16:30, 9 квітня 2012 р.
Археологи знайшли залишки Вежі ткачів з часів середньовічного Львова
На вулиці Лесі Українки у Львові археологи знайшли залишки Вежі ткачів – однієї з 28 веж Високого муру, який оточував середньовічний Львів. За словами археологів, вежа датується початком XV століття. Про це повідомили в Науково-дослідному центрі «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України.
«Під час розкопок на місці будівництва торгово-офісного центру ми наштовхнулись на залишки Високого муру - першої лінії оборони Львова. З історичних джерел відомо, що Високий мур мав 28 веж – кожна була закріплена за одним або кількома ремісничими цехами. У випадку нападу саме цей цех відповідав за оборону певної ділянки муру. Було відомо, що десь тут, на розі вулиць Лесі Українки та Друкарської, є рештки Вежі ткачів, однак точного місця розташування досі не знали. Історики припускали, що Високий мур, а отже і Вежа ткачів, проходили під фасадами існуючих будівель, натомість ми встановили, що він зміщений на метр-півтора в сторону дороги, - розповів науковий співробітник центру Остап Лазурко.
Зокрема, знайшли точку примикання вежі до Високого муру. Обидва об’єкти зроблені з грубо оброблених вапнякових каменів. Це дослідження може допомогти з’ясувати, якими саме були ці вежі. Адже на деяких мапах вони зображені як вежі закритого типу – з чотирма стінами, а на інших – відкритого типу, тобто лише з трьома стінами. За словами наукового консультанта НДЦ «Рятівна археологічна служба» Юрія Лук омського, досі у Львові не дослідили повністю жодної вежі з Високого муру.
Розкопки на ділянці за адресою вулиця Лесі Українки, 29 почались в середині березня цього року. Наразі археологи докопали до глибини трьох метрів. Серед найцікавіших знахідок – залишки керамічного водогону з XV століття.
«Водогін такого типу використовували у Львові дуже короткий час – не більше ста років, - говорить Остап Лазурко. - Досі його залишки на території міста знаходили лише двічі – під час розкопок на місці палацу Бандінеллі та на площі Старий Ринок. Сам керамічний водогін був дуже непрактичний, оскільки спеціальні з’єднання між трубками треба було встановлювати щопівметра, а це давало можливість ґрунтовим водам потрапляти до водогону. Також такі конструкції часто не витримували ваги будинків і їх доводилось часто міняти. Тому дуже швидко на зміну керамічним прийшли дерев’яні водогони».
На ділянці, яку досліджують, археологи також виявили залишки кам’яних фундаментів будинку кінця XVIII століття, частину печі того ж часу, а також цікавий мурований протоколектор XIX століття, метою якого було відводити грунтові води.
«Ці розкопки ще раз показують, наскільки цікавою є львівський підземний простір. Дослідження навіть невеликої ділянки можуть суттєво розширити наші знання про історію міста, розташування ключових об’єктів, побут мешканців тощо. Тому археологія важлива і необхідна не лише при нових будівництвах, але і при реконструкції чи облаштуванні старих пивниць», - переконаний директор НДЦ «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України Олег Осаульчук.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
13:22, 3 січня
10:03, 9 січня
10:31, 2 січня
09:53, 9 січня
live comments feed...
Коментарі