В сучасному світі існує незліченна кількість звуків. І кожний з цих сигналів по своєму впливає на наше самопочуття, настрій та здоров’я. Роботу слухових рецепторів людини можна описати наступним чином: сприймаючи звукову хвилю завдяки своїй конструкції, вухо перетворює її на електричний сигнал, який надходить у мозок. Активуючи при цьому відповідні зони мозку, що відповідають за наш психологічний стан, гормональний фон та розвиток людини в цілому. Багато років тому вчені провели дослідження, які показали, що плід в утробі матері також відчуває музику і це має дуже великий вплив на подальший розвиток ембріона. Тому головною темою даної статті є звуки та їх вплив на людину.
Органи слуху людини можуть сприймати звуки з частотою від 16 до 20000 Герц (Гц). Чим вище частота звуку, тим голоснішим він нам здається. Хоча людина не може чути звуки, що виходять за вказаний частотний діапазон наших можливостей, це не означає, що вони не мають вплив на наш організм.
Інфразвук – прихована загроза
Інфразвуком називається коливання звукових хвиль, що мають частоту менше 16 Гц, а нижній порог умовно визначається як 0,001 Гц. Інфразвук володіє цілим рядом особливостей таких як:
- інфразвук має порівняно більшу амплітуду коливання чим звуки з частотою більше 16 Гц;
- розповсюджується на дальшу відстань в повітрі;
- розповсюджується незалежно від перешкод на великі відстані;
- входячи в резонанс з великих об’єктами,викликає вібрацію в них;
- інфразвук глибоко проникає в тканини тіла.
Відмічені особливості ускладнюють боротьбу з ним, так як звичайні протишумові способи (звукоізоляція, звукопоглинання) малоефективні при стримуванні інфразвуку.
Також інфразвук генерується при землетрусах, ударах блискавок, при сильному вітрі (аеродинамічний шум) під час буранів та ураганів. Цікавим фактом є те, що за допомогою інфразвука між собою спілкуються кити і слони. Техногенним джерелом інфразвуку є в свою чергу різноманітне обладнання, таке як станки, потужні вентилятори, електродугові печі, турбіни, компресори, реактивні двигуни та інші механізми, які створюють обертальні, обертально-поступові рухи великих мас.
Інфразвук характеризується спектральними, часовими і потужнісними характеристиками при його впливі на людину, що залежить від місця положення людини, на вулиці чи в приміщенні. Ультразвук, діючи на організм людини, пошкоджує головний мозок, переважно нервову систему, органи ендокринної системи і внутрішні органи, внаслідок гіпоксії через мікроциркуляційні порушення (погіршення масопереносу кисню в крові).
Смертельним для людини є інфразвук з частотою 180-190 дБ, який приводить до розриву альвеол. Органи людини працюють з певними біоритмами, які можуть входити в резонанс з інфразвуком та спричиняти розлади в роботі організму, маючи неприємні наслідки. Так,
- для серця і хребта – 4-6 Гц;
- шлунку відповідає діапазон 2-3 Гц;
- кишечник – 2-4 Гц;
- нирки – 6-8 Гц;
- вестибулярний апарат (гіроскоп) – 0.5-13 Гц.
Дослідження вчених в області інфразвуку показали, що вплив низькочастотних хвиль з частотою від 1-100 Гц, тривалістю від 25 с до 2 хв та звуковим тиском, що відповідає 145-150 дБ спричиняли у піддослідних відчуття сухості порожнини рота, вібрації по тілу, порушення зорової функції, запаморочення в голові, порушення слуху та деякі інші прояви порушення нормального функціонування організму. Доведено, що найнебезпечнішими частотами для організму людини можна вважати інтервал від 6 до 9 Гц. Тому, що він близький до біоритмів роботи головного мозку (4-6 Гц при спокійній мозковій активності). При впливі інфразвуком на людину з частотою 7 Гц будь-яка мозкова активність порушується через явище резонансу інфразвуку і альфа хвиль мозку, і людина відчуває сильний головний біль. Ще ознаками інфразвукового впливу є зміна кров’яного тиску, серцевий ритм та частота дихання. При такому впливі на вагітну жінку існує загроза втрати дитини.
Незважаючи на всі перелічені негативні сторони даного явища, вчені виявили і позитивний вплив, але при чітко визначеній частоті та під наглядом лікаря.
Для майбутніх матерів бажано уникати впливу інфразвуку, проте не одна людина не може бути захищена від нього. Навіть у власній квартирі ви можете відчувати його при сильному вітрі, який створює аеродинамічний шум. Під впливом якого деякі люди відчувають головний біль, дзвін в вухах та почуття безпідставного страху, яке зникає разом зі зміною погоди.
Інфразвук також може бути присутній у сучасній музиці, тому відчувши перераховані симптоми, відмовтесь від її прослуховування та замініть її на класичну. Проведені французькими вченими дослідження показали, що прослуховування творів Моцарта сприятливо впливає на формування ембріона в період вагітності.
Джерело https://bettertone.com.ua.