
12:36, 17 травня 2021 р.
Надійне джерело
На Львівщині проведуть археологічний експеримент: збудують стародавнє слов’янське житло Х століття, - ФОТО
В історико-культурному заповіднику “Давній Пліснеськ”, що на Львівщині, запускають проєкт “Пліснеська хижа – 2021”. Організатори планують збудувати заглиблене слов’янське житло Х століття за автентичними стародавніми методами та на кілька тижнів відтворити реальний побут тогочасної слов'янської родини.
Про це Локальній історії повідомив археолог, директор Комунального закладу Львівської обласної ради “Адміністрація Історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ” Володимир Шелеп.
Організатори наголосили, що збираються провести унікальний археологічний експеримент та на практиці дослідити усі етапи будівництва давнього слов’янського житла, опираючись на різноманітні наукові джерела етнографії і палеоархітектури.

Фото Володимира Шелепа
“Ми фіксуємо й студіюємо усе: від заготівлі очерету на покрівлю, до формування останньої, від заготівлі, корування та обробки деревини, до конструювання каркасу, від складання печі-кам’янки до розпалювання в ній вогню”, – повідомили в заповіднику.
Археологічний експеримент проводитимуть на території, яку вже досліджували раніше. Там знайшли фрагмент слов'янського житла, тож учасники експерименту зможуть не лише відновлювити стародавнє житло, але й паралельно поруч розкопувати справжнє помешкання Х століття.

Фото Володимира Шелепа
“Родзинкою цього проекту є й те, що відбудовується не просто якесь житло, яке розкопали десь на якійсь пам’ятці археології. Мова йде саме про пліснеське житло, добре досліджене ще три десятиліття тому”, – розповіли історики.
Організатори планують, внести збудоване житло “в канву екскурсійного маршруту по пам’ятці”, зробивши його “однією з головних атракцій”. Та “вишенькою на торті” стане можливість повністю заглибитись у давній світ слов’янського Пліснеська.
“Ми хочемо в реальних умовах відтворити, як проживала сім’я на Пліснеську у Х столітті. Де вони жили? Що їли? Чим займалися? Що вирощували? Це буде тиждень-два проживання та емоцій професійних реконструкторів – наших партнерів з ГО “Чорна Галич”, – розповів Володимир Шелеп.
Також організатори зазначають, що окрім житла, матимуть і “невелику тогочасну “інфраструктуру”. Однак деталі наразі тримають у секреті.
Давній Пліснеськ – унікальний заповідник, на території якого є аж дві пам’ятки археології національного значення – городище літописного Пліснеська VIII-XIII століть та курганний могильник XI-XII століть.
Також на його території є церква Благовіщення Пречистої Діви Марії XVIII століття з келіями, пам’ятка архітектури, національного значення.
Там функціонують і археологічна експедиція та музей просто неба. У рамках проєкту у 2019 році створили 3-D модель Давнього Пліснеська з численними різночасовими об’єктами.
Читайте також: У центрі Львова знайшли фрагмент середньовічного Високого муру, - ФОТО
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:33
Вчора
ТОП новини
Оголошення
11:31, 8 квітня
14:19, 1 квітня
4
16:11, 27 березня
6
14:08, 27 березня
102
14:08, 27 березня
10
live comments feed...
Коментарі