Українська пенсійна система стикається з численними викликами в умовах війни. Нерівномірність виплат і недостатній рівень забезпечення пенсіонерів є одними з ключових проблем — у виданні Finance News читайте про те, яким є середній розмір пенсій, чи достатньо його для задоволення базових потреб громадян, і які реформи задумала влада на 2025 рік.
Кому й коли нараховують пенсію
Пенсійний вік залежить від страхового стажу. Громадяни із тривалим стажем (31 рік і більше) виходять на пенсію у 60 років. За стажу 21–30 років вік виходу становить 63 роки, а мінімальний стаж у 15 років дозволяє вийти на пенсію у 65 років.
За віком мінімальна пенсія в Україні встановлюється на рівні прожиткового мінімуму — у 2024 році цей показник становить 2 361 гривню. Це мінімальний гарантований рівень, який отримують громадяни, що досягли пенсійного віку, незалежно від тривалості їхнього страхового стажу.
Однак, остаточний розмір пенсійних виплат може значно перевищувати мінімальну пенсію завдяки різним надбавкам і додатковим виплатам. Їх нарахування залежить від таких чинників:
- Вік пенсіонера — особи віком понад 70 років мають право на спеціальні вікові надбавки.
- Тривалість страхового стажу — чим довше людина офіційно працювала, тим вищою буде пенсія.
- Факт працевлаштування — працюючі пенсіонери можуть отримувати менше надбавок, проте стаж, що накопичується під час роботи, може збільшити майбутні виплати.
Реформа пенсійної системи
Зростання витрат Пенсійного фонду також тисне на державний бюджет: щомісячно на пенсійні виплати витрачається понад 60 мільярдів гривень.2025 рік стане ключовим для пенсійної системи України, адже планується запровадження накопичувальної системи. Новий рівень забезпечення дозволить громадянам не лише отримувати пенсії з солідарної системи, а й формувати індивідуальні накопичення.
Як це працюватиме:
- Кошти накопичуватимуться на персональних рахунках.
- Внески інвестуватимуть у надійні фінансові інструменти.
- Нова система стане обов’язковою для осіб, що народилися після 2000 року, але добровільною для решти громадян.
Окрім цього, планується створення державного накопичувального фонду, що гарантуватиме прозорість і надійність управління коштами. Проте українці можуть користуватися й приватними фондами для накопичення пенсії, в тому числі іноземними.