20:14, 5 грудня 2017 р.
Підтримати не можна зупинити: чим загрожує Львівщині спалювання кислих гудронів
Ще в суботу, 25 листопада, на гудронних озерах поблизу Грибовицького сміттєзвалища, місцеві мешканці помітили невідомих осіб, які спалювали кислі гудрони з нижнього озера. На місці події стояли бочки, намети та спеціальний механізм, який минулого року зафіксували в іншої фірми на полігоні ТПВ. Екологи б’ють на сполох, адже такі дії загрожують серйозними проблемами для довкілля.
Сайт 032.ua вирішив зібрати всю інформацію в цьому питанні та поспілкуватися з екологами й поліцією.
Що сталося?
Коли на місце події 25 листопада прибули представники влади, активісти, екологи, то помітили, що вся територія навколо озера вкрита густим чорним димом.
Як розповів у коментарі кореспонденту 032.ua керівник відділу екологічного контролю земельних ресурсів, за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами Держекоінспекції у Львівській області Василь Ярошик, у той день представники Державної екологічної інспекції здійснили виїзд на місце події, аби оглянути місця зберігання кислих гудронів, та встановили, що там облаштували котлован, де розігрівали кислі гудрони шляхом спалювання відпрацьованих мастил.
«На час проведення держконтролю не була встановлена назва суб’єкта господарювання, який здійснює дані операції», - підкреслив Василь Ярошик і додав, що в Інспекції скерували запит до Жовківського відділу поліції, яка має встановити, хто ж підігріває небезпечні відходи.
Василь Ярошик також зазначив, що донині «дозвільної документації на здійснення операцій з небезпечними відходами до Держекоінспекції суб’єктами господарювання не представлено».
У Інспекції пояснили, що коли знатимуть точну назву фірми, яка орудує на гудронному озері, зможуть здійснити її позапланову перевірку.
Окрім цього, під час перевірки взяли проби ґрунтів біля котловану, де проводиться розігрів відходів, і зараз очікують на висновки експертизи, які отримають упродовж 10 днів, та за результатами якої підрахують шкоду завдану довкіллю, внаслідок забруднення території.
Чим небезпечні кислі гудрони?
Кислі гудрони — це відходи, які належать до другого класу небезпеки (після радіоактивних елементів), утворюються внаслідок переробки нафти та містять 70% - 85% сірчаної кислоти. Разом із тим, одна тонна гудрону дозволяє видобути 600 кг рідкого палива. Загалом у районі Грибовицького сміттєвого полігону є три озера з кислими гудронами.
Зі слів еколога й депутата Жовківської райради Ігора Муравського, озеро в Грибовичах — одне з найтоксичніших у Європі, оскільки туди зливали фармацевтичні відходи, хімікати, ніхто навіть не знає точний їхній склад. У «сирому» вигляді здатні роз’їсти цистерну, тому їх підігрівають упродовж трьох діб перед транспортуванням.
«За три доби ця кислота випаровується, що дозволяє її транспортувати і випари з сірчаною кислотою та іншими невстановленими ще додатками потрапляють у повітря, отруюючи довкілля та мешканців. Зараз мешканці Грибовичів, Малехова, Львова, Дублян та прилеглих територій почали скаржитися на погане самопочуття, внаслідок підігріву й випалювання гудронів», - зазначив Ігор Муравський.
Кого звинувачують?
Офіційної інформації з цього приводу наразі немає. Але згідно з даними Ігора Муравського, випалюванням гудронів займається луганська фірма ТОВ «Екоінвестгруп», яка викупила озеро в івано-франківської компанії і, не маючи дозвільних документів, здійснює операції з кислими гудронами. Про це він зазначив, зокрема, у своїй заяві до СБУ (оприлюдненій у соцмережах), де також додав, що підприємство не має дозволу на поводження з цим видом небезпечних відходів.
Таку ж інформацію надала сайту 032.ua еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Алла Войціховська, яка додала, що підприємство зареєстроване на непідконтрольній території:
«Підприємство не є перереєстроване (про це даних немає). На сайті Мінприроди вказані дані - місто Луганськ. Це також питання до Мінприроди, чому досі не анульовано ліцензію. Хоча на цей вид відходів — саме на відходи нафтопереробки, кислі гудрони, підприємство не має ліцензії», - резюмувала еколог.
Реакція екологів та поліції
Ігор Муравський щодня буває на гудронних озерах і запевняє, що ситуація не змінюється. Відтак, він звернувся у поліцію Львівщини та України (департамент забезпечення діяльності, пов’язаної з небезпечними матеріалами), прокуратуру та Службу безпеки України зі заявами про вчинення кримінального правопорушення.
«Непоправна шкода завдана довкіллю, а те підприємство дуже впевнено себе почуває і не хоче нікуди йти», - обурився Ігор Муравський.
Відповідні заяви також були скеровані до Національної поліції України та СБУ від МБО «Екологія-Право-Людина».
«Ми також підготували відповідні звернення, заяви від мешканців, тому що підприємство не реагувало ні на поліцію, яка виїхала на місце, ні на представників Держекоінспекції. Сказали, що їм ніхто не стане на заваді», - розповіла у коментарі сайту 032.ua еколог МБО «Екологія-Право-Людина», Алла Войціховська.
Окрім цього, у організації «Екологія-Право-Людина» звернули увагу на необхідність експертизи не лише ґрунтів зі забрудненої території, але й атмосферного повітря.
«Тут видно навіть візуальне забруднення: важкі фракції гудронів, нафтопродуктів були розлиті на ґрунт. Тому Держекоінспекція повинна подати в поліцію результати досліджень, розрахунок завданої шкоди зі забруднення повітря та земельних ресурсів», - зазначила Алла Войціховська та додала, що будь-яка діяльність за межами адреси, заявленої в ліцензії, підприємству заборонена.
Як пояснила у коментарі для 032.ua речниця ГУ НП у Львівській області Світлана Добровольська, щодо цієї ситуації у поліції відкрили кримінальне провадження одразу за трьома статтями: ч.1 ст. 239 ККУ (Забруднення або псування земель), ч.2 ст. 242 ККУ (Порушення правил охорони вод) і ч.1 ст.185 ККУ (Крадіжка). Уже призначено ряд експертиз, зокрема, у Львівському науково-дослідному інституті.
Подібне трапляється не вперше
Слід зазначити, що території біля Грибовицького сміттєзвалища не вперше страждають від фільтратів. Зокрема, за даними Держекоінспекції, з 2004 року донині спостерігається витік фільтрату з амбарів кислих гудронів. Особливого резонансу набув випадок 12 січня 2016 року, коли виявили витік з місця зберігання кислих гудронів з подальшим потраплянням у річку Малехівка, і коли загинула велика кількість риби. Кримінальна справа досі відкрита.
Як розповів сайту 032.ua Ігор Муравський, є підозра, що зараз в епіцентрі ситуації ті самі люди, які просто зареєстрували іншу фірму, оскільки свідками на гудронному озері були зафіксовані ті самі установки та бочки, що й торік.
Шляхи виходу з ситуації
Як вважає еколог Ігор Муравський, працівникам підприємства слід негайно припинити будь-які дії з гудронами, а поліція повинна відкрити кримінальне провадження і зобов’язати фірму відшкодувати нанесені довкіллю збитки.
«Утилізацією гудронів має займатися держава на найвищому рівні, знайти в Україні хороших фахівців та подбати про чисте довкілля», - зазначив еколог.
Разом з тим, зі слів Ігора Муравського, єдине місце в Європі, де є діюча установка з утилізації гудронів, - це Великобританія, а сама процедура утилізації коштує близько 400 євро за тонну відходів.
Автор: Є. П.
Фото: Ігор Муравський.
Читайте також:
Громада двох сіл поблизу Львова не хоче, аби на ТЕЦ-2 будували сміттєпереробний завод.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
15:16, 13 грудня
00:07, 11 грудня
00:07, 11 грудня
15:52, 11 грудня
10:40, 17 грудня
live comments feed...
Коментарі