Соціальні мережі як засіб комунікації та впливу на психіку та суспільство наразі стали неодмінною частиною нашого спілкування та життя. Ми робимо у соцмережах усе — вчимося, розважаємося, відпочиваємо, спілкуємося, дізнаємося новини. Але окрім цінності, яку приносять у наше життя соціальні мережі, негативний вплив також має місце, що проявляється у наслідках як на рівні психіки окремої людини, так і на рівні суспільства. Про те, як впливають “лайки” на наше життя, розповідає психолог Христина Рахубовська

Психологія "лайків" у соціальних мережах

Вплив на людину соціальних мереж можна зрозуміти, дослідивши феномен “лайків”. Кількість людей, які продивилися, вподобали, прокоментували та підписалися на ваш контент стала вже певним показником соціального капіталу. Іншими словами, популярність та вплив людини у суспільстві часто напряму визначається очевидними для всіх цифрами. І якщо дорослі люди, які мають роботу, сім'ю та інші сфери життя, можуть не звертати на це увагу, то підлітки, які виросли, користуючись соцмережами, можуть досить болісно переживати відсутність визнання, “лайків” та уваги. Таким чином, соціальні мережі посилюють і прискорюють процеси, які відбуваються у людей всередині, бо життя та досягнення інших людей у нас постійно на виду, так само як і ми постійно знаходимось на виду в інших, що може викликати проблеми з самооцінкою, тривогу та депресію.

"Лайки" та психологічний комфорт 

Соціальні мережі є одночасно і джерелом задоволення, і стресу. Прояви схвалення та визнання від наших онлайн-друзів чи підписників викликають в нашому мозку потужний викид гормону дофаміну, який створює у нас відчуття задоволення. Це стимулює нас шукати цієї насолоди знову і знову, витрачаючи час та сили на те, щоб когось вразити та сподобатись. Але коли лайків менше ніж ми звикли, наш настрій може падати, тягнучи за собою нашу самооцінку, бо навколо нас повно інфлюєнсерів, які живуть начебто краще життя, ніж ми (як здається, хоча це не завжди відповідає дійсності, адже люди не все демонструють у соцмережах), і отримують більше лайків. Це може викликати постійні сумніви у своїй цінності та нав’язливе відчуття власної нікчемності.

Вплив соцмереж на психологічний стан людини 

Згідно зі статистикою, вплив соціальних мереж на психіку опосередковується численними факторами, серед яких вік користувача та кількість часу, що проводиться у соцмережах. Найбільш схильна до психологічних проблем через соціальні мережі вікова група — це підлітки та молоді люди. Особливо небезпечним це стає, якщо людина проводить понад 3 години на день у соціальних мережах. Наслідки включають підвищений ризик депресії, тривоги та інших психічних проблем (від 13 до 32% підлітків та молоді до 25 років мають вищевказані проблеми у зв'язку з соціальними мережами).

Як користуватися соцмережами і зберігати психологічний комфорт? 

Задля того, аби мінімізувати негативний вплив соцмереж, важливо дотримуватися простих правил:

  1. Навчіться критично ставитися до кількості "лайків" та інформації в соцмережах.

  2. Обов'язково відпочивайте від соціальних мереж.

  3. Підтримуйте реальні соціальні зв'язки поза межами віртуального простору.

Якщо самотужки не виходить позбутися проблем, пов'язаних з використанням соцмереж, варто звернутися до приватного психолога, аби розібратися у причинах цієї ситуації.

Соціальні мережі як засіб комунікації та впливу на нашу психіку є дуже потужним інструментом, який можна використовувати як заради власної користі, так і собі на шкоду. Аби уникнути негативних психологічних наслідків від їх використання, варто підійти до цього усвідомлено та з почуттям міри. Але це не завжди просто. Якщо вам потрібна допомога, ви можете звернутися до психолога онлайн, який допоможе вам зрозуміти та подолати внутрішні причини, які роблять вас схильними піддаватися впливу соцмереж.