Під час використання зброї в умовах поганої видимості використовується тепловізійний приціл. Це складний електронний оптичний пристрій, який встановлюється на карабін або гвинтівку. Тепловізійні приціли дають змогу чіткіше бачити ціль в умовах сильного дощу, снігопаду, туману або задимленості.

Тепловізійний приціл здатний вловлювати інфрачервоне випромінювання об'єкта, яке за допомогою електронної складової приладу трансформується в зображення спектра, видимому оку людини, що транслюється на дисплей прицілу, який вбудований. Крім зображення з тепловим градієнтом, на дисплеї приладу відображаються і піктограми, а також прицільна сітка.

Принцип дії прицілу в тому, що пристрій визначає випромінювання тепла від живих об'єктів за допомогою вбудованого датчика, і передає дані у вигляді зображення на його матрицю. Тепловізор також фіксує штучне випромінювання і формує зображення, на якому колір об'єкта залежить від його температури. Це дає змогу зрозуміти дальність і величину виявленого тіла.

Як вибрати пристрій

Щоб вибрати приціл, потрібно знати його характеристики. Основні з них, це:

  • Роздільна здатність мікроболометра, яка визначає радіус дії приладу і якість зображення. Важливо, щоб роздільна здатність була не менше 240х180.
  • Частота зміни кадру. Це визначає безперервність зображення, найкращі прилади дають змогу бачити ціль у режимі реального часу. Для цього показник має бути не меншим, ніж 25-30 Гц.
  • Тип дисплея. Якщо на прицілі встановлений рідкокристалічний дисплей, він матиме малу стійкість до низьких температур, використовувати його за температури нижче 15 градусів не можна. Для застосування в зимовий час потрібно купувати тепловізор без дисплея, в інші місяці пристрій з РК-екраном буде більш зручним.

Тепловізійні приціли можна кріпити не тільки на гвинтівки, сучасні прилади мають кріплення, яке підходить для встановлення на шоломи або зброю будь-якого типу.

Додатковими функціями тепловізорів можуть бути:

  • Запис відео і звуку моменту вдалого пострілу, автоматичне ввімкнення запису.
  • Картинка в картинці.
  • Вибір кольорової палітри.
  • Балістичний калькулятор.
  • Пристрілка одним пострілом.
  • Вбудований вимірювач відстані.
  • Інтеграція з телефонами або планшетами.
  • Захист від бруду, пилу і води.
  • Захист від ударів і механічних пошкоджень.

Дальність роботи сучасних прицілів зазвичай не менша за 1,5 км, при цьому прилад може бачити навіть у повній темряві.

Основні елементи тепловізійного прицілу

З ключових елементів слід виділити процесор, який об'єднує сенсор і дисплей, а також об'єктив для перетворення даних з інфрачервоного діапазону з подальшим відображенням у видимій для людського ока термограмі або по-іншому картині розподілу температурних полів.

Ще один, не менш важливий елемент — це об'єктив. Він відрізняється від об'єктивів інших приладів, які працюють у видимому спектрі електромагнітного випромінювання. Лінза об'єктива тепловізора має пропускати теплове випромінювання. Тому вона виконана з германію — матеріал, прозорий для ІЧ-хвиль.

Матриця є серцем тепловізора. Йдеться про неохолоджуваний мікроболометр, здатний уловлювати ІЧ-випромінювання теплових об'єктів. Від роздільної здатності матриці залежить деталізація одержуваного зображення, а також дальність виявлення цілі.

Головний елемент електронної складової тепловізійного прицілу — це дисплей. Він необхідний для того, щоб відображати тепловий градієнт, який отримано в результаті обробки теплових сигнатур електронікою приладу.