• Головна
  • Як святкували та святкуватимуть День Соборності в Україні: "живі ланцюги", возз'єднання та розчарування, – ФОТО
07:00, 22 січня 2020 р.
Надійне джерело

Як святкували та святкуватимуть День Соборності в Україні: "живі ланцюги", возз'єднання та розчарування, – ФОТО

Як святкували та святкуватимуть День Соборності в Україні: "живі ланцюги", возз'єднання та розчарування, – ФОТО

В День Соборності згадують дві знакові для української державності події: Акт Злуки 1919 року, тобто об'єднання "Великої України" з сьогоднішніми західними областями. А також – проголошення Незалежності Української Народної Республіки у формі IV універсалу, який прийняли одним роком раніше.

День Соборності відзначають 22 січня. Сама ідея тягнеться з далекої давності, протягом якої українські землі, історично пов'язані з княжим та козацьким періодами, весь час були розподілені між різними державами та імперіями. Найчастіше складалося так, що Україна по правий берег Дніпра разом з Галичиною та Буковиною належала Польщі, Румунії та Австро-Угорщинію. А по лівий берег – Московії.

І от якраз внаслідок Першої світової війни, після якої світ поділився наново, спершу утворилися Українська Народна Республіка (1917 р.) та Західноукраїнської Народної Республіки (1918 р.). А 22 січня 1919 вони об'єдналися, нарешті утворивши українську державу в її якнайбільших територіях.

Україна

Україна

Однак період торжества тривав недовго і перед загрозою більшовицького загарбання новостворена держава знов розділилася: Галичина, Холмщина, Підляшшя й Західна Волинь відійшли Польщі. Однак уникнути катастрофи не вдалось і УНР увійшла в склад нової комуністичної машинерії під назвою СРСР – Союз Радянських Соціалістичних Республік.

"Велика Україна" стала Українською соціалістичною республікою з столицею у місті Харків. А Друга світова війна нарешті знову "об'єднала" всі українські землі в межах однієї території, однак під керівництвом комуністичної партії, яка дислокувалась у Москві, керуючи всіма іншими республіками.

1939 рік

Перше святкування втраченої Соборності відбулось 22 січня 1939 р. у місті Хуст, на той час – Карпатська Україна (частина Чехословаччини). Масштабна демонстрація, найбільша для цього регіону за всі 20 років перебування у складі республіки. 30 тисяч людей з'їхалось до столиці Карпатська Україна. 

Однак ця подія – відголос возз'єднання: як позаду, так і попереду - десятиліття окупацій та поневолення.

1990-ті роки

90-ті - свобода, незалежність, тотальне нерозуміння й відчуття змін, новизни та невизначеності перед майбутнім. Щойно стало можливим без переслідувань вголос заявляти свою позицію, між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом організували перший "живий ланцюг".

Починалася ця всеукраїнська "змійка" з Центрального дому в Івано-Франківську, далі на Стрий, окремі пункти, Львів, Тернопіль, Рівне, Житомир – і до Софійської площі в Києві. Від 0,5 до 3 мільйонів українців трималися за руки внутрішнім стрижнем через пів України.

Ця акція – традиційне святкування дня Соборності.

2000-ні роки

Впродовж 2008 – 2011 рр. у Києві такі "змійки" видовжувались на мосту Патона – символічне об'єднання правого та лівого берегів Дніпра. 2011 р. на мості Патона зібралися понад 1000 учасників. А 22 2011 р. "живий ланцюг" з'єднав більш як 20 міст України.

Близько 5 тисяч львів'ян зорганізували "живий ланцюг" від пам'ятника Тарасу нашому Григоровичу – до пам'ятника Степану Бандері.

2011 рік

В цей рік тодішній президент України чомусь скасував цей день, замінивши його на День Соборності та Свободи України. Не занурюючись у подробиці, можна сказати, що це було вельми суперечливе й неоднозначне рішення. Мовляв, "класичний" день Соборності "розділяв Україну".

Але 2014 року президент Петро Порошенко відновив свято у його звичному форматі, яким святкуємо його і сьогодні.

Нагадаємо, що 032.ua опублікувавпрограму заходів на 22 січня у Львові: початок – об 11:00.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#032.ua #Львів #новини #День Соборності України #історія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Оголошення
live comments feed...