Історія сім’ї зі Львова, яка перехворіла на COVID-19: про ставлення сімейної лікарки та очікування ПЛР-тестів
Фото умовне / з відкритих джерел
В Україні триває сьомий місяць карантину через поширення коронавірусу. Щодня виявляють інфекцію COVID-19 у низки людей. Львівщина є однією із антилідерів за кількістю зафіксованих хворих. Станом на 4 вересня у Львові та області підтвердили 15 312 випадків інфікування коронавірусом. Із них одужали 4 683 особи.
У людей коронавірусна хвороба проходить по-різному. Хтось переносить у легкій формі, у когось фіксують важку. 36-річна Марта Чех зі Львова поділилася своєю історією, як вона та її рідні перехворіли на коронавірус. Зокрема, про симптоми, ставлення сімейної лікарки до хворих на COVID-19 та скільки довелося очікувати результати ПЛР-тестування (тестування методом полімеразної ланцюгової реакції).
Фото: Марта Чех надала для 032.ua
Марто, розкажіть, із чого все розпочалося?
Все розпочалося 25 липня, коли захворів мій чоловік. Він прокинувся від того, що болить спина та голова, також був невеликий нежить. Це були перші симптоми. Чоловік поміряв температуру тіла, виявилося, що підвищена до 38 градусів.
Це стало приводом для тривоги?
Загалом для нас обох підвищена температура є невластивою. Ми майже ніколи не хворіємо, але навіть коли хворіємо, то підвищеної температури у нас немає, тому для нас це було своєрідним "дзвіночком". Однак така температура у чоловіка була лише впродовж дня, навіть не добу. Потім вона змінювалася наступні два - три дні від 37,2 - 37,5 градусів. Боліли також спина та голова близько двох днів.
Ви зверталися до лікаря?
Спочатку ні, бо не надали цьому великого значення. Ми й не думали, що це дійсно може бути коронавірус. Уже через три дні, це було 28 липня, з’явилися перші симптоми у мене. Була також підвищена температура тіла до 38 градусів, яка трималася лише половину дня. Величезна сонливість серед дня, нежить та біль у руках. Я просто не могла підняти руки. Більше нічого не турбувало. Декілька днів трималася температура тіла від 37,2 до 37,5 градусів. Ми зауважили, що ці симптоми підозрілі для ГРВІ та грипу. Вирішили самостійно здати ПЛР-тест.
Коли ви здавали ПЛР-тест та який був результат?
Записалися на тестування 30 липня. Нам його зробили у приватній клініці. Прийшли результати через два робочих дні. Вони виявилися позитивними. Звісно, ми перебували на самоізоляції, але перед тим я контактувала зі своєю мамою. Спочатку у неї не було ніяких симптомів. Розпочалися вони якраз тоді, коли нам вже підтвердили коронавірус.
Що робили після отримання позитивних тестів на коронавірус?
Коли прийшов позитивний результат ПЛР-тесту, ми вирішили, що потрібно попередити нашу сімейну лікарку. Тоді розпочалося все найцікавіше, що вартувало нам шалених нервів. У декларації не було вказано жодних контактів. Я подзвонила у реєстратуру поліклініки, де нам надали телефон лікарки, але зауважили, що вона у відпустці. При цьому, я попередила, що ми з чоловіком захворіли на коронавірус. Ніхто не звернув на це увагу, не запитали прізвище, адресу. Додзвонитися до сімейної лікарки було складно. Лише згодом вдалося поговорити.
Яка була реакція лікарки?
Коли розмовляли, я їй пояснила, що вже немає "сильних" симптомів - ні болі у м'язах, ні сонливості. На той момент були відсутні лише смак, нюх та був нежить. Вона без жодних аналізів, не прослухавши легені, запропонувала пити антибіотики. Ми від цього відмовилися. Загалом наш стан не був критичний, тому вирішили спостерігатися. Від неї особливих порад та рекомендацій не було.
Перед я тим дізналася, як все має бути по протоколу, тому сама розпочала запитувати, чи правда, що через 10 днів ми повинні здати повторний ПЛР-тест. Вона відповіла, що так. За її відсутності, направлення на них має видати медсестра. Дійсно так і було, нам видали направлення на повторні ПЛР-тести. Ми повинні були здавати їх 12 серпня.
Скільки часу у вас були симптоми?
Загалом наші найважчі симптоми тривали 5 - 7 днів максимум. Лише у мене довго був нежить. Нюх і смак з’явилися через 2 - 3 тижні. У чоловіка все пройшло швидше. Ми дотримувалися карантину. Зверталися до інших лікарів за рекомендаціями. Вживали вітаміни, противірусні препарати. Все було добре, ніяких ускладнень не було .
Як проходило лікування. Ви консультувалися із сімейною лікаркою по телефону?
Я була на самоізоляції. За порадами зверталася до друзів, знайомих лікарів. За весь час хвороби, коли лікарка знала, що ми хворі, то вона ні разу не зателефонувала та не поцікавилася, як ми. Було неналежне ставлення.
Ви знаєте, де могли заразитися?
Я знаю, де заразилася. Це було 18 липня. Відвідувала родичів, вони на той момент були здорові. У них симптоми коронавірсуної інфекції з'явилися через 4 днів після нашої зустрічі.
Чи здали повторно ПЛР-тест?
Так, ми пройшли тестування, як і планувалося, 12 серпня. Нам казали, що результат мав би бути через 2 робочих дні, але ми очікували довше. Намагалися дізнатися, чому немає результатів. До лікарки додзвонитися не могли, тому контактували із медсестрою. Нам постійно відповідали, що результатів ще немає.
На 8 - 9 день очікування я розпочала активно вирішувати цю проблему. Дзвонила знову до медсестри. Вона запитала, навіщо нам потрібно результати. Ми відповіли, що на роботу потрібно. До того ж, моя 60-річна мама, здається, від нас заразилася. Вона лікувалася в іншого лікаря. Потрібно було знати картину загалом, чи ми одужали.
Натомість, вона запропонувала мені, щоб ми прийшли у поліклініку та вони від руки напишуть, що ми здорові. Я була шокована від цього. Сказала, що буду звертатися на "Гарячу лінію". Так і зробила, подзвонила та зафіксувала скаргу. Вказала поліклініку, прізвище лікарки, скільки роблять ПЛР-тест.
Як все вирішилося далі?
Буквально одразу мені передзвонила медсестра та сказала, що вони знайшли тести, але наші мазки браковані. Тобто чекали 8 днів, результату тестів не було, а тут за 5 секунд їх знайшли та вони браковані. Щось підозріло виглядає, особливо, що це стало відомо того, коли я сказала, що звернуся на "Гарячу лінію". Потім я зауважила, щоб нам надали направлення на повторне ПЛР-тестування.
Чи призначили вам проходження ПЛР-тестів знову?
Так, повторні тести призначили на 25 серпня. Тобто з моменту, коли у чоловіка з'явилися перші симптоми, якраз пройшло 30 днів. До того ж, новому направленні було вказано, що минулі тести пропали. Отож, були браковані, як сказала медсестра, чи пропали - це досі невідомо. Коли прийшли здавати повторний тест, виявилося, що чоловіка не було у списку, кому мають проводити тестування. Я пояснила ситуацію у лабораторії. Вдалося все ж його зробити. Ми не стільки перехворіли, скільки перечекали у невідомості.
Через скільки отримали результати цього разу?
Останній тест нам зробили за один день. Отож, 26 серпня прийшли від'ємні результати. При цьому, вони були надруковані на дивному аркуші, який взагалі не схожий на документ. Жодної печатки не було. Це був дивний шматок паперу.
Фото: надала Марта Чех для 032.ua
А як ваша мама, вона теж захворіла на коронавірус?
Найбільше перелякалася за 60-річну маму, у якої супутнє захворювання щитоподібної залози. За протоколом, коли у нас підтвердили COVID-19, їй зробили безкоштовний ІФА-тест (імуно-ферментний аналіз) за скеруванням сімейної лікарки (у нас вони різні). Вона здала, він виявився спочатку негативним, але симптоми вже були. Мама розпочала лікування, адже їй було погано. Згодом вона здала повторно аналіз. Другий був позитивний, тоді лікарка надала направлення на ПЛР-тестування. Їй зробили, результат - негативний. Отож, з'ясували, що вона має антитіла до коронавірусу.
Яке самопочуття було у мами?
Загалом вона отримала двостороннє запалення із ураженням 30% легенів. У мами був важкий стан. Їй складно було дихати впродовж двох днів. Стало легше на третій день, після прийому ліків. На лікування витратили близько 5 - 7 тисяч гривень. При цьому, вона щодня контактувала зі своєю сімейною лікаркою.
Як зараз почуваєтеся ви та ваші рідні?
Після хвороби у чоловіка швидко відновилися смак і нюх. У мене довго був нежить і не було смаку і нюху. Зараз загалом почуваємося добре, немає побічних ефектів. Мама також одужала. У неї медикаментозне лікування тривало близько двох тижнів.
Розкажіть, що відчули, коли отримали негативний тест?
Знаєте, після того, як пройшло 30 днів від початку перших симптомів, ми вже розуміли, що здорові. Просто офіційних результатів тесту не було. Я плакала від щастя, що ми просто нарешті отримала результати. Хоча, і досі не вірю, що тести дійсно зробили.
Як ви ставилися до карантинних обмежень?
Ми береглися із лютого місяця, дотримувалися всіх вимог, не були на жодних святкуваннях, зустрічах, не ходили до церкви. Із нас сміялися знайомі, ми зі всіма пересварилися, і тут ми перші серед них захворіли. Це був шок для всіх, насамперед - для нас. У нас дезінфектори просто всюди. Ми тримали руку на пульсі, тому що багато друзів за кордоном. Знали ситуацію, як там.
Чи є страх захворіти знову?
Чесно кажучи, після того, як ми перехворіли, стало легше. Можливо, тому що хворіли у легкій формі. Можливо, бо вже знаємо, як це може бути. Адже, коли у чоловіка розболілася спина, а у мене боліли руки, коли зник нюх і запах, то це було настільки дивно, незвично для нас. От ти їси все, а воно однакове на смак і ти не хочеш їсти. Отож, наразі простіше.
"Хочу висвітлити цю проблему. Адже на моєму місці могла бути старша людина, яка не змогла би самостійно впоратися із хворобою. Про яку могли би просто забути. Це мене найбільше обурило", - додала Марта Чех.
Довідково. Коронавірусна хвороба COVID-19 - це гостра респіраторна хвороба, яку викликає невідомий раніше коронавірус SARS-CoV-2. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила пандемію у зв’язку з поширенням хвороби у світі, у всіх країнах ввели карантинні заходи та обмеження.
ПЛР-тестування - тестування методом полімеразної ланцюгової реакції. Таке тестування показує наявність чи відсутність в організмі людини ДНК або РНК вірусу. Завдяки ПЛР-тесту можна виявити у хворого коронавірус ще у перші дні зараження. Проводять тестування методом забору зразків із верхніх дихальних шляхів (носоглотки) пацієнта.
ІФА-тестування - це імуно-ферментний аналіз, за допомогою якого виявляють антитіла, які виробляються коли організм уражений вірусом. До того ж, методом ІФА-тестування визначають імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляють M, то це говорить про гострий процес захворювання, якщо G — то людина перехворіла вірусом і виробилися антитіла до цього захворювання.
Читайте також: 31-річна львів'янка розповіла, як це - перехворіти на COVID-19
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
13:02, 18 грудня
299
11:41, 13 грудня
23
15:17, 17 грудня
23:33, 10 грудня
13:07, 16 грудня
2
live comments feed...
Коментарі