17:12, 12 вересня 2019 р.
“Давній Пліснеськ”: львівський археолог – про минуле, сховане під землею
“Давній Пліснеськ” – це назва історико-культурного заповідника на Львівщині. Дослідження Пліснеська тривають ще з 1810 року. До його складу входять: давньослов’янський культовий центр, слов’янське городище ІХ–Х ст., давньоруське городище ХІІ–ХІІІ ст., курганний могильник ХІ – поч. ХІІ ст., Підгорецький монастир чину святого Василія Великого ХІІ–ХVІІІ ст.
Кореспондент 032.ua поспілкувався з директором історико-культурного заповідника "Давній Пліснеськ" Володимиром Шелепом та дізнався про цікаві дослідження цього року, плани на майбутнє та про виставку у сквері "На валах".
Володимир Шелеп, фото: dyvys.info
Коли було засновано заповідник?
Історико-культурний заповідник “Давній Пліснеськ” засновано 15 вересня 2015 року. Загалом, якщо говорити про саму пам’ятку “Пліснеськ”, – це пам’ятка 7-13 ст. слов’яно-руського часу. Комплекс археологічних пам'яток знаходиться на території та в околицях села Підгірці, Бродівського району, Львівської області
Які були найцікавіші дослідження?
Цікавими є дослідження цього року – це дитинця. На цій території було віднайдено косторізну майстерню. Саме слов’янська косторізна майстерня дала колосальні результати: кістяні вироби, заготовки до цих виробів, обломки кісток. Саме обломки кістки є цікавими тим, що вони дають можливість встановити: на цій території дійсно вироблялися ці речі, а не були привезені під час торгівлі чи походів. Пліснеськ був надзвичайно потужним ремісничим центром - це є свідченням всіх досліджень, що є в нас та зберігаються у музеях.
Фото з фейсбук історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ”
Які плани розвитку археологічного комплексу?
Зараз ми проводимо проєкт візуалізації ЗD-моделі "Давнього Пліснеська". Хочемо надалі втілювати його в життя, також робити відбудову археологічного скансену– це музей під відкритим небом. Плануємо відбудувати будівлі слов’янського часу, давньоруського часу, ремісничі центри. Цікавими є оборонні споруди, оборонні лінії Пліснеська, аналогів яким в Україні немає. Але такі дослідження вимагають великих трудових та фінансових витрат.
Хто займається дослідженнями?
Загалом займається дослідженням весь колектив історико-культурного заповідника - це до 10 людей. Основний дослідник: Андрій Филипчук. Також долучаються волонтери, які допомагають в експедиціях, зазвичай це студенти. Якщо порівнювати з 2017 роком, то раніше близько 200 волонтерів щорічно брали участь в експедиціях. Зараз експедиції становлять до 30 людей, тому що наразі можливості залучити ширше коло дослідників немає.
Фото з фейсбук-сторінки історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ”
Відзначимо, щоу сквері "На валах" вже відкрили вуличну виставку “Давній Пліснеськ: минуле, сховане під землею”. Виставку відвідати можуть всі охочі. Вона триває з 10 по 23 вересня. На виставці археологи презентують результати проєкту з комп’ютерної реконструкції та створення 3D-моделі Пліснеська.
Візуалізація 3D-моделі "Давнього Пліснеська"
Нагадаємо, раніше на Львівщині вже презентували проєкт на території Державного історико-культурного заповідника "Тустань". Він дозволяє усім охочим за допомогою новітніх технологій політати над середньовічною наскельною фортецею. Детальніше про це читайтеТУТ. А також показали, яким буде унікальний для України історико-культурний парк «Древній Звенигород» поблизу Львова. Про нього кореспонденту 032.ua розповіли автори проєкту.
Автор: Катерина Тополюк
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
08:32, 10 січня
live comments feed...
Коментарі