11:16, 18 липня 2019 р.
Як виглядає виставка біблійних рослин у Львівському музеї історії релігії, - ФОТО
Львівський музей історії релігії, що розташований на площі Музейній, 1 у Львові дивує відвідувачів тематичними експозиціями про найпопулярніші релігії світу. Цього року, окрім звичайних виставок, музейники пропонують подивитися на “Закритий сад”, де зібрані рослини, що згадуються у Біблії.
Кореспондент сайту 032.ua, у рамках редакційного спецпроекту “Фотопрогулянки Львовом”, завітав у музей та дізнався, як виглядають біблійні рослини і що цікавого ще приберегли там для відвідувачів.
***
Виставку “Hortus Conclusus” (що у перекладі з латини означає “Закритий сад”) старший науковий працівник Лідія Довгань формувала разом зі заступницею директора Львівського музею історії релігії Надією Полянською довгий час - рослини збирали від ранньої весни і дотепер.
Оскільки музей розташований у приміщенні колишнього Домініканського монастиря, а такі споруди, як правило, мали закриті дворики, де вирощували рослини, то і назва для виставки максимально влучна.
“Ми садили тут рослини, які могли вирости, адже більшість із них звикли до сонця тепла та сухості, а в нас зовсім інший клімат. Шляхом сезонних дослідів нарешті зрозуміли, що тут хоче рости: виноград, барвінок, плющ, папороть, хоста… Деякі рослини ростуть у горщиках”, - розповіла Лідія Петрівна.
Читайте також: У якому напрямку слід розвивати архітектуру Львова: думки експертів фестивалю "Вежа"
Для експозиції велику частину рослин надали ботанічні сади Львівського медичного та Львівського лісотехнічного університетів у тимчасове користування. З настанням холодів вони повернуться у теплиці, де за ними доглядатимуть фахівці. Такий стан речей задовольняє музейників, які кажуть, що коштів на придбання та догляд за власними рослинами у них наразі немає.
Фото: 032.ua
Виставка рослин має розширити межі музею та зацікавити відвідувачів, оскільки зараз частина відділів перебуває на реескспозиції у зв’язку з ремонтом.
За словами Лідії Довгань, у Біблії згадується щонайменше 120 видів рослин. Деякі дослідники називають більші цифри, але справа у тім, що при перекладах на різні мови зі староєврейської та арамейської мов частина назв повторюється, дублюється або втрачається, а цифра 120 - це є точна кількість назв рослин, які відслідковуються у Біблії.
Серед інших звичайних рослин, на виставці представлено близько 30 таких, що згадуються у головній християнській книзі.
На виставці, зокрема, можна побачити оливкове дерево, яке згадується у Біблії 27 разів.
“Оливка - це символ Старого Завіту, це також харчування, а олива - це натирання тіла. Знаємо, що Ісус Христос у Гетсиманському саду перебував незадовго до своєї смерті й воскресіння, і про галузку оливкового дерева, яку принесла голубка, випущена Ноєм із ковчега”, - пояснила Лідія Довгань.
Читайте також: Ніч у Львові 2019,- ПОВНА ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ
Є тут і фінікова пальма, гілками якої встилали дорогу Ісусу Христу, коли той тріумфально в’їжджав у Єрусалим. Фінік також був невід’ємною частиною харчування у ті часи, адже заміняв цукор і був дуже поживним.
Представлені на виставці агаву, кактус, сукулент і алое використовували для різних олій, якими натирали тіло, навіть тіло Ісуса Христа після смерті. Зараз алое вера теж активно використовується у косметичній продукції.
Незамінною частиною виставки є деревце лавра благородного, рослини, яка була відома ще з часів Давньої Греції - лаврові вінки одягали переможцям спортивних змагань. У християнстві це - символ воскресіння, сили і величі.
Представлений тут і терновий вінець, який був на голові в Ісуса Христа. Тут він згадується під ботанічною назвою - Молочай Міля.
Яблуня з Райського саду тут згадується дещо символічно - кількома яблуками, які нагадують легенду про перших людей на землі - Адама і Єву та первородний гріх. Після того, як вони пізнали сором, прикривались листям інжиру (відомого також як фіга або смоковниця), який теж представлений на виставці.
У музейному саду росте також м’ята та духм’яні рослини. Приправи на кшталт м’яти, кмину, а також цибуля, часник і огірок досить часто згадуються у Біблії.
Одна з найвідоміших біблійних рослин - виноград - згадується у біблійних історіях як сама, так і у формі вина. Ця рослина була незамінним елементом багатьох сакральних творів - навіть на одному зі стендів Львівського музею історії релігії є такий об'єкт, де зображений Ісус із виноградною лозою.
Зовсім скоро тут збирається зацвісти цукрова тростина - кущик хоч і мало згадується в Біблії, зате добре прижився у саду.
Відома неопалима купина (у ботаніці - ясенець) також росте на території музею. Лідія Довгань розповідає, що вона справді може загорітися, оскільки листя випускає олійку, але при цьому сама рослина залишиться неушкодженою. Завдяки цій особливості ясенець став елементом багатьох ікон. Зокрема, на експозиції музею представлена одна така ікона 18 століття, зі зображенням Богородиці на фоні восьмикутної зірки: чотири кінці у неї зелені, як символ неопалимої купини, і ще чотири - червоні, як символ полум’я. Такі ікони зберігалися не лише у церквах, але й у приватних оселях, бо вважалося, що вони захистять помешкання від пожежі.
Дворик у музеї відкривають щоліта, але у такому виставковому вигляді - вперше. Аби ознайомити людей із біблійними рослинами, на кожній із них прикріплено етикетки, де вказано місце у Біблії, де згадується їхня назва.
Читайте також: 6 креативних стартапів від львівських студентів, які можуть бути реалізовані
Відвідини дворика входять у вартість вхідного квитка у музеї - 50 грн для дорослих та 30 грн для дітей, так само як і відвідини усієї експозиції, підземелля та виставки-філіалу на вулиці Староєврейській, 36. Музей працює щодня, крім понеділка, з 10:00 до 18:00.
Заступниця директора Львівського музею історії релігії Надія Полянська пояснила, що музей має постійну експозицію, яка розповідає про релігії давнього світу, а також про національні й світові релігії - юдаїзм, християнство, іслам та буддизм. Є і виставкові відділи, де представлені тимчасові виставки: на Староєврейській діє виставка “Ті, що рятували світ”, яка стосується акції порятунку євреїв у часи Другої світової війни Українською греко-католицькою церквою (УГКЦ) та безпосередньо Климентієм Шептицьким.
Крім постійної та тимчасових виставок, у музеї діє підземелля колишнього Домініканського монастиря, куди водять екскурсії. Відвідувачі можуть дізнатися про історію цього ордену як в світі, так і в Україні, а також про львівські легенди, пов’язані зі сакральними об’єктами.
Оглядова екскурсія музеєм коштує 100 грн з групи, 50 грн - пільговий квиток. Щоп’ятниці безкоштовно пропускають усі пільгові категорії (учнів, студентів, пенсіонерів). Є можливість попередньо домовитись за костюмовану екскурсію, у рамках якої Князь Лев, його дружина Констанція та найбагатша наречена Королівства Польського 16 століття Гальшка Острозька розповідають про історії свого життя та Домініканський монастир.
Щоп’ятниці, щосуботи та щонеділі о 15:00 у приміщенні музею відбуваються концерти органної музики, яка виконується на найдавнішому діючому органі в Україні, датованим початком 18 століття. У вартість квитків на концерт входять і відвідини музейної експозиції.
Читайте також: Музей іграшок у Львові: де він є і на що там подивитись, - ФОТО
Повне або часткове копіювання матеріалу без письмової згоди редакції забороняється та вважається порушенням авторських прав
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Спецтема
Зібрали у цьому розділі для вас усе найцікавіше. Cтатті, огляди новини, - усе, що активно читали на нашому сайті, коментували і поширювали читачі у соціальних мережах. Тут точно знайде щось, що почитати.
Курси валют
Валюта
Купівля
Продаж
USD
41,44
41,49
EUR
45,43
45,48
PLN
10,57
10,60
Останні новини
Чорна п'ятниця в Dnipro-M стартувала: коли, як не зараз, купувати бажані інструменти
Новини компаній
13:00
11:00
ТОП новини
Оголошення
16:13, 12 листопада
live comments feed...
Коментарі