• Головна
  • Борщовий батл по-львівськи. Рецепти від депутаток
12:25, 22 січня 2021 р.
Надійне джерело

Борщовий батл по-львівськи. Рецепти від депутаток

Борщовий батл по-львівськи. Рецепти від депутаток

Борщ давно вийшов за рамки просто кулінарного символу України. Ця страва ледь не сакральна для українців і дійсно стала частиною нашого генетичного коду.

Не дарма приготування борщу вирішили внести до нематеріальної культурної спадщини України. А наприкінці минулого року за сприяння Мінкульту навіть організовували борщ-батл між міністрами, який модерував відомий український кулінарний експерт та шеф-кухар Євген Клопотенко.

Своєю чергою сайт 032.ua також вирішив ініціювати кулірнарне змагання між депутатками Львівської міської ради та Львівської обласної ради, які поділилися традиціями і особливостями приготування борщу у їхніх родинах. Адже унікальність борщу у тому, що його смак ніколи не повторюється, бо у кожної господині свої секретики.

Оксана Маруняк, депутатка Львівської міської ради:

Депутатка ЛМР Оксана Маруняк

Чому борщ - дуже по-українськи для мене? Цю страву колись готував мій старенький дядько (називала його вуйком). Про його талант куховарства знало все село, а в гастрономічних справах йому не було рівних. Міряти, важити, рахувати - це не про нього: він все робив "на око". Щонеділі вся родина збиралася до вуйка "на борщик". Це одні з найтепліших і найсмачніших спогадів дитинства. То як же не називати українською страву, яка століттями збирає за спільним столом українські родини?

Основа мого рецепту борщу дісталась мені від майстерного дядька. Я також роблю все без ваги і мірних стаканів. Готую теж "на око". Розраховую на типовий баняк борщу - десь 5 літрів. До цього рецепту традиційно входять буряк, морква, цибуля, картопля. Також я додаю нежирну свинину, білі сушені гриби або шампіньйони, велику білу квасолю або консервований горошок. Окрім солі, перцю і лаврового листка, також додаю зелень (кріп, петрушку), часник, томатну пасту.

Спершу чищу всі овочі. Обрізаю на м’ясі зайві шматки жиру, ріжу кубиками, присмачую орегано і смажу на пательні до рум’яної скоринки (саме смажу, а не тушкую). Кубики картоплі разом з обсмаженим м'ясом кидаю в баняк. Додаю сіль, перець, лавровий лист, заливаю холодною водою і ставлю на вогонь варитись. Буряк і моркву тру на крупній терці, цибулю ріжу кубиками. Скидаю цибулю та моркву на гарячу пательню з олією, смажу до золотистого кольору. Далі додаю туди буряк і нарізані шампіньйони/сушені гриби. Ще трохи смажу, щоб буряк з грибами обм'якли (десь 3-5 хвилин). Потім кидаю до овочів дві столові ложки томатної пасти, перемішую і трішки обсмажую. Сюди ж виливаю склянку гарячої води, щоб злегка підсмажена томатна паста розчинилась, знову все перемішую ще десь 3-5 хвилин, витискаю туди кілька зубчиків часнику. До всіх овочів в пательні додаю 1 столову ложку оцту. Перемішую і гашу вогонь. Перевіряю, чи зварилися картопля з м'ясом. Вони мали закипіти на сильному вогні, а потім просто варитись на дещо збавленому вогні. Змішую все: додаю в баняк просмажені овочі, квасолю чи горошок, дрібно нарізані кріп та петрушку, вичавлюю туди кілька зубчиків часнику. Залишаю варитись ще десь на 15 хвилин і все - борщ готовий! Що важливо: варити до готовності, але пильнувати буряк, бо він втрачає колір від тривалого варіння. Бо ж борщ має бути яскравим.

Наталія Шелестак, депутатка Львівської міської ради:

Депутатка ЛМР Наталія Шелестак

Борщ - не просто смачна страва, як і вишиванка він є ідентифікатором українців серед інших націй світу.

Зазвичай моя родина їсть борщ, зварений на м’ясі, але на різдвяні свята свекруха варить пісний борщ. Вона готує його за особливим рецептом: він виходить квасний, тому що зроблений на основі квашеної капусти. Також у борщ вона додає гриби і гречку. Такий борщ свекруха варить виключно два рази в рік - на Різдво і на свято Василя.

Готується просто: відварюється капуста, воду, у якій вона варилася, використовують як основу для борщу. Добавляються окремо відварені сушені гриби та буряк, а також гречка.

Ольга Березюк, депутатка Львівської обласної ради:

Депутатка ЛОР Ольга Березюк

Напевно ще в 13 років я навчилася варити борщ - це був такий, як у всіх. Але вже у дорослому віці зрозуміла, що більше смакує борщ без м’яса. Завжди підсмажую буряк з томатом, додаю ложку цукру і одне кисле терте яблуко. Оцту не даю, лише столову ложку лимонного соку.

А щодо суперечок, «чий борщ» (український чи російський), то тут справа як з Кримом: і борщ, і Крим українські.

А пан Клопотенко, який так завзято популяризує українську страву - молодець. Найбільше у цій інфокампанії мені подобається, що він пропагує борщ українською мовою.

Неля Васюта, депутатка Львівської міської ради:

Депутатка ЛМР Неля Васюта

Борщ з варениками - це основа нашої національної кухні, це візитівка України в світі.

Моя бабуся колись розповідала, як готувала борщ ще в печі: всі інгредієнти одночасно клали в горщик, а вже вкінці вона додавала в нього товчене сало з часником. Наша традиційна страва в неділю - борщ з варениками, завжди приїжджаємо частуватися в гості до мами, в неї виходить найсмачніший борщ, бо бабуся вже старенька.

Ми готуємо борщ традиційно: обов’язково на м’ясному бульйоні, входить картопля, небагато моркви, додаю більше відвареного бурячка, який обсмажую в томатній пасті з часником. Наприкінці готування добавляю трішки оцту та пів чайної ложки цукру. Готувати його потрібно довго, щоб він наварився і був смачний. Наш сімейний cекретний інгредієнт: кілька ложечок ароматного маринаду із консервованих перців, які закручувала мама.

Основне у такому борщі - багато домашньої сметани, з магазинною він виходить не такий смачний. А ще - готувати з душею.

Роксолана Вороновська, депутатка Львівської обласної ради:

Депутатка ЛОР Роксолана Вороновська, Фото: Роксолана Вороновська

Депутатка ЛОР Роксолана Вороновська, Фото: Роксолана Вороновська

Борщ у нас вдома є майже щотижня. Справа в тому, що найменший син не дуже любить перші страви, і борщ - це чи не єдина перша страва, яку він визнає. Мабуть, так проявляється ідентичність!

Я борщ готую так: відварюю буряки, тоді чищу їх, тру на тертці і тушу на сковорідці на топленому маслі або олії. До буряків додаю зблендеровані помідори (попередньо очистивши їх від шкірки), а тоді - сметану. Паралельно в баняку варю інші овочі: цибулю (завжди варю її цілою, а в кінці дістаю з борщу, бо діти не люблять цибулі в перших стравах), дрібно нарізану моркву, петрушку, пастернак, селеру, картоплю. Коли овочі майже готові, додаю буряк і ще трохи варю все разом. І вуаля - борщ готовий!

Загалом люблю готувати борщ, бо це швидко і корисно. Також дуже люблю борщ на буряковому квасі і сушених грибах. Його традиційно готує мій свекор на Різдво.

Вважаю, що борщ є частиною нашої ідентичності. Його варили наші предки сотні років тому і він займає ключове місце на столі кожної родини. Щоразу, коли ми повертаємося із-за кордону, перше, що хочеться з’їсти вдома - це борщ.

Читайте також: 120 років тому і зараз: історія Оперного театру у Львові, - ФОТО

Фото на головній: Укрінформ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #Львівщина #032 #депутати #борщ #Львівська міськрада #Львівська облрада
Високі оцінки користувачів за Достовірність
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Оголошення
live comments feed...