
17:21, 6 червня 2019 р.
Розписи Сосенка та Буцманюка в церкві у Славську можна було відновити, - експерти
Донедавна у церкві Успіння Пресвятої Богородиці смт. Славське на Львівщині були авторські розписи Модеста Сосенка та Юліана Буцманюка, але у травні під час несанкціонованого ремонту їх викинули разом із будівельним сміттям.
Львівські реставратори після проведених технологічних досліджень фрагментів тиньку переконують, що автентичні розписи можна було відновити, передає кореспондент 032.ua.
За словами представника Товариства охорони пам'яток Андрія Салюка, фрагменти тиньку відібрали під час поїздки до Славська 16 травня, після того, як стало відомо про збиті розписи.

Архівне фото, Львівська ОДА
"Це виглядало так наче ми зайшли в печеру, а не в церкву. З неї винесли все. Частина тиньку ще залишалась на стінах. Було зрозуміло, що робітникам важливо якнайшвидше збити самі розписи, щоб не було розмов про реставрацію. В першу чергу збивали лики святих - вони були внизу купи сміття. Через тиск громади нам вдалось взяти лише кілька фрагментів збитих розписів - з орнаментами та крилами ангелів», - пояснила художниця-реставратор Ірина Гірна.
Реставатор Андрій Почеква додав, що дослідження відібраних зразків тривали більше двох тижнів. Їх провели під бінокулярним мікроскопом МБС-9. Поверхневі забруднення з розписів легко вдалось зняти за допомогою лише дистильованої води та активних речовин. Зняти пізніші перемалювання змогли механічним методом та за допомогою скальпеля, а також хімічним методом з використанням відповідних реактивів.
Читайте також: У Львівському ботанічному саду цвітуть півонії: охочих запрошують подивитись
Експерти зазначають, що шар авторських розписів (фарбові шари, сріблення) справді у деяких фрагментах був вкритий тонким, у деяких більш щільним шаром пізнішого олійного перемалювання. Однак це перемалювання не знищило автентичних розписів і їх можна було відреставрувати.
Ірина Гірна зауважила, що тепер є факти, які доводять - первісний живопис Сосенка та Буцманюка не був збитий у радянський час, а був поправлений чи перемальований. У 1980-х майстри поправляли розписи зі збереженням авторського задуму, адже хотіли зберегли старіше малярство, яке мало українські образи.
"Нині реставратори мають технічну можливість зняти перемалювання і відновити авторський живопис", - резюмувала рестравраторка.
Нагадаємо, всередині травня у церкві Успіння Пресвятої Богородиці смт. Славське знищили розписи відомих українських художників доби сецесії Модеста Сосенка та Юліана Буцманюка. Про вандалізм повідомили мешканці містечка львівським архітектором. Через два дні, 12 травня, відбулась зустріч експертів з парафіянами і місцевим отцем, де священослужитель заявив про наміри збити розписи.
Упродовж наступних кількох днів експерти приїжджали до Славського, аби переконати місцевих не знищувати автентичні розписи і пояснити, що ті не мають юридичних прав на проведення будь-яких ремонтних робіт у церкві, яка є пам'яткою архітектури. 14 травня представники Львівської ОДА намагалися вручити настоятелю храму Андрію Петришину припис про зупинення робіт, але він відмовився взяти документ, а на нижньому рівні уже знищили частину розписів.
15 травня станом на 17:00 усі малярські роботи Сосенка і Буцманюка були втрачені.
Нагадаємо, у Львові митці влаштували тематичну виставку, аби привернути увагу до втрачених розписів у церкві містечка Славське.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
14:00, 5 квітня
14:00, 5 квітня
10:31, 4 квітня
14:00, 5 квітня
14:00, 5 квітня
live comments feed...
Коментарі