Кабінет міністрів подав законопроєкт №9256 до Верховної Ради, який передбачає ліквідацію Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей (КРАІЛ) і створення нового органу замість неї. За планами, новий регулятор має почати функціонувати протягом місяця після ухвалення закону, а нові нормативні засади мають бути створені протягом трьох місяців. КРАІЛ, який працює трохи більше двох років, передбачається ліквідувати у зв'язку з нещодавніми скандалами у сфері азартних ігор і лотерей.

Це перший крок у реформі, запропонованій віцепрем'єром і главою Міністерства цифрової трансформації Михайлом Федоровим. Міністерство почало займатися азартним бізнесом влітку 2022 року, але їхня перша спроба змінити закони не була підтримана парламентом.

Федоров зазначив, що пропоноване рішення допоможе уникнути втручання суб'єктивного чинника у видачі ліцензій, адже процес буде автоматизовано, він ґрунтуватиметься на чітких критеріях. Таким чином, запропоноване оновлення регулятора спрямоване на поліпшення контролю у сфері азартних ігор і лотерей.

Яке рішення пропонує Кабмін

Сьогодні КРАІЛ є колегіальним органом, що складається із семи членів. Рішення можуть бути ухвалені тільки за наявності кворуму, тобто щонайменше п'яти членів. Якщо хтось із членів КРАІЛ йде, його заміщення має бути проведено через відкритий конкурс, що на практиці займає досить багато часу.

Автори законопроєкту пояснюють свою пропозицію тим, що ситуації з блокуванням роботи колегіального органу через відсутність кворуму відбувалися неодноразово. Фактично, наразі КРАІЛ заблоковано.

Наприкінці лютого 2023 року Геннадій Новіков пішов з посади члена КРАІЛ за власним бажанням. Відтоді КРАІЛ не видає нові ліцензії та не відкликає вже видані Parimatch, Pokermatch, Pointloto та іншим операторам, які представлені на сайті respin.com.ua.

Уряд пропонує виключити колегіальність у роботі регулятора, і покласти всю відповідальність за ухвалення рішень на його керівника. Після ухвалення закону повноваження КРАІЛ, його членів і керівництва припиняться. Протягом місяця уряд має створити новий державний орган, який отримає бюджетні кошти, виділені раніше КРАІЛ.

Скільки це коштує?

Віцеголова Національного банку України Дмитро Олійник висловив свою думку про щомісячний обсяг гральної індустрії, оцінюючи його приблизно в 12-15 мільярдів гривень. Досвідчений керівник великої компанії у сфері ставок також підтвердив, що в період відсутності великих спортивних подій обсяги становлять близько 7 мільярдів гривень. Одне джерело з топменеджменту банку повідомило журналу Forbes, що звичайний щомісячний оборот у банківській системі азартного бізнесу становить від 7 до 9 мільярдів гривень.

У лютому 2023 року букмекерські контори сплатили податків у розмірі 312 мільйонів гривень, що майже вдвічі менше за податкові платежі, здійснені цією індустрією за весь 2022 рік, який склав 730 мільйонів гривень.

Таким чином, поки цивілізовані країни піднімають економіку і відправляють у космос сучасні зонди, український уряд змушений витрушувати з операторів кожну гривню.