• Головна
  • Які вакансії на Львівщині є затребуваними та де шукати роботу: інтервʼю з директором обласного центру зайнятості
12:05, Вчора
Надійне джерело

Які вакансії на Львівщині є затребуваними та де шукати роботу: інтервʼю з директором обласного центру зайнятості

Які вакансії на Львівщині є затребуваними та де шукати роботу: інтервʼю з директором обласного центру зайнятості

В умовах швидких змін на ринку праці, викликаних як глобальними, так і локальними факторами, роль таких установ, як обласні центри зайнятості, стає все більш важливою. В Україні спостерігається тенденція до зростання попиту на нові професії, а також на перепідготовку кадрів.

Скільки є вакансій станом на грудень, як мобілізація впливає на рівень безробітті, які професії мають найбільш затребуваність журналістка 032.ua запитала у директора Львівського обласного центру зайнятості Василя Барилюка.

Які вакансії на Львівщині є затребуваними та де шукати роботу: інтервʼю з директором обласного центру зайнятості , фото-1

Скільки станом на грудень є вакансій на одного безробітного?

За оперативними даними наприкінці грудня 2024 року філіями Львівського обласного центру зайнятості надавалися соціальні послуги 4,9 тис. осіб, з котрих 3,5 тис. осіб мали статус безробітного. Кількість актуальних вакансій загалом становила 13,3 тис. одиниць (у тому числі за формою 3-ПН – 9,8 тис. одиниць). На одну особу, котра шукає роботу за сприяння служби зайнятості, припадає 3 вакансії.

Які програми підтримки для безробітних є наразі?

Передусім служба зайнятості здійснює пошук роботи відвідувачам з урахуванням їхнього професійного досвіду, освіти, побажань, причому не тільки у власній базі вакансій, але й на сайтах партнерів, застосовуючи елементи рекрутингу.

Професійне навчання. Служба зайнятості організовує професійне навчання зареєстрованих безробітних на замовлення роботодавця або для самозайнятості, якщо людина планує започаткувати власну справу.

Здійснюється таке навчання в закладах освіти різних форм власності, а також у Центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Це унікальні навчальні заклади, доросле населення має змогу у доволі стислі терміни пройти вишкіл за 98 ліцензованими робітничими професіями та майже 400 освітніми програмами. Такі центри діють у різних регіонах країни: у Рівному, Дніпрі, Полтаві, Харкові, Одесі, Сумах, Івано-Франківську та у Львові. Після завершення курсу слухачі отримають сертифікат державного взірця. Вчитися можна за різними формами: очно, дистанційно, індивідуально (на робочому місці на виробництві), а також за дуальною формою освіти або шляхом поєднаннярізних освітніх форм.

З листопада 2024 року почала діяти програма перенавчання жінок за професіями, в яких раніше жінки не були достатньо представлені, а саме:водійкатролейбуса, трамвая, навантажувача, фрезерувальниця, кранівниця,токарка,тесляркатощо.

Ця програма має на меті не лише розширити можливості жінок, але й сприяти економічному розвитку країни через подолання гендерних бар’єрів у професійній діяльності.

Навчання жінок буде здійснюватися на замовлення роботодавця, який зобов’язується їх працевлаштувати після завершення навчання. Жінка зможе самостійно обрати заклад освіти з переліку закладів, які здійснюють навчання за професією.

Грант на власну справу. Служба зайнятості з 2022 року реалізує урядову програму з надання грантів на створення або розвиток вже діючого бізнесу. За цією програмою, яка є досить популярною серед українців, можна отримати кошти в розмірі від 50 до 250 тисяч гривень. Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члени їх сімей на реалізацію своїх бізнес-ідей можуть отримати грант до 1 млн грн. Заявки на участь у грантових програмах подаються череззастосунок«Дія»разом із бізнес-планом.

Важливо, що це безповоротна державна допомога. Кошти отриманого гранту повертаються підприємцем за рахунок сплачених податків і зборів.

Програма підтримує і молодь у реалізації її соціально-економічного потенціалу та підвищенні рівня економічної самостійності шляхом створення нових молодіжних бізнесів. Для українців віком до 25 років встановлені спрощені умови отримання гранту з максимальною сумою гранту до 150 тисяч гривень. Програма діє з жовтня 2024 року.

Професійна орієнтація. Безробітні, котрі хочуть змінити фах, можуть у службі зайнятості отримати профінформаційні та профконсультаційні послуги для визначення сфери діяльності, яка їм найбільше підходить відповідно до їхніх особистісних характеристик, а також стати учасниками групових та масових заходів (тренінгів з техніки пошуку роботи, аспектів побудови кар’єри та професійного розвитку, щодо розвитку навичок Soft skills, бізнес-планування та ін.). Також кожний бажаючий має змогу на офіційному інтернет-порталі ДСЗ України пройти онлайн-тестування на платформі з профорієнтації та розвитку кар’єри.

Для додаткового стимулювання мотивації до праці та матеріальної підтримки безробітних та інших категорій осіб, для прикладу внутрішньо переміщених, роботодавцями, органами місцевої влади та військовими адміністраціями організовуються тимчасові роботи (громадські та суспільно корисні).

На сьогоднішній день найбільше безробітні залучаються до тимчасової трудової діяльності працездатних осіб в умовах воєнного стану, що мають оборонний характер, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, що виникли в період воєнного стану, та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки тощо.

Окрім цього, за працевлаштування безробітних та внутрішньо переміщених осіб, які є неконкурентоспроможними на ринку праці, роботодавці можуть отримати компенсації єдиного внеску або частини їх заробітної плати.

Як мобілізація впливає на рівень безробітті в Львівській області?

Мобілізація до лав ЗСУ впливає на процеси на ринку праці поряд з іншими факторами (наприклад, внутрішня та зовнішня міграція, вимушена релокація підприємств тощо). 

Суттєво змінилася структура ринку праці: має місце дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили запрофесійно-кваліфікаційниміосвітнім рівнямита видами економічної діяльності.

За оперативними даними у 2024 році кількість вакансій в базі даних обласної служби зайнятості становила 53,0 тис. (на 15,3 тис. одиниць або 41% більше, ніж торік). Чисельність осіб, котрим надавалися послуги обласною службою зайнятості цього року, зменшилась на 0,4 тис. осіб і становила 32,6 тис. осіб (проти 33,1 тис. осіб у минулому році).

Такі зміни попиту та пропозиції робочої сили впливають на зменшення рівня безробіття, яке поступово набуває ознак структурного. Понад 42% актуальних вакансій, наявних у базі даних обласної служби зайнятості, становлять пропозиції роботи для кваліфікованих робітників, ще 14% - складають вакансії низькокваліфікованої роботи.

Більшість роботодавців відчувають дефіцит кадрів, особливо бракує представників робітничих, професійно-технічних «чоловічих» професій.

Водночас роботу за посередництва служби зайнятості шукають здебільшого жінки (73% від загальної чисельності шукачів роботи), значна частина котрих має вищу освіту. Тож задоволення потреби роботодавців у працівниках є складним завданням, оскільки за структурою кваліфікації шукачі роботи не відповідають потребам роботодавців.

Чи є у Центру зайнятості програми або підтримка для осіб, які повертаються з фронту і шукають роботу?

Так, окрім пошуку роботи на постійній або тимчасовій основі, для підтримання конкурентоспроможності учасників бойових дій, служба зайнятості організовує навчання зареєстрованих безробітних на замовлення роботодавця або для самозайнятості (у тому числі для участі у грантових програмах «Власна справа» та «Грант для ветеранів та їх подружжя»). Також учасники бойових дій, які не зареєстровані як безробітні, можуть отримати ваучер на навчання.

Організовується навчання згідно з ваучером за 155 професіями та спеціальностями.

Також в рамках реалізації експериментального проєкту з організації професійного навчання УБД та особи з інвалідністю внаслідок війни в закладах професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості» можуть пройти навчання за різними формами на безкоштовній основі. У рамках цього експерименту служба зайнятості забезпечує місцем проживання ветеранів (у разі потреби), відшкодовує витрати на їх проїзд до місця навчання та за проходження медичного огляду (у разі потреби).

У разі набуття учасником бойових дій інвалідності та його працевлаштування, роботодавець може отримати компенсацію за облаштування його робочого місця.

Як можна отримати допомогу у працевлаштуванні через Центр зайнятості?

До нас звертаються за сприянням у працевлаштуванні всі незайняті громадяни, незалежно від статті звільнення, котрі бажають працювати, а також зайняті громадяни, котрі бажають змінити місце праці або працевлаштуватися за сумісництвом чи у вільний від навчання час і готові та здатні приступити до прийнятної роботи.

Зареєстровані безробітні мають право на безоплатне одержання послуг з пошуку підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі на громадські та інші роботи тимчасового характеру, консультаційних, інформаційних та профорієнтаційних послуг з метою обрання або зміни виду діяльності (професії), а також на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Слідкувати за оголошеннями про пошук персоналу можна на сторінці у Фейсбук Львівської обласної служби зайнятості 

Які професії найбільш затребувані на ринку праці у Львівській області?

За оперативними даними на кінець грудня 2024 року найбільший попит на робочу силу за сферами діяльності: переробна промисловість (26%), сфера торгівлі (19%), транспорт (8%), охорона здоров'я та надання соціальної допомоги (6%), освіта та тимчасове розміщування й організація харчування (по 5% відповідно), фінансова та страхова діяльність; адміністративне та допоміжне обслуговування; будівництво (по 4 % відповідно)ін.

У професійному розрізі найбільший попит роботодавців спостерігався на:

• кваліфікованих робітників з інструментом (26% від загальної кількості актуальних вакансій; середній розмір заробітної платні за цією групою професій –14,9 тис. грн.). Швачка, пекар, верстатник деревообробних верстатів, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів та інші.

• робітників з обслуговування, експлуатації устаткування та машин (16%, з/п – 15,7 тис. грн.). Водій автотранспортних засобів, оглядач гідротехнічних об'єктів, водій навантажувача, тракторист, тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва тощо.

• сфери торгівлі та послуг (15%, з/п – 11,7 тис. грн.): продавець-консультант, продавець продовольчих товарів, продавець непродовольчих товарів, кухар, офіціант, поліцейський (за спеціалізаціями), охоронник, бармен, молодша медична сестра (молодший медичний брат), комплектувальник товарів, покоївка, помічник вихователя, провідник пасажирського вагона, бариста, перукар (перукар-модельєр), манікюрник, тощо.

інші професії (14%, з/п – 11,9 тис. грн.): підсобний робітник, вантажник, двірник, укладальник-пакувальник, прибиральник службових приміщень, кухонний робітник, прибиральник територій, мийник посуду,контролер електронагляду, прибиральник виробничих приміщень, мийник-прибиральник рухомого складу, робітник з благоустрою, приймальник товарів,сторож, ін.

фахівців (10%, з/п – 18,7 тис. грн.): фахівець, сестра медична (брат медичний), бухгалтер, механік, вихователь, електрик дільниці, асистент вихователя закладу дошкільної освіти, експедитор, сестра медична операційна (брат медичний операційний), черговий по залізничній станції, асистент фармацевта, агент комерційний, представник торговельний, фахівець з фізичної реабілітації, технік, технолог, масажист, електрик цеху, електромеханік, технік-електрик, логопед тощо.

Скільки людей в середньому звертається упродовж місяця?

У середньому за місяць за наданням соціальних послуг до філій Львівського обласного центру зайнятості звертається 2,5 тис. осіб.

Читайте також: На Львівщині є 700 вакансій з зарплатами від 30 до 100 тисяч гривень

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#львівський_центр_зайнятості #василь_барилюк #робота_львів #робота_у_львові
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...