• Головна
  • Загадки Стільського городища: вісім фактів про стародавню столицю білих хорватів на Львівщині
14:00, 25 листопада 2024 р.

Загадки Стільського городища: вісім фактів про стародавню столицю білих хорватів на Львівщині

Загадки Стільського городища: вісім фактів про стародавню столицю білих хорватів на Львівщині

Всього у 50 кілометрів від Львова, біля міста Миколаєва  знаходиться одна з туристичних перлин Львівщини — Стільське городище.

Це руїни найбільшого на Європейському континенті ранньосередньовічного міста VIII-X століть – столиці давніх слов’ян – білих (західних) хорватів. Історики та археологи ще досі вивчають цю унікальну памʼятку, але те, що про неї відомо, вже зараз захоплює уяву.

Факт 1. Одне з самих стародавніх міст на території України

Стільське городище - розташоване вздовж східних околиць сіл Стільсько, Дуброва та Ілів Стрийського району Львівської області. Вважалось, що було засноване у VII столітті.

Загадки Стільського городища: вісім фактів про стародавню столицю білих хорватів на Львівщині, фото-1

Розкоп на місці наземної споруди стовпової конструкції з господарськими ямами. Фото заповідника «Стільське городище»

Але минулого року в історико-культурному заповіднику «Стільське городище» на території городища-святилища в урочищі «Печера» археологи знайшли комплекс давніх споруд, які датуються від IV тисячоліття до нашої ери.

Факт 2. Найбільше місто Європи

Стільське городище - це найбільше місто Європи VIII-X століть. Його площа становить 250 га, що у 25 разів більше, ніж Київ часів Володимира Святославович. У часи розквіту місто населяли 45 тисяч мешканців.

Факт 3. Столиця Білої Хорватії

Стільське городище було столицею могутньої держави, яку називали Велика або Біла (Західна) Хорватія. В цілому держава білих хорватів займала досить велику територію: це сучасне українське передгір’я Карпат (Чернівецька, Івано-Франківська, Тернопільська, Львівська області), частина Польщі, Словаччина, Угорщина.

Наприкінці XX сторіччя на теренах Галичини було виявлено понад 40 городищ, які історики повʼязують з білими хорватами.

Факт 4. Справжня фортеця

Стільське городище було оточене трьома лініями оборонних укріплень, довжина яких сягає 10 кілометрів. Їх було колись десять, наразі, вже виявлено три.

Дитинець (цитадель) Стільська простягався на 15 гектарів, в той час, як дитинець Києва у період правління князя Володимира мав 10 га. Висота укріплень, побудованих за зразком Змієвих Валів, становила від 7 до 10 метрів.

Факт 5. Підземне місто та канал до Дністра

Науковці стверджують, що під Стільським городищем є підземне місто. За словами археолога Ореста Корчинського, вченим вдалося зісканувати частину підземель на різній глибині, де вони виявили тунелі рукотворного походження.

Також дослідники віднайшли і греблю, а це свідчення того, що городище мало водний шлях, що сягав 11 кілометрів і був споруджений ще у IX сторіччі на річці Колодниці. Це означає, що до давнього міста від річки Дністер можна було підпливти каналом на човні.

Факт 6. Місто святилищ язичників та скитів монахів

У скелях, навколо Стільського городища археологи знайшли залишки давніх храмів слов’ян. Скельний комплекс язичників мав жертовні ями і дослідники виявили там рештки жертвоприношень.

Давні святилища, фото заповідника «Стільське городище»

Пізніше у 10 сторіччі у печерах в скелях поселяються християнські монахи, які вже перетворюють святилища язичників на православні скити.

Факт 7. «Автобан» VIII сторіччя - «Біла дорога»

До міста вело три шляхи: зі сходу, заходу та півдня. За проїздом зі сходу закріпилася давня назва «Біла Дорога».

«Біла дорога», фрагмент кам'яного бруку IX-X століття

Назва цього урочища, а також розрив у валі та рові привернули увагу археологів. На цьому місці було розкопано кам’яний брук, мощений з каміння вапняку, пісковику та незначної кількості річкової гальки.

Факт 8. Спалене загарбниками місто

Згідно з легендою, історія існування могутнього міста завершилось сумно. Стільське городище було зруйноване у X сторіччі після довгої облоги прибулими угорськими племенами. Добре захищену фортецю штурмом взяти не вдалося, тому загарбники вдалися до хитрощів та інсценували відступ війська. Жителі міста, побачивши як в сутінках віддаляються смолоскипи ворога, відчинили браму. Водночас замаскований гарнізон із засідки увірвався в місто і підпалив його, а військо, що відступало, побачивши сигнал – заграву палаючого замку, швидко повернулось і спалило його до тла. Нечисленні жителі, яким вдалось вижити після цього нападу, місто не відбудовували, а поселились поруч в долині річки Колодниці. Тепер тут село Стільсько, в назві якого збережена памʼять про давню столицю білих хорватів.

Як доїхати?

Стародавня столиця білих хорватів розташована усього за 50 кілометрів зі Львова на околицях двох сіл: Стільсько та Дуброва. Туди з міста можна доїхати дорогою, що веде до Миколаєва. За 10 кілометрів, не доїжджаючи до міста, буде поворот на село Тростянець, а недалеко від нього буде і Стільсько.

Загадки Стільського городища: вісім фактів про стародавню столицю білих хорватів на Львівщині, фото-2
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львівщина #Стільськегородище #історія #БілаХорватія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...