Величний китайський чай пуер відомий тим, що з роками набуває смаку і цінності, як витриманий коньяк. А що ще ви знаєте про пуери? Сьогодні представники чайного магазину New Tea розкажуть, чим відрізняється Шу пуер и що таке чайна смола Ча Гао.
Пуер – візитівка Китаю, цей вид чаю вже кілька століть виготовляється в провінції Юньнань. Головна відмінність пуерів – тривала ферментація, завдяки якій напій набуває унікального хімічного складу і особливого смаку. Пуер, виготовлений за класичною технологією, має дозрівати мінімум три роки і тільки після цього може відправлятися на продаж. Піку смаку чай набуває в 10-15 років, а пуер 25-річної витримки – бажаний експонат у колекції поціновувачів цього напою.
Шу пуер – молодший брат Шен пуера
Сьогодні скуштувати справжній пуер може кожен, навіть в Україні, за тисячі кілометрів від Китаю. Це стало можливим завдяки методу прискореної ферментації, який розробили 50 років тому. Чай Шу Пуер, на відміну від класичної технології, проходить всі стадії виготовлення всього за 45 днів. Технологія прискореного старіння не погіршує смакові якості чаю, до того ж коштує такий пуер в рази дешевше, ніж точі 15-20-річної витримки.
Особливістю виробництва Шу пуера є те, що зібране листя згортають у величезні купи, поливають водою і накривають, щоб прискорити процес ферментації. В герметично вкритому вологому листі температура підвищується до 700С, починається активне окислення чайного листя – воно втрачає вологу і темнішає. Щоб ферментація відбувалася рівномірно, сировину час від часу перемішують. За півтори місяці пуер готовий.
Як смакує Шу: відмінності від Шена
Якщо класичний Шен пуер за кольором схожий на зелені сорти, то Шу Пуер – чай сильноферментований, сухе листя темне майже чорне. При заварюванні напій набуває насиченого темно-карамельного кольору.
За смаком цей чай щільний, але водночас більш м’який, ніж Шен класичної витримки. Має оксамитовий шоколадний післясмак. Родзинка Шу Пуеру – аромат з нотами землі, деревної кори та диму. Новачка, який вперше куштує Шу Пуер, може дуже здивувати такий незвичний напій, але згодом чай закохує в себе все більше.
Шу Пуер: вибираємо та заварюємо
Шу пресується в традиційні пуерні форми: точі, цеглинки, кульки. Класична вага точі – 357 г, але в чайному магазині New Tea можна Шу Пуер купити в мініточах вагою від 7-10 г, в 100-грамових плитках, як шоколад, в бамбуці по 100-200 г і навіть розсипом. Ціна залежить від ваги млинця, фабрики-виробника та сорту чаю.
Шу Пуер – чай сильної ферментації, тому не вимагає «танців із бубном», як при заварюванні зелених чи білих чаїв. Цей пуер неможливо зіпсувати, якщо не дотримались якихось особливих правил приготування: їх просто не існує.
Щоб заварити Шу Пуер китайським способом, треба взяти порцію чаю – 5-7 г, залити 150 мл води, нагрітою до 95-1000С. Потримати кілька секунд і злити воду. Знову наповнити заварник і настоювати 10-15 секунд. Після розлити напій по чашках. Справжній Шу заварюється до 20 разів – настільки насичений аромат і смак має цей чай. Але слід враховувати, що з кожним доливом заварка настоюється на 10 секунд довше.
Що таке Ча Гао?
Якщо пуером вас не здивуєш, скуштуйте Ча Гао – особливий продукт, який виготовляється з чайного листя, але за виглядом зовсім не схожий на чай. Це максимально концентрований за корисними властивостями і смаком продукт, адже для виготовлення всього 100 г Ча Гао потрібно 10 кг чайного листя.
З чого виготовляють чайну смолу
Друга назва Ча Гао – смола Пуера, її виготовляють з тої самої сировини, що використовується для створення пуеру, навіть перші два етапи виробництва ті ж самі: підв’ялювання і ферментація. А далі починається найцікавіше: окислене листя висипають у великий чан і нагрівають, постійно перемішуючи, протягом доби. Робота важка, тому на цьому етапі працюють три людини по черзі. В результаті тривалого кип’ятіння та випарювання вологи утворюється чайна смола – речовина, що нагадує густий сироп чорного кольору.
Через те, що смола пуеру дуже концентрована, її пресують і фасують не у класичні точі, а маленькими порціями вагою 7 г. Стандартна порція Ча Гао нагадує шматочок плитки чорного шоколаду, загорнутий у фольгу. Також виробляють мініточі у вигляді сердечок і кульок. Складність виготовлення і велика кількість сировини, необхідної для виробництва цього продукту, впливають на його вартість: коштує чайна смола від 1,5-2 тис. грн. за 100 г.
Рецепт приготування чаю зі смоли пуеру
Чайна смола – пуер, але відрізняється від традиційного напою хімічним смаком і способом приготування. Коли куштуєте Ча Гао, то відчуваєте теплі деревні ноти, ніби грієтеся біля ватри в лісі. На в напої зі смоли немає властивих класичному пуеру землистості та гіркуватості, натомість приємно дивують квиткові ноти і тягучий солодкуватий післясмак.
Щоб приготувати чай зі смоли пуеру, треба взяти 1 г пасти й залити одним літром води. Для порівняння: 7 г звичайного пуеру заливають 150-200 мл води. Температура води – до 1000С. Настоюють Ча Гао 6-7 хвилин, після чого чай можна пити. Доливати воду до чайника можна допоки смола повністю не розчиниться.
Через те, що чай з пасти пуеру зберігає смак і корисні властивості протягом доби, напій можна заварити в термосі й взяти з собою на роботу чи в дорогу. Хочете спробувати цей рідкісний екзотичний напій, завітайте до магазину New Tea, де можна вибрати й скуштувати не тільки смолу пуеру, а й сотні сортів чаю з усього світу.