щодо побудови крематорію у Львові та кремації загалом. Переважна більшість священнослужителів наголосила, що церква йде в ногу з часом і завжди враховує конкретну ситуацію. Особливих заперечень не мають ні православне, ні католицьке духовенство. Але, як завжди, є нюанси.
Так, секретар Архієпископа Митрополита Львівського РКЦ отець Андрій Легович сказав, що Римо-католицька Церква не заперечує використання крематоріїв і вчення Церкви дозволяє це. Існує також відповідний ритуал похорону, пристосований для крематоріїв. Але після спалення, людина має бути обов’язково похована на цвинтарі. За його словами, прах не можна зберігати вдома, у лісі чи ще десь.
Священнослужитель Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ, протоєрей Назарій Лозинський зауважив, що кремація тіла не є перешкодою для християнського поховання людини. Однак він впевнений, що кремація не може відбуватись в обов’язковому порядку.
Як запевнив отець УГКЦ Павло Дроздяк, кремація не суперечить доктрині віри. Проте перевага надається традиційному похованню, тобто перед кремацією має бути звершений весь чин похорону над тілом померлої особи, так як годиться християнину.
Категорично проти висловився лише священник Української православної церкви (УПЦ) отець Василь Лучишин. Та й він зазначив, що в окремих випадках церква йде назустріч людині. Наприклад, коли та помирає за кордоном, і доставка тіла для поховання не завжди по кишені.
Можна додати, що під час повномасштабної війни, коли частина України тимчасово окупована ворогом, кремація стає ще більш актуальною. Адже у цьому випадку переселенці не мають змоги організувати поховання своїм померлим чи загиблим близьким у рідних місцях.
Як будуватимуть крематорій у Львові
Львівський крематорій будуватимуть у три черги. 2 січня 2025 року стартувала перша – це підготовчі роботи, до яких входять розчищення території та демонтаж старих будівель. Друга черга – це зведення самої будівлі крематорію і встановлення обладнання двох печей, потужністю 10 кремацій в день. Остання черга – облаштування зали прощань, допоміжних будівель та інше.
Як розповіли у ЛМР, загальна вартість спорудження всього крематорію разом з обладнанням становить близько 200 млн грн. Проєкт будівлі крематорію на території Голосківського цвинтаря обрали на Всеукраїнському відкритому архітектурному конкурсі у 2021 році. Переміг варіант авторського колективу архітекторів родом із Маріуполя, що працює у Берліні. До цієї команди входять Заботін Павло, Копейкіна Любов, Копейкін Віктор, Кобец Олена.
За даними ЛКП «Муніципальна обрядова служба, на місці одного традиційного поховання можна розташувати до 20 урн з прахом. Також кремація вважається більш екологічним варіантом, ніж традиційне поховання, оскільки вона зменшує навантаження на ґрунт, підземні води та повітря.
Наявні крематорії в Україні та ціни на послуги
Станом на сьогодні крематорії на території України працюють у Києві, Одесі та Харкові. Київський крематорій розташований на Байковому кладовищі, Харківський – у Жихорі, крематорій в Одесі розташований на Таїровському цвинтарі.
Вартість кремації залежить від регіону та обраних послуг. Зазвичай до мінімального пакета входить:
- оформлення необхідних документів;
- підготовка труни (з горючих матеріалів) та її оформлення;
- транспорт для перевезення тіла від моргу до крематорію;
- сам процес кремації (триває від 1,5 до 2 годин);
- урна для праху, нанесення підпису;
- зал для прощання, священник, поминальний обід;
- вінок зі штучних квітів, стрічки.
Вартість кремації у Києві стартує від 10 тисяч гривень. Якщо обрати лише кремацію без ритуалу та супутніх послуг, то можна вкластися в 4000 гривень. Схожі ціни діють і в Одесі та Харкові.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
Оголошення
08:32, 10 січня
10:03, 9 січня
20:40, 3 січня
live comments feed...
Коментарі