• Головна
  • Звільнення Горлівки або легалізація російського вторгнення: до чого призведе ескалація на Донбасі
головна тема тижня
16:10, 19 травня 2018 р.

Звільнення Горлівки або легалізація російського вторгнення: до чого призведе ескалація на Донбасі

головна тема тижня

На цьому тижні уповільнена позиційна окопна війна на Донбасі змінилася різкою ескалацією конфлікту.

Російська окупаційна армія стала обстрілювати прифронтові селища з важкої артилерії, що призвело до жертв серед мирних жителів.

Не залишилися в боргу й ВСУ - на цьому тижні під контроль ООС перейшло селище Чигірі (Південне), а також був ліквідований так званий «комбат "ДНР"», терорист і російський найманець Олег Маміев (Мамай). Новий спалах конфлікту абсолютно не випадково збігся з візитом на Донбас спецпредставника США Курта Волкера. До яких наслідків може призвести нова ескалація війни?

Окупанти б'ють по мирних жителях і школах

Російські найманці ніколи не гребували наносити артилерійські удари по мирних об'єктах інфраструктури Донбасу - школам, лікарням і приватним будинкам, але ці обстріли, як правило, носили епізодичний характер. Наразі окупанти завдали відразу кілька кривавих ударів по селищам Донбасу.

Так, 15 травня російські терористи обстріляли село Неліпівку, розташовану біля Торецька Донецької області.

Звільнення Горлівки або легалізація російського вторгнення: до чого призведе ескалація на Донбасі, фото-1

Були пошкоджені два приватних будинки. 16 травня бойовики обстріляли з мінометів селище Миколаївки Волноваського району - дивом залишився живий господар будинку, поруч з яким розірвався снаряд.

А вранці 17 травня снаряди почали рватися в мирному Світлодарську. Один із снарядів влучив у двір місцевої школи, в класах на цей час перебували 387 дітей і 46 працівників закладу. Негайно всіх було евакуйовано.

Звільнення Горлівки або легалізація російського вторгнення: до чого призведе ескалація на Донбасі, фото-2

В результаті обстрілу в школі було вибито 30 вікон. Був поранений випадковий перехожий, на щастя, діти не постраждали. Також в цей день потрапила під обстріл Донецька фільтрувальна станція. Снаряди пошкодили два трансформатора і розподільний пристрій. ДФС припинила роботу.

18 травня потрапило під обстріл селище Троїцьке Попаснянського району Луганської області. Російський снаряд потрапив в приватний будинок і вбив 13-річного хлопчика і його 39-річного батька, а також важко поранив маму і старшого брата.

Звільнення Горлівки або легалізація російського вторгнення: до чого призведе ескалація на Донбасі, фото-3

За життя матері боряться сьогодні лікарі Лисичанської міської лікарні.

Успішний рейд ВСУ, звільнення Чигирів та ліквідація Мамая

Відзначимо, що Збройні сили України також активно протидіяли російській агресії і, крім оборонних боїв, провели за останні дні кілька успішних наступальних операцій. Так, під час нічного рейду розвідники 30-ї окремої Новоград-Волинської Рівненської механізованої бригади «експропріювали» у російських бойовиків під Мар'їнкою три важких міномета 2Б11.

Звільнення Горлівки або легалізація російського вторгнення: до чого призведе ескалація на Донбасі, фото-4

Але найголовнішим успіхом ВСУ стало успішне просування в районі Горлівки і звільнення селища Південне (Чигирі). Це сталося вранці, 8 травня, коли бійці 24 ОМБр імені короля Данила звільнили селище Південне (Чигирі), що примикає до окупованої Горлівки. Спроби окупантів вибити ВСУ з Південного обійшлися їм втратами в 15 бойовиків, які були вбиті та поранені.

Звільнення Горлівки або легалізація російського вторгнення: до чого призведе ескалація на Донбасі, фото-5

Незважаючи на всі спроби окупантів принизити значення переходу Південного під контроль ВСУ - «нікому не потрібні болота, обстрілює низини», - колишні ватажки ОРДЛО цілком об'єктивно оцінюють успіх ООС. Так, зокрема, екс-ватажок бойовиків Горлівки Ігор Безлер написав на своїй сторінці в соціальних мережах наступне. «За всієї мішурою свят тихо і непомітно пройшло заняття Чигирів під Горлівкою. Навіть голова всієї бананової республіки не придумав жодної казки про «котел», як це було у випадку з Гладосове. Тепер з того місця, де стоять ВСУ, вже спокійно між териконами шахт 19-20 і 21 видно будинки на Будівельнику, але яка це дрібниця в порівнянні зі святами в Донецьку», - написав Безлер.

А ось в соцмережах Горлівки городяни вже з оптимізмом пишуть, «що з вересня діти підуть в українську школу».

Чи є на це дійсно реальні шанси, ми проаналізуємо трохи нижче.

Сьогодні, 19 травня, ватажок «ДНР» Олександр Захарченко оголосив в «республіці» день жалоби. Днем раніше під час нічного бою під Авдіївкою був смертельно поранений російський найманець і ватажок бандформування «бригада ДНР П'ятнашка» Олег Маміев (Мамай). «Мамай» був убитий, коли перебував в окопі, пострілом з автоматичного гранатомета.

Звільнення Горлівки або легалізація російського вторгнення: до чого призведе ескалація на Донбасі, фото-6

Нагадаємо, що громадянин Росії і уродженець Північної Осетії Маміев воював у «громадянській війні» на Донбасі за «ідеали руського мира» з 2014 року.

Трохи пізніше стало відомо, що колишній лідер «Правого сектора» Дмитро Ярош подякував за ліквідацію Мамієва трьох бійців Добровольчого корпусу. «Спасибі комбату «Чорному», ротному «Рембо» і ще «Кіпішу» за професійну і якісну роботу! Так тримати! На одного «комбрига» у сепарів стало менше», - написав Ярош.

Перспективи літньої кампанії: звільнення Горлівки або нове вторгнення?

Отже, в травні на сході України відбулася явна ескалація конфлікту. Переговори про розміщення миротворчої місії ООН на Донбасі давно зайшли в глухий кут. У Росії ходять наполегливі чутки, що головний партнер Курта Волкера по переговорам з боку Росії - помічник Путіна Владислав Сурков - буде відправлений у відставку, як відповідальний за провальні результати української політики Кремля.

Все частіше з'являється інформація, що Москва намагатиметься затягти переговори про миротворчу місію до завершення президентських виборів в Україні, адже Кремль, не без підстави, вважає, що з одним із фаворитів гонки можна буде розв'язати донбаський вузол з набагато більшими вигодами для Росії.

З іншого боку, Москва хотіла б уникнути нових санкцій і піти від пут Мінських угод, що зв'язують її рухи. Ідеальним варіантом для Кремля міг стати перехід ЗСУ до великомасштабного наступу на Донецьк і Луганськ. На думку військового експерта Олексія Арестовича, це дозволило б Кремлю офіційно ввести свої війська на Донбас. «Кремль реально намагається втягнути нас в тему звільнення силовим шляхом. Задум такий: в обставинах, коли РФ вкрай невигідно починати першій (допсанкціі), спровокувати українське керівництво на активні наступальні дії - більш-менш значимого масштабу, таємно ввести війська, зірвати наступ ВСУ і кричати на весь світ про «Україну - агресора», і «фашистів, що зірвали перемир'я», - зазначив Арестович.

А гучна заява Курта Волкера про те, що «... Росія занадто сильна, і Україна не може звільнити Донбас силою» - є не що інше, як застереження від спокуси вибору Києвом «хорватського сценарію».

А ось що буде, якщо ВСУ продовжить наступати, використовуючи тактику «салямі»? Звільняючи шматочок за шматочком прифронтові селища, ВСУ повільним тактичним рухом створить передумови для стратегічного перелому ситуації. Тим більше, що в найближчі два місяці, поки в Росії буде проходити Чемпіонат світу з футболу, Кремлю мимоволі доведеться тримати себе в рамках пристойності. Адже для Путіна це буде один з небагатьох шансів зустрітися найближчим часом з політиками першої величини.

А якщо ВСУ встигне закріпитися на нових позиціях до 15 липня? І тут, в разі продовження українського наступу, саме Горлівка може принести для Кремля дуже неприємні сюрпризи. Адже вже сьогодні це місто, по суті, знаходиться в напівоточенні, і ВСУ мають прекрасні плацдарми для продовження наступу з селища Південне - в напрямку житлового масиву «Будівельник» і з Зайцевого - в напрямку селищ Гольмовске й Микитівки з виходом на залізничний вокзал. Подібне просування може змусити різношерсті окупаційні війська до втечі з Горлівки. А звільнення міста зробить безглуздим і вкрай небезпечним перебування бойовиків в розташованих поруч Єнакієве, Вуглегірську та Дебальцевому. Тобто де-факто звільнення кількох кварталів в Горлівці може перекинути, як кісточки доміно, все угруповання окупаційних військ на північному заході Донецької області.

Нескладно уявити, який моральний ефект матиме звільнення колись трьохсоттисячного міста з таким гігантом хімічної промисловості, як «Стирол», і на Україну, і на населення окупованого Донбасу. Та й Верховний головнокомандувач перед офіційним стартом президентської гонки може неабияк поліпшити свій рейтинг.

Однак, при повному розвалі фронту і ризику втрати обличчя, Кремль, в свою чергу, теж може піти на авантюру повномасштабного вторгнення. Так що швидше за все, на жаль, дива повного звільнення Горлівки цього літа ми все ж не побачимо, але приємні сюрпризи у вигляді нового просування ВСУ на декількох тактичних напрямках цілком можливі. Найімовірніше, ми побачимо активні бої за контроль над селищами Доломітне і Гольмовське в Горлівці. Адже саме їх захоплення і створить всі передумови для проведення успішної операції зі звільнення Горлівки і значної частини Донбасу - саме тоді, коли для цього настануть сприятливі міжнародні умови.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Донбас #війна #Росія #наступ #Горловка #Мамай #Волкер
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...