• Головна
  • На Львівщині з'явився новий меморіал воякам УПА
19:42, 18 серпня 2018 р.

На Львівщині з'явився новий меморіал воякам УПА

19 серпня о 13:00, на цвинтарі у селі Кореличі Перемишлянського району урочисто освятять нещодавно встановлений військовий меморіал полеглим тут воякам УПА.

Як повідомили кореспонденту 032.ua організатори події, новий пам’ятний комплекс на могилах повстанців постав завдяки активістам ініціативи “Незнаному воякови” (ГО “Українська Галицька Асамблея”). Подібний меморіал так само ініціатива встановила торік у сусідньому селі Прибин.

На Львівщині з'явився новий меморіал воякам УПА, фото-1

До меморіалу увійшло 8 надмогильних хрестів із каменю-вапняку. У його центрі височіє стела, увінчана Хрестом бойової заслуги - найвищою військовою нагородою УПА. Під новими білими хрестами, які виготовили каменярі з Демні Миколаївського району, спочивають військові ОУН-УПА, які геройськи загинули в околицях Корелич у 1945-1947 роках. Автором проекту комплексу є також один із засновників ініціативи, львівський архітектор Іван Щурко.

“Я намагався створити класичний військовий меморіал. Однакові кам’яні хрести несуть символіку Хреста заслуги - військової нагороди УПА. Його отримали б усі упівці, якби УПА переросла в повноцінну армію. Ці хлопці його точно заслужили. Кожен із них загинув у бою. На центральній стелі, крім Хреста бойової заслуги, є напис з відомої повстанської пісні: “Коли ви вмирали, вам дзвони не грали, ніхто не заплакав за вами ...” Цей текст близький до правди, бо більшість повстанців поховані вночі, таємно. Після облав їх, мертвих, скидали довкола церкви. Люди вночі крали свого родича, і хтось віз до себе в село на цвинтар, а хтось у Кореличах на цвинтарі хоронив. Але також вночі, часто без відповідного чину похорону”, - пояснює ідею комплексу архітектор.

Читайте також: Куди піти у Львові на вихідних 18 і 19 серпня: 5 крутих подій

Підготовка та встановлення меморіалу тривали з квітня цього року. Для фінансування задуму ініціатори оголошували збірку. Коштами та будматеріалами долучилися “Українська Галицька Асамблея”, місцеві підприємці і фермери, жителі села, родичі загиблих, а також підписники сторінки “Незнаному воякови” у Фейсбуці. Особисто за фізичну допомогу творці дякують перемишлянцям Зеновію Репеті та Юрію Танасійчуку, Василю Яртиху з Бібрки, Віталію Біловусові зі Львова, а також місцевим жителям, які долучилися до облаштування меморіалу.

Історію поховань учасники ініціативи дізнавалися від мешканців села Кореличі - Анни Чмир (1927 р.н.) та Катерини Репети (1922 р.н.).

Зокрема, один із похованих у цьому місці є Микола Масимишин (1908 р.н., с. Добряничі) був членом ОУН, 1934 року засуджений польською владою до двох років ув'язнення за підпільну діяльність. Згодом був керівником хору в Добряничах, учителем “Рідної Школи” в Кореличах. У 1939-1941 роках перебував у батальйонах “Роланд” та “Нахтігаль”, а з 1944 року - в УПА, під псевдо "Семен". Загинув на початку 1945 року в криївці у Прибині, або в Кореличах під час облави. Разом із Миколою в могилі похований його син Богдан.

Читайте також: На Львівщині за 30 тисяч ознаковують місця, пов’язані з Героями

Серед похованих зазначаються:

  • 1. Ціхун Михайло, 1925 р.н. - 25.04.1945 р. загинув в оточенні на заплавах р. Гнила Липа,
  • 2. Микола Жук (1922-1947), солдат дивізії СС "Галичина", пізніше - "РСЧА", загинув вдома від вибуху міни,
  • 3. Василь Жук "Меч", 1927 р.н. - 25.04.1945 р. застрелився в оточенні в заплавах р. Гнила Липа,
  • 4. Михайло Філяк 192… р.н. - 25.04.1945 р. загинув в оточенні на заплавах р. Гнила Липа,
  • 5. Микола Максимишин, син Петра, вчитель, надрайонний провідник ОУН, командир УПА, 1908 -1945 р. згорів в криївці біля села Прибин,
  • 6. Син Миколи - Богдан Максимишин,
  • 7. Василь Попаца (1904 - 1945) - уродженець с.Добряничі , згорів у криївці біля села Прибин,
  • 8. Дмитро Хмарик (1926-9.05.1945), вбитий недалеко рідного обійстя, на дільниці Корелич - Бурівці,
  • 9. Володимир Кобринович(1923-1945), син Михайла, уродженець с. Прибин, загинув за нез’ясованих обставин від рук НКВД.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Львів #новини #032 #Львівщина #історія #пам'ять #УПА
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...