Запальні захворювання органів малого таза (ЗЗОМТ) — це група інфекційних захворювань верхнього відділу жіночої репродуктивної системи. До них відносяться цервіцит, ендометрит, параметрит, сальпінгоофорит, пельвіоперітоніт. До цих хвороб схильні жінки фертильного віку. За статистикою на них страждає 1–2% всіх сексуально активних жінок. ЗЗОМТ є однією з найпоширеніших причин порушень жіночої фертильності.

lfNMUkt7ylnW9jizLY31lzMvWkj5XlhWr_xCXxFKTe02kWSmYRqbhrhGGU3eIjxgCGW9apIlCaerfTWcky4lSXXHCbUG5I6-H-tvIa4uDrzftGgYSy0kAaT4u4lHV46YBcko-QbJDjRe

Симптоми запальних захворювань малого таза

Симптоми ЗЗОМТ зазвичай з'являються наприкінці менструації чи за кілька днів після. Найчастіше це тупий біль унизу живота, від легкого до помірного, односторонній або двосторонній. До інших ознак належать нетипові вагінальні виділення: з неприємним запахом або нехарактерним жовто-зеленим кольором, вагінальні кровотечі, зазвичай у формі кровомазання, болючість і дискомфорт під час статевого акту, болючість під час сечовипускання або посилення болю під час дефекації.

Поширена інфекція може спричинити підвищення температури тіла, але вона рідко перевищує 38 ⁰С. Тяжкість і вираженість симптомів залежить від того, гострим чи хронічним є запальний процес, а також від збудника. ЗЗОМТ, спричинені гонореєю, зазвичай мають більш тяжкі симптоми, ніж спричинені мікоплазмою.

Якщо ви виявили підозрілі симптоми, слід негайно звернутися до лікаря. Завжди готовий допомогти досвідчений гінеколог у Львові.

Причини ЗЗОМТ та чинники ризику

Запалення органів малого таза спричиняють різні збудники. Зазвичай це інфекції, що передаються статевим шляхом, але також це можуть бути умовно-патогенні інфекційні агенти, наприклад кишкова паличка. З інфекцій, що передаються статевим шляхом, найчастіше ЗЗОМТ спричиняють Neisseria gonorrhoeae — збудник гонореї, Chlamydia trachomatis — збудник хламідіозу та Mycoplasma genitalium.

Умовно-патогенні мікроорганізми здатні проникнути у верхні статеві шляхи у разі бактеріального вагінозу. У звичайних умовах вони не спричиняють запальних захворювань, але у разі зниженого імунного захисту та дисбактеріозу здатні до надмірного зростання та активності.

Ще один шлях виникнення ЗЗОМТ — це інфікування під час медичних маніпуляцій, наприклад, діагностичного вишкрібання, хоча він досить рідкісний.

Чинники ризику:

  • попередні запалення внутрішніх органів, особливо малого таза;
  • велика кількість статевих партнерів, незахищений секс;
  • спринцювання.

C7zE1vsNdbAGfAJESR0UDRxc4MvO4f-c2VNH34P-KU9ciL7O5z8rxpVmccjxrBUUYYEac_IUUsIq3lsdiwJ1hA8qUA5CG6r-Y3W4-fD6NgdFVbXLhZCc8sr6FrFAHvPN5fVWaCjs0AZp

 

Можливі ускладнення ЗЗОМТ

Одним із частих ускладнень запальних захворювань органів малого таза є тазові болі, які можуть набувати хронічного характеру. Попри усунення запалення, біль може залишитися, якщо вона спричинена рубцевою тканиною і спайками. Хронічний тазовий біль може стати дуже серйозною проблемою, такою, що потребує хірургічного втручання. В інших випадках вдаються до комплексного консервативного лікування, яке, на жаль, може бути досить тривалим.

Іншим ускладненням ЗЗОМТ є безпліддя. Запалення, особливо якщо воно не отримало належного лікування, нерідко призводить до утворення спайок, які здатні порушувати функції органів репродуктивної системи. Наприклад, спайки каналу шийки матки після перенесеного цервіциту перешкоджають проникненню сперматозоїдів у матку. Спайки в малому тазі, навіть якщо знаходяться поза органами, можуть порушувати анатомію внутрішнього простору й у такий спосіб призводити до порушення функцій.

Найчастіша причина безплідності після ЗЗОМТ — це порушення прохідності фаллопієвих труб, спричинене внутрішньотрубним або внутрішньотазовим спайковим процесом. Якщо непрохідна лише одна труба, зберігається можливість самостійного зачаття, але якщо непрохідні обидві, то з високою ймовірністю для лікування безпліддя знадобиться штучне запліднення.

Перенесене запалення фаллопієвої труби в майбутньому здатне призвести до позаматкової вагітності, яка не має шансів бути успішною. 

Автор: Грицько Марта Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83