• Головна
  • Що не так із проєктом «Зелена країна»?
Офіційно
11:00, 16 липня 2021 р.

Що не так із проєктом «Зелена країна»?

Офіційно
Що не так із проєктом «Зелена країна»?

Цей проєкт дуже амбітний. Президент України Володимир Зеленський планує до 2024 року висадити в межах країни близько мільярда дерев – трохи більше ніж 22 штуки на одного жителя, або по одному для кожної восьмої людини на планеті.

І хоч даний план припав населенню до душі, багато захисників природи вважають, що настільки масивна висадка може мати негативний вплив на навколишнє середовище. Для порівняння, 27 країн ЄС планують до 2030 року висадити 3 млрд дерев.

Хто правий? Чи дійсно більше дерев дорівнює більше проблем? Чи навпаки, це стимулюватиме навколишнє середовище до відновлення? Відповіді на це ви знайдете у цій статті.

Як це буде відбуватися

Уряд України планує виділити під мільярд дерев два типи земель. Першим типом будуть занедбані землі, включаючи колишні промислові зони, на яких молоді саджанці замінять старі заводи та склади. Другий тип – це 1500 міських парків, що потішить місцевих жителів і дозволить їм відстежувати прогрес проєкту з власних домівок.

Золоте правило, зі слів міністра екології Романа Абрамовського, полягає в тому, щоб висаджувати дерева тільки на тих територіях, де вони росли ще до втручання людини.

Користь масової висадки дерев

Ідея масової висадки лісів не нова. Захисники природи вже протягом кількох десятиліть проводять цілі кампанії з закликами висадки більшої кількості дерев, прагнучи компенсувати 1400 тонн вуглецю в глобальних викидах, що виділяються щохвилини.

Пандемія трохи зменшила постійні викиди вуглецю в атмосферу. Люди були змушені залишатися вдома, що змінило їхні звички: замість поїздок до торгового центру вони почали купувати речі через інтернет, любителі азартних ігор перейшли в онлайн-казино замість наземних закладів, а посиденьки з іноземними друзями стали доступнішими по Skype, ніж через авіасполучення. І природа відразу ж почала відновлюватися.

Теоретично, висадка мільярдів дерев є кроком назустріч кращій екології, адже завдяки фотосинтезу вони поглинають надлишок вуглецю з атмосфери й перетворюють його на кисень. Вони накопичують вуглець у своїх тканинах протягом усього періоду росту, що може тривати десятиліття, якщо не століття.

Дерева є не лише відмінними продуцентами кисню – вони також допомагають запобігати виникненню природних катастроф. Минулого року на заході України були найгірші повені за останні 20 років, які затопили близько 500 доріг, а також пошкодили багато домівок і транспортних засобів. І хоч переважна більшість винить у цьому кліматичні зміни, саме в ділянках масової вирубки лісів повені виникають найчастіше. Вода може з легкістю набирати силу, адже немає перед собою жодних природних перепон, і внаслідок цього спричиняє великі руйнування.

Мільярд дерев допоможе відновити деякі з цих земель, адже їх коріння має здатність всмоктувати надлишок води та сповільнювати її потік. Завдяки можливості здійснення законних лісозаготівель, це може навіть принести користь економіці. Деревина буде вивозитися керованим і контрольованим чином, що сприятиме біорізноманіттю.

Це також допоможе Україні наздогнати інші європейські країни за площею лісових угідь. На даний момент ліси займають лише 16 % території країни, що майже вдвічі менше, ніж у Франції, Німеччині та Іспанії.

Можливі негативні ефекти

Незважаючи на це все багато експертів з екології висловлюють побоювання щодо можливих негативних наслідків даного амбітного проєкту. Одночасна висадка надто великої кількості дерев може нанести надто великий удар по природних екосистемах, адаптованих до земель без дерев. Крім того, ґрунту, який підлаштувався до вирубаних зон може просто забракнути поживних речовин для підтримки росту такої кількості нових саджанців.

Більше того, розглядається висадка дерев і в деяких українських степах, що може пошкодити локальну флору чи навіть цілу екосистему.

Також існує можливість зростання нелегальної вирубки. Незважаючи на твердження прем’єр міністра, що такі практики за останні 5 років знизились на 20 %, вони досі складають третину лісозаготівельної діяльності в Україні. Виникає питання: якщо уряд не може припинити незаконну вирубку зараз, то як він нагляне за мільярдом нових дерев?

Уже тепер такі великі покупці, як Ikea, запустили аудит лісових масивів Карпат, 10% яких знаходиться на території України. Якщо вони помітять нелегальну активність, то можуть розірвати угоди про заготівлю лісоматеріалів, що нанесе великий удар по економіці країни.

Вчені сходяться на думці, що кампанії з висадки дерев, незважаючи на їх кількості, мають важливе значення в боротьбі зі змінами клімату. Але також важливо, щоб країни не поспішали з такими великомасштабними проєктами, не замислюючись спершу про наслідки. Будь-який план по висадці мільярда дерев повинен здійснюватися з розумом, але за даних умов, коли уряди змушені виконувати завдання по підтримці екології й покращувати свою репутацію, цього не завжди вдається досягти.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...