Значна перевитрата палива може мати безліч причин, але найчастіше вона пов'язана з його розкраданням. Звісно, витрата також впливає стан транспортного засобу, манера водіння, неправильна експлуатація чи несвоєчасне технічне обслуговування. Щоб визначити справжню причину перевитрати палива, необхідно впровадити систему контролю. Пропонуємо у цьому огляді розглянути кілька варіантів обліку витрати палива, які активно використовуються на даний момент в Україні.
За нормами
Кожна модель і марка транспортного засобу має норми витрати палива. Також існують коефіцієнти та надбавки, які слід використовувати за певних умов експлуатації (завантаженість авто, якість дорожнього полотна, затори).
Варто зазначити, що такий розрахунок є приблизним і не підходить у разі, якщо необхідний точний контроль витрат.
За допомогою CAN-шини
У кожному паливному баку виробник встановлює штатний паливний датчик, який, у свою чергу, передає всі зібрані дані на бортовий комп'ютер. Якщо до бортового комп'ютера ТЗ підключити датчик CAN-шини, то власник може віддалено отримувати інформацію про витрату палива. На перший погляд, здається, все просто, але й тут є «підводне каміння». Вся справа в тому, що штатний датчик часто має високу похибку у вимірах, яка може досягати 30%.
За допомогою датчика витрати пального (ДВП)
"Витратомір" працює за тим же принципом, що і звичайний лічильник на воду. Датчик встановлюється в паливну магістраль та вимірює обсяг палива, що проходить через нього. У цьому випадку необхідно додатково встановити GPS-трекер, який передаватиме всі отримані дані на сервер. Похибка такого приладу не перевищує 3%.
ДВП має і недоліки, основні з яких висока вартість, складний монтаж та необхідність регулярно проводити його обслуговування.
За допомогою датчика рівня палива (ДРП)
Ємнісний датчик рівня палива встановлюється безпосередньо в паливний бак, шляхом врізання, що і є його основним недоліком. Похибка становить від 1 до 3%. З його допомогою можна визначити сливи, недоливи та інше. Як і з попереднім варіантом, прилад необхідно підключити до автомобільного трекера, адже як самостійний пристрій він функціонувати не може. Бездротовий ДРП підключається за допомогою Bluetooth, дротові моделі за допомогою електрокабелів.