• Головна
  • Традиційні пісні страви на Святвечір на Галичині
15:11, 14 грудня 2024 р.
Надійне джерело

Традиційні пісні страви на Святвечір на Галичині

Традиційні пісні страви на Святвечір на Галичині

Наближається одне з найголовніших християнських свят – Різдво, яке в Україні вже другий рік поспіль святкують разом з усім світом 25 грудня. Ця традиція поширена не лише серед релігійної спільноти, вона стала символом сімейної єдності й для багатьох українців, які не сповідують християнство. 

Напередодні Різдва, у Святвечір, зазвичай вся родина збирається за святковим столом, основу якого становлять 12 пісних страв. Кожна з них має свою історію й наповнена особливим сенсом і символізмом. Найвідомішою на сьогодні є галичанська традиція, яку зберігали та передавали з покоління у покоління.

Святковий стіл на Святвечір: традиції Галичини

У переддень Різдва християни дотримуються строгого посту. На святкову вечерю, яка розпочинається лише після появи на небі першої зірки, готують 12 пісних страв без м'яса, молока, яєць та тваринних жирів. Кожна з них у християнській традиції символізує дванадцять апостолів Ісуса Христа. Традиційними для Галичини є кутя, узвар, пісний борщ, вареники з різними начинками тощо.

Кутя як головна страва Святої вечері

Традиційно головною стравою на Святвечір була кутя, яку на Галичині й понині готують з пшениці з додаванням меду, маку й горіхів. Макітру з кутею ставили на найпочеснішому в хаті місці – на покутті, під образами. Зерно у цій страві символізує життя, воскресіння та достаток, мед – здоров’я, побажання всіх земних благ, мак і горіхи – родючість і статки.


Саме з куті починається святкова вечеря. У кожної родини є свій рецепт. Якщо вам доводиться готувати цю страву вперше, можна купити один з готових наборів з необхідних інгредієнтів, достатній вибір яких пропонують українські виробники.

Узвар – ще один обов'язковий елемент святкового столу

Узвар, приготований, з сушених яблук, груш, чорносливу, ягід шипшини та меду, символізує очищення тіла та душі. 

Пісний борщ

Традиційною стравою на Святвечір у домах галичан є пісний борщ. Найчастіше його готують з грибами та квасолею. Популярний також борщ з “вушками”, начиненими грибами. Зазвичай використовуються сушені лісові гриби, але можна зробити вибір на користь печериць, які завжди доступні й не такі дорогі.


Як варіант, замість борщу готують капусняк.

Вареники як символ достатку

Який же Святвечір без вареників? Зазвичай до Святої вечері готують вареники з начинками з картоплі або капусти. Їх можна подавати із засмаженою на олії цибулею або з грибною поливкою. 

Страви з риби

Риба вважається символом Ісуса Христа. На Галичині до святкового столу готують дві рибні страви. Одна з них – оселедець у маринаді на цибулевій або яблуковій подушці. Також зустрічається варіант, коли оселедець скручують у рулетики – рольмопси – начиняють які квашеними огірками та цибулею.


Другою стравою є смажена або запечена риба. Страву запікають або лише зі спеціями, або додають овочі.

Голубці – символ єднання родини

Капустяні рулетики з начинкою, більше відомі нам як голубці, також готують на Святвечір. Важливо пам’ятати, що страва має бути пісною, тобто м’ясо як звична начинка виключається. Які є варіанти? Залежить від традицій вашої родини та гастрономічних уподобань. 

Найчастіше для пісних голубців використовують терту картоплю або крупи. Найбільш популярними є гречка та рис, які можна додавати як окремо, так і в комбінації між собою або картоплею. Подають з соусом з грибів.

Капуста, з якої готуються голубці, є символом єднання родини навколо однієї основи, стабільності та сили.

Гриби – обов’язковий елемент вечері

Крім того, на Галичині на Святвечір завжди подають мариновані гриби. Зазвичай їх збирають восени й консервують, так що залишається перед подачею тільки присипати цибулькою й додати олії.

Якщо ви помітили, то переважна більшість святкових страв містить у своєму складі гриби. Їх додають і у борщ, й до голубців і вареників, в овочеві салати, тушкують разом з капустою тощо. Також традиційною на галицькому столі є грибна підлива.

Овочеві страви

На святковому столі у галичан можна зустріти різноманітні страви з овочів: це і класична тушкована капуста з грибами, квасоля з морквою та цибулею у томаті, салат з буряків з чорносливом або синьої капусти з оселедцем та білою квасолею. Варіантів безліч.

Крім того, стіл прикрасять і мариновані або квашені огірки, помідори та капуста.

Випічка: пампухи та струцля

Традиційними смаколиками на Святвечір є пампухи з солодкими начинками – вишнями, трояндовим варенням, маком тощо. Їх посипають цукровою пудрою. 

Струцля або колач – це різновид обрядового хліба, булка, сплетена із 4-6 валків тіста. Вважається, що струцля символізує новонароджене Дитя, сповите у пелени, розповідає дослідниця галицьких гастрономічних традицій Маріанна Душар, більше відома як Пані Стефа. За традицією струцлю ставлять в плетений таріль чи на тацю, під яку кладуть сіно, а зверху – вишивану серветку, краєм якої струцлю накривають.

Що ще має бути на святковому столі

Також на Святвечір на столі мають бути хліб і освячена вода, яка є символом очищення тіла та душі. Алкоголь у цей день пити заборонено. Як символ очищення від гріхів і захисту від зла на кутах столу присутній часник. 

А посеред столу ставлять воскову свічку.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #Галичини #Різдво #Святвечір #традиції
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...