17:49, 26 листопада
Чортківська офензива: чому УГА так і не дійшла до Львова
Чортківська офензива стала яскравою військовою операцією Української Галицької армії (УГА) в період Польсько-української війни, яка тривала у 1918-1919 роках. Хоч і відбити Львів у поляків українському війську так і не вдалося, в першу чергу, через брак снарядів та свіжих підкріплень, яким банально не вистачало зброї… Але ця офензива увійшла в історію українського військового мистецтва. А от чого було не займати українським воїнам, так це героїчної сміливості та відваги.
Нагадаємо, що Польщу підтримували держави-переможниці в Першій світовій війні. Тим не менш, УГА нараховувала всього 25 тисяч вояків, які змусили польську армію (40 тисяч військових) відступати по всій лінії фронту. Українцям вдалося звільнити Чортків, Тернопіль, Бережани, просунулася вперед на 150 км і вийшла на лінію Броди - Перемишляни - Букачівці.
Отже, навесні 1919 року поляки отримали низку перемог, але їх просування поступово припинилося. Вони так і не змогли розгромити Галицьку армію з півночі. За інформацією Українського інституту національної пам'яті, військо УГА відступило на південь нинішньої Тернопільщини та виявилося затиснутим між Дністром, Збручем та містом Чортковом. Польська армія вже почала святкувати перемогу. У той час, як керівництво ЗУНР вимушено було планувати відхід армії на Наддніпрянщину. Але роздумуючи, який шлях обрати – відступ чи офензиву, військові пішли ва-банк. Командування УГА прорахувало, що після низки легких перемог польська армія була в не дуже бойовому стані, до того ж вона розтягнулася по широкій лінії фронту. Офензива почалася - 7 червня 1919-го УГА вдарили по селу Ягільниця. Далі справи пішли динамічно: поляки від несподіванки тікали з Чорткова, оборона ворожої армії тріснула - вони відступили на близько 120 кілометрів. Українці звільняли містечка один за одним: Бучач, Тернопіль, Нижнів, Зборів, Бережани, Золочів і Броди. А от дійти до Львова не судилося. Саме брак зброї не дозволив УГА продовжити наступ, хоча бажаючих поповнити ряди війська було достатньо - 90 тисяч добровольців хотіли записатися, але через брак зброї до УГА приєдналося всього 15 тисяч бійців. До того ж, невдало склалися зовнішні обставини - Антанта дозволила тимчасову окупацію Східної Галичини – для захисту від більшовиків.
У цей час до Львова також приїхав сам головнокомандувач Юзеф Пілсудський. Йому було дозволено задіяти армію Юзефа Галлера, яку створили за участі Антанти під час Першої світової війни для боротьби з німцями, а пізніше – для боротьби з більшовиками. Її чисельність складала близько 70 тисяч осіб. Тож ситуація на фронті змінилася кардинально. Поляки перейшли в наступ і відкинули УГА біля Янчина. Відступати довелося до Збруча. А потім приєднатися до Української Наддніпрянської армії.
Таким чином й завершилася українсько-польська війна, вражаючим моментом якої залишилася Чортківська офензива. Саме цей момент українці досі згадують як блискучий момент української звитяги.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Останні новини
17:00
Вчора
ТОП новини
Оголошення
09:27, Вчора
168
09:14, 27 листопада
41
19:54, 27 листопада
26
11:37, 25 листопада
62
live comments feed...
Коментарі