13 вересня 2023 року відомою аерокосмічною компанією Firefly Aerospace було виконано запуск ракети під назвою Alpha. Заснував цю компанію у 2017 році один із відомих українських підприємців – Максим Поляков. Запуск ракети відбувся безпосередньо по замовленню космічних сил Сполучених Штатів Америки в рамках місії під назвою Victus Nox. Детальну інформацію про цей процес можна прочитати на офіційному сайті компанії.

Firefly Aerospace - шлях до успіху

У 2017 році відомий український підприємець Максим Валерійович Поляков заснував Firefly Aerospace. Варто пригадати, що ще в 2016 році ракетна компанія призупинила свою діяльність – це було пов’язано з недостатньою кількістю коштів для фінансування. Але буквально за декілька тижнів до закриття Том Маркусик знайшов українського підприємця, який став співзасновником і утримав компанію на плаву.

Всі підприємства, які працювали в напрямку аерокосмічних розробок, не були здивовані такому, адже велика кількість починаючих компаній ще на початку свого розвитку потерпала від конкуренції та відсутності коштів, але саме Firefly Aerospace витримала. Через декілька місяців після того, як діяльність компанії було призупинено, Поляков Максим став для Firefly справжнім порятунком. Життя підприємства повернулося завдяки наявності бізнес-навичок, фінансів та інженерних здібностей нового інвестора.

З цього часу почався досить активний розвиток компанії, але вже в 2021 році на неї відбувся суттєвий тиск зі сторони комітету з іноземних інвестицій на території США. Протягом усього періоду діяльності Firefly Aerospace досить активно співпрацювала з американською владою та отримувала суттєву кількість контрактів від NASA, проходила необхідні перевірки. Не дивлячись на те, що Україна виступає партнером США, напередодні  вторгнення РФ на її територію, державні органи США були занепокоєні потенційними безпековими ризиками, що призвело до продажу Firefly Aerospace.  

Компанія Firefly Aerospace вже у лютому  2022 року отримала нового акціонера  АЕ Industrial Partners. Детальні умови угодидо сьогодні невідомі, але з позиції СЕO досить швидко було звільнено Тома Маркусика. Нині його посаду обіймає Біл Вебер.

Запуск місії Victus Nox

Ракета Firefly Aerospace була запущена дуже вдало, при цьому варто звернути увагу на те, що для Alpha це лише третій пуск — і теж вдалий. Нині вона вже змогла вивести на орбіту супутник та результативно виконує місію Victus Nox.

Усі підготовчі етапи до початку виконання місії були завершені вчасно і виконані після того, як буквально за 24 години до запуску надійшло повідомлення про те, що є потреба у терміновій реалізації задачі. Серед основних дій Firefly Aerospace варто виділити оновлення програмного софту, який відповідає за розрахунок траєкторії, по якій буде рухатись ракета. Крім того, програмне забезпечення робить процедуру заправлення ракети паливом та транспортування вантажу з його пакуванням перед доставкою на майданчик для запуску. Після отримання наказу про здійснення процедури запуску ракети, вона потрапила у повітряний простір через 27 годин. Процедуру здійснили в найпершому пусковому вікні.

Після того, як відбувся запуск ракети Alpha, її політ було реалізовано штатно абсолютно на всіх етапах. Сюди навіть увійшов режим MECO, при якому двигун першого ступеня взагалі вимикається. Під час виконання місії ракеті вдалося вивести на власну орбіту супутник з назвою Millennium Space Systems. Основне завдання, яке покладали на запуск, було виконане. На практиці вдалося перевірити наскільки швидко USSF вдасться вивести на орбіту супутник у тому випадку, якщо буде виникати проблема, пов’язана з національною загрозою.

Перший запуск ракети Alpha

Перший запуск ракети відбувся у 2021 році 3 вересня за київським часом о 4:59 ранку. Не дивлячись на те, що ракеті Alpha вдалося здійснити свій перший старт, вже за декілька хвилин вся місія була контрольовано завершена.  Трішки згодом засновник Firefly Aerospace назвав причину, яка була пов’язана з тим, що вже на 15 секунді польоту відбувся процес закриття клапану одного із чотирьох двигунів. Це призвело до того, що ракета стрімко почала набирати висоту протягом 145 секунд всього лише при роботі трьох клапанів. Але в той момент, коли почався набір надзвукової швидкості, відбулася зміна траєкторії руху. Центр управління польотом з Землі віддав наказ завершити політ та ліквідувати ракету.

Не дивлячись на те, що ракету було втрачено, Максим Поляков вважав, що цей запуск все одно можна варто віднести  до категорії успішних. Насамперед тому, що ракеті вдалося відірватися від поверхні Землі та досягти тієї висоти, на якій швидкість вважається надзвуковою. Зараз не можна знайти жодну аерокосмічну компанію, якій вдалося б максимально успішно завершити поставлену місію з першої спроби пуску нової ракети.

Якщо розглядати основну інформацію про ракету Alpha, то тут виділяють декілька досить цікавих фактів про об’єкт.

  1. Висота польоту ракети Alpha може сягати приблизно 300 км, її корисним навантаженням виступають супутники Serenity та NASA TechEdSat-15.
  2. Ракета може підіймати близько 1170 кг вантажу на навколоземну низьку орбіту. Близько в половину меншим буде навантаження, якщо підйом здійснюється на синхронно-сонячну орбіту.
  3. Висота ракети сягає приблизно 29,48 м, не дивлячись на те, що вона вважається однією із найлегших. При цьому діаметр обтічника складає 2 м, а діаметр ступенів знаходиться на рівні 1,8 м.
  4. Alpha складається з рідинних двигунів у кількості 4 штук, які використовуються для першого ступеня, для другого передбачено 1 двигун.

Враховуючи все це, можна вважати, що перший запуск ракети був досить вдалим.

Макс Поляков зміг відродити компанію та зконструювати якісну нову ракету Alpha.  Сума грошових інвестицій невідома, але, найімовірніше, вона не менше, ніж 100 мільйонів доларів. Саме таке фінансове вкладення надало можливість  компанії, що була на межі банкруства,  повністю зосередитися на інжернерії та технологіях.  За рахунок того, що конструкція ракети була докорінно перероблена, це дало можливість підвищити показники її вантажопідйомності. Друга версія тепер може підіймати у повітря вагу близько 1 тони, в той час коли вартість запуску ракети становить приблизно 15 мільйонів доларів.