21:19, 28 лютого 2019 р.
“Італійський страйк” у Львові: на що готові працівники Станції швидкої медичної допомоги
Фото: 032.ua
Уже більше двох тижнів львівські медики та водії бригад швидкої допомоги у Львові наголошують на своїх правах. Кажуть, якщо влада їх не почує - готові страйкувати та навіть перекривати дороги.
Кореспондент сайту 032.ua з’ясовував, чому протестують медики, що вимагають та у чому полягає “італійський страйк”.
З чого все почалось?
11 лютого працівники Львівської станції швидкої медичної допомоги публічно заявили про свої права та вимоги. Перед керівництвом області лікарі висунули вимоги, що мають покращити їхні умови праці. Дали на реагування термін - до 1 березня. Кажуть, якщо влада не почує, будуть вдаватися до радикальних дій, але в межах закону.
У чому проблема?
Як розповів кореспонденту 032.ua лікар медицини невідкладних станів Орест Николів, з викликами “швидкої” у Львові ситуація плачевна: дуже багато непрофільних викликів, які немає кому швидко обслужити.
“У нас бригади роблять по 10, деякі навіть по 15 викликів за 12-годинну зміну. Це враховуючи, що треба приїхати на виклик, обслужити людину, можливо, госпіталізувати. Тобто працівники швидкої дуже обмежені в часі і вільного часу майже немає. У середньому, за зміну мало би бути 5 - 7 викликів. Якщо брати статистику, скільки в нас є профільних і непрофільних викликів, то принаймні половина - це виклики непрофільні для ЕМД”, - зауважив Орест Николів.
За словами медика, львів’яни найчастіше викликають “швидку” на підвищену температуру в дітей та підвищення артеріального тиску. Рідше трапляються профільні виклики - це травми, болі в животі чи серці незрозумілого походження, нещасні випадки чи ДТП, пожежі тощо.
Читайте також: Тендер на 4 млн грн від Академії сухопутних військ виграв підприємець з підробленими документами
Усі ці виклики обслуговує 20 - 25 бригад “швидкої”, які працюють не лише на Львів, а й на прилеглі села.
“А норматив, відповідно до законодавства - це 1 бригада на 10 тисяч населення. Тому можна зрозуміти, звідки така катастрофічна ситуація й перевантаження”, - пояснив Орест Николів.
За таку напружену роботу медикам платять небагато: Орест Николів як лікар медицини невідкладних станів з річним стажем отримує “на руки” не більше 4500 гривень, а фельдшери й водії - ще менше. Єдиний шанс отримати більшу зарплату - якщо лікарі чи фельдшери працюють довше та мають категорії. Звідси й незадоволення умовами праці серед працівників Станції швидкої.
Що вимагають лікарі?
Одна з основних вимог - це підвищення заробітної плати у вигляді надбавок за інтенсивність роботи та складність (адже медик самостійно має приймати рішення, що робити в екстрених ситуаціях).
Наголошують працівники Львівської станції ШМД і на потребі фільтрувати непрофільні виклики. Кажуть, ні лікар “швидкої”, ні диспетчер, який приймає виклики - не захищені законом: за відмову прийняти непрофільний виклик поступають скарги, за які потім доводиться відповідати.
Зараз диспетчери намагаються полегшити роботу колегам, фільтруючи виклики: якщо в дорослої людини підвищена температура, на такий виклик “швидка” може їхати впродовж години часу, що затверджено нормативами. Медики ж вимагають модернізувати закон та передбачити можливість відмови необґрунтованим непрофільним викликам.
Серед іншого - просять провести відповідну інформаційну кампанію серед населення, щоби люди задумувалися, коли варто викликати “швидку”, а коли можна просто звернутися до сімейного лікаря. А також - купити нову форму, яка вже багато років не оновлювалася.
А якщо влада не підтримає?
За попередніми домовленостями, наприкінці лютого в Львівській облраді мала відбутися зустріч, де би з медиками обговорили всі нюанси ситуації. Якщо би влада не почула працівників "швидкої", то з 1 березня мав розпочатися “італійський страйк”.
Як розповів у коментарі для 032.ua лікар невідкладних станів Степан Железняк, 27 лютого таки відбулась зустріч, яка не задовольнила медиків: тих, хто на кілька хвилин запізнився, не впустили в зал, а черговим обіцянкам, що вимоги будуть задоволені, працівники Станції ШМД уже не вірять.
“Обіцяли, що 27 - 28 лютого буде засідання Львівської облради, де розглянуть наші вимоги. Його не було. Зараз обіцяють перенести на 12 березня те засідання, де буде подаватися на розгляд питання збільшення нам доплати. Невідомо, чи облрада це рішення затвердить і коли…”, - розповів Степан Железняк.
Читайте також: Сихів планують з’єднати із центром Львова “Зеленою лінією”: що це за проект і навіщо він місту
Відтак, медики розпочнуть свій протест з “італійського страйку” вже завтра, 1 березня, при цьому - законними методами.
“Італійський страйк" передбачає, при стовідсотковому дотриманні всіх вимог та протоколів, різке збільшення часу обслуговування: ми будемо дуже ретельно все виконувати, від чого час обслуговування одного виклику збільшиться. Якщо зараз одна бригада в день приймає 10 - 12 викликів, то при “італійському страйку” зможе обслужити 5 викликів, і ще десь 5 буде “висіти”. Якщо маємо 20 - 25 бригад по місту, то це - близько 100 неприйнятих викликів в день, при тому - з чітким дотриманням всіх законів, вимог тощо", - пояснив Степан Железняк.
З наступного тижня, якщо ситуація не вирішиться, то медики готові перекривати дороги та пікетувати Львівську обласну раду, поки їх не почують.
Що каже керівництво Львівської станції ШМД?
Протестувальники також вимагають звільнити з посади головного лікаря Львівської станції швидкої медичної допомоги Наталію Поважук. З огляду на це, кореспондент сайту 032.ua намагався отримати коментар у керівництва установи, але усі дзвінки до Станції залишились без відповіді: там систематично не підіймають слухавку.
Також представники медустанови не змогли досі надати відповідь на інформаційний запит журналіста 032.ua від 13 лютого 2019 року, у якому ми просили показати статистику викликів бригад “швидкої” по Львову.
***
Нагадаємо, що гостре питання кількості бригад “швидкої” та якості обслуговування викликів по Львову й області порушували ще два роки тому. Зокрема, зазначалося, що коли Львівська станція ШМД перейшла на баланс ЛОДА, то територія обслуговування збільшилась, а кількість машин - ні. Лише 2017 року в облдержадміністрації пообіцяли купити дві автівки міжнародного класу за ціною 4 млн грн.
Два роки тому представники вільної профспілки медичних працівників скаржилися на заробітну плату, яка тоді становила 3200 гривень у лікаря “швидкої”, а в технічного персоналу - ще менше. Відтак, часто медики працюють на 1,5 ставки, щоб заробити на прожиття, тим паче, що нових кадрів теж не дуже багато.
Тоді ж на Львівщині висловили сподівання, що бригади “швидкої” будуть отримувати позабюджетні кошти, обслуговуючи масштабні події (великі концерти, футбольні матчі тощо), і що частину витрат, наприклад, на придбання нових “карет”, візьмуть на себе ОТГ.
Повне або часткове копіювання матеріалу забороняється і вважається порушенням авторських прав
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
10:40, 17 грудня
19:00, 10 грудня
15:53, 11 грудня
19:00, 10 грудня
00:07, 11 грудня
live comments feed...
Коментарі