17:15, 26 червня 2021 р.
Надійне джерело
Відпочинок біля Львова: усе про подорож до Підгорецького замку, - ФОТО
На Львівщині є чимало неймовірних та загадкових замків. Кожен з них має унікальну архітектуру та цікаву історію. У рамках спецпроєкту “Подорожуй з 032.ua” журналістка розповіла про подорож та відпочинок біля одного з них - Підгорецького замку.
Історія Підгорецького замку на Львівщині
Підгорецький замок був створений у 1635-1640 роках на місці давнього укріплення. Його спорудили спеціально для гетьмана Станіслава Конецпольського. Своїми бастіонним контуром та елементами воєнної архітектури споруда нагадувала Villa di Castello у Італії. Підгорецький замок був побудований як місце для відпочинку. Про це свідчать написи на завершенні порталу головної в’їзної брами: Sudoris Martii Victoria, Victoriae Triumphus, Triumphi Praemium Quies (“Вінець ратних подвигів - перемога, перемога - тріумф, тріумф - відпочинок”).
Автором проєкту палацу був відомий італійський архітектор Андреа дель Аква. Окрім цього він спроєктував підгорецький парк, який був розташований на схилі у вигляді терас, з яких відкривався неймовірний краєвид. Навкруги резиденції були: фільварок, звіринець, виноградники, пасіки, водойма з фореллю та млин.
На початку XVIII століття резиденція занепала. Становище змінилося, коли у 1728 році Підгірці перейшли у власність Вацлава Жевуського. Він відремонтував його, добудував один поверх палацу та поблизу нього звів костел за проєктом Кароля Романуса. У палацовому парку ж була відновлена оранжерея.
Історики вважають Підгорецький замок однією з найбільш знаменитих магнатських садиб давньої Речі Посполитої. Протягом трьох сторіч він був у власності найвідоміших родів аристократії: Конецпольських, Собеських, Жевуських та Сангушків. Із цією резиденцією пов’язано чимало історій із життя її власників. Серед них були видатні особистості з великими заслугами перед Річчю Посполитою та власники з горезвісним внеском в історію країни.
Оздоблення залів Підгорецького замку
У ХVІІ столітті у палаці було декілька основних залів. Це і Столовий, Кармазиновий, Золотий, Дзеркальний, Жовтий, Зелений, два кабінети (Китайський і Мозаїчний). Їх назви залежали від призначення кімнат, їх кольору та стилю оформлення. Сьогодні головний вхід у замок розташований зі сторони, де жили лише прислуга. Тудою завозили продукти харчування та інші речі. Для власників головна брама була із протилежної сторони. Наразі цей заїзд повністю зруйнований.
Сьогодні у замку показано картину одного із найкрасивіших залів палацу. На ній видно неймовірно дороге оздоблення, барокові меблі, розпис на стелі та стінах.
Який вигляд раніше мав один із залів у Підгорецькому замку, Фото - 032.ua
На жаль, до наших часів ця краса не збереглася. Історики припускають, що частину культурних скарбів викрали, а частина згоріла під час масштабної пожежі у 1956 році.
Підгорецький замок як важливий воєнний об’єкт
Іноді замок слугував прихистком для вояків. Так з 1914 по 1920 роки у палаці було аж 4 армії. Рік і 7 місяців його використовувала армія царської Росії, такий самий період там була армія Австро-Угорщини, 7 місяців - армія Української Народної Республіки — 7 місяців та 6 тижнів більшовицька армія.
До того ж у часи Другої світової війни замок перетворився на справжній шпиталь. Спочатку був лікарнею для німців, а згодом перейшов у власність воїнів УПА. Померлих на війні ховали одразу ж на території парку.
Масштабна пожежа у Підгорецькому замку та його руйнування
Переміщення державних кордонів та зміна влади призвели до зміни функцій палацу у Підгірцях. Колись приватна резиденція-музей з важливим історичним значенням перетворилася у шпиталь для хворих туберкульозом. За замком не сильно доглядали, що і спричинило масштабну пожежу у 1956 році.
Підгорецький замок після пожежі, Фото - "Фотографії старого Львова"
Місцеві розповідають, що замок горів понад 4 дні. Пожежники не могли загасити полум’я через сильні морози, які тоді вирували. Після такої пожежі від замку залишилися лише голі стіни. Не оминула руйнація і паркову зону. Там затерлися газонні партери на терасах, ландшафтний парк заріс самосійкою, а парковий інтер’єр на південь було засаджено фруктовими деревами.
Графік роботи та вхідні квитки
Підгорецький замок працює щодня з 11:00 до 17:00. Вхідні квитки у палацовий комплекс можна придбати на касі, що розташована біля центрального входу. Разовий квиток для дорослих коштує 90 грн, для дітей та пенсіонерів - 20 грн, для студентів - 60 грн. Вхід на територію та у приміщення палацу дозволений лише у масках.
Що подивитися біля Підгорецького замку
Територія палацу у Підгірцях дійсно вражає. Однак після такої екскурсії можна відвідати ще цікаві місця поруч. До прикладу, всього за 300 метрів від замку розташований Костел Воздвиження та св. Йосипа. Його збудували у 1752-1766 роках на замовлення власника замку Вацлава Жевуського, який планував там власну усипальню. Цегляний храм створений в стилі італійського бароко. Діаметр будівлі усього 12 метрів. На головному фасаді було встановлено 14 колон, на аттику яких виднілися вісім скульптур святих. Місцеві розповідають, що святі вибрані не випадково. Родина Жевуських вважала їх своїми небесними покровителями. Сьогодні ж костел є цікавим туристичним осередком. До сьогодні частина палацового ансамблю перебуває у хорошому стані. Вхід у костел безкоштовний.
Ще одним цікавим місцем для туристів буде Золочівський замок, який розташований усього за 17 кілометрів від Підгірців. Цей палац був фортецею, королівською резиденцією, панською садибою, в’язницею та навчальним закладом. Зведений палац був у 1634 році за кошти батька короля Польщі Якуба Собеського. Спочатку Золочівський замок був оборонною фортецею. Сьогодні замок є зразком оборонної споруди та належить до пам’яток типу “палац у фортеці”. Туристи можуть приїхати та відвідати різноманітні музеї на території замкового ансамблю.
Золочівський замок на Львівщині, Фото - 032.ua
Вхідний квиток для дорослих коштує 90 грн, для дітей та пенсіонерів - 20 грн, для студентів - 60 грн. Екскурсія для дорослих коштує 150 грн, для дітей та пенсіонерів - 60 грн, для студентів - 90 грн, іноземною мовою - 300 грн.
Як доїхати до Підгорецького замку зі Львова
Власним авто
Підгорецький замок розташований у селі Підгірці на Львівщині. Туди можна доїхати, як на власному авто, так і громадським транспортом. На авто потрібно прямувати зі Львова через Малехів, Гамаліївку, Запитів, Старий Яричів, Великі Підліски, Банюнин, Новий Милятин, Буськ, Ожидів, Олесько та Ясенів. Також є ще одна дорога через Винники, Куровичі, Червоне, Золочів та Єлиховичі. Дорога власним авто приблизно займає півтори години.
Дорога авто зі Львова до Підгорецького замку, Скріншот - 032.ua
Автобусом
Є можливість потрапити до замку громадським транспортом. Зі Львова (вул. Б.Хмельницького) до села Підгірці курсують автобуси. Ціни на квитки стартують від 105 грн у одну сторону. Така подорож займе близько 1 години 30 хвилин.
Розклад автобусів зі Львова до Підгірців, Скріншот - 032.ua
Потягом
Доїхати можна і потягом зі Львова до Золочева. У такому випадку квиток обійдеться близько 100 грн. Дорога займе понад 1 годину. Прибувши до Золочева можна сісти на рейсовий автобус, який курсує до Підгірців. Приблизний графік руху: 07:30; 11:40; 15:50.
Сервісом “Блаблакар”
Доїхати зі Львова до Підгорецького замку можна за допомогою сервісу “Блаблакар”. У одну сторону водії беруть від 40 до 100 грн. А час у дорозі займає близько години.
Читайте також: Куди поїхати біля Львова: як за день відвідати три унікальних замки Львівщини
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
09:02, 31 грудня 2024 р.
12:18, Сьогодні
1
10:04, 5 січня
15:10, 3 січня
11:42, Сьогодні
35
live comments feed...
Коментарі