• Головна
  • Територіальна громада як держатель геопросторових даних: повноваження та обов’язки
Новини компаній
17:00, 20 грудня 2021 р.

Територіальна громада як держатель геопросторових даних: повноваження та обов’язки

Новини компаній
Територіальна громада як держатель геопросторових даних: повноваження та обов’язки, фото-1

Законом України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних» введено дуже важливе поняття «держателя геопросторових даних» як суб’єкта у сфері національної інфраструктури геопросторових даних. Держателем геопросторових даних може виступати орган державної влади, орган місцевого самоврядування, фізична або юридична особа, що замовляє, отримує та/або володіє геопросторовими даними та метаданими.

Виконання органом місцевого самоврядування функцій держателя геопросторових даних включає певні повноваження та зобов’язання. Останні визначені Законом України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних» (надалі Закон) та Постановою Кабінету Міністрів України «Порядок функціонування національної інфраструктури геопросторових даних» (надалі Порядок).

До загальних повноважень територіальних громад як держателів геопросторових даних належать:

  1. забезпечення замовлення, створення, використання, оновлення, оприлюднення та виконання інших дій з геопросторовими даними та метаданими для відповідної території;

  2. забезпечення актуальності, достовірності, обґрунтованості, повноти, точності, відкритості, інтероперабельності геопросторових даних та метаданих;

  3. забезпечення доступу до своїх геопросторових даних та метаданих, інформаційної взаємодії з іншими держателями даних, у тому числі за допомогою сервісів геопорталів;

Отже, територіальні громади зобов’язані оприлюднювати геопросторові дані та метадані, передбачені статтею 5 та додатком до цього Закону, на своїх офіційних веб-сайтах та/або геопорталах і відображати їх за допомогою сервісів доступу на національному геопорталі. Причому доступ до геопросторових даних та метаданих забезпечується безоплатно для всіх користувачів, якщо інше не встановлено законом.

За неоприлюднення обов’язкових геопросторових даних та метаданих посадові особи органів місцевого самоврядування несуть адміністративну відповідальність згідно із законом.

У разі якщо орган місцевого самоврядування, не має власного геопорталу, він має право звернутися до будь-якого іншого держателя геопорталу відповідно до його галузевого або територіального охоплення для оприлюднення таких геопросторових даних, метаданих та, у разі домовленості, для виконання інших дій із ними.

На геопорталах органів місцевого самоврядування забезпечується доступ користувачів до деталізованих наборів базових геопросторових даних у масштабах 1:2000 та 1:500, тематичних геопросторових даних і метаданих про геопросторові об’єкти, що розташовані на території районів, міст, селищ або сіл, держателями яких є органи місцевого самоврядування. Такий доступ забезпечується шляхом відображення на національному геопорталі посилань на такі геоінформаційні ресурси.

Однією з основних переваг національної інфраструктури геопросторових даних є мінімізація дублювання робіт з виробництва та оновлення геопросторових даних. Для цього встановлюються наступні вимоги:

  • органи місцевого самоврядування, юридичні особи до дня замовлення щодо вироблення, отримання чи оновлення геопросторових даних у межах своєї компетенції зобов’язані перевірити за допомогою сервісів національного геопорталу наявність відповідних геопросторових даних в інших держателів геопросторових даних чи їх замовлення іншими держателями даних;
  • органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, юридичні особи, які замовляють, виробляють, отримують чи оновлюють геопросторові дані коштом державного та місцевих бюджетів, розміщують мінімальний набір елементів метаданих про такі геопросторові дані за допомогою сервісів національного геопорталу протягом 10 робочих днів з дня отримання, створення (вироблення) та/або оновлення геопросторових даних;
  • держателі геопросторових даних забезпечують загальний доступ до вироблених нових або оновлених геопросторових даних для їх перегляду на власних геопорталах з використанням геоінформаційного сервісу типу WMS, а також доступ зареєстрованих користувачів для отримання геопросторових даних у форматах векторних даних з використанням геоінформаційного сервісу типу WFS.

Очевидно, що виконання територіальними громадами функцій держателів геопросторових даних є об’єктивно складним і довготривалим завданням, що вимагає відповідних управлінських заходів для забезпечення розвитку національної інфраструктури геопросторових даних. Багаторічні зусилля професіональної спільноти в Україні підтвердили застереження багатьох західних експертів: попри важливість технологічних компонентів, успішність створення інфраструктури геопросторових даних залежить від ефективних управлінських рішень, в тому числі держателями геопросторових даних.

Карпінський Ю.О.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...