В епоху mindfulness і mental wellbeing ми всі прагнемо створити простір, де кожен співробітник почуватиметься "на своєму місці" і залучатиметься до справ компанії. А ще:

  • Відчувати, що його цінують і піклуються.

  • Бачити своє кар'єрне зростання і розвиток.

  • Знати, що у нього є можливість проявляти ініціативу і не боятися "покарання" за свої сміливі рішення.

  • Не боятися зробити помилку і відчувати підтримку, якщо щось піде не так.

  • Мати можливість підтримувати баланс роботи і життя та керувати своїм часом.

  • Усі перелічені елементи - основа культури щастя, або happiness-driven culture. Ми в EvoTalents хочемо вірити, що в нашій команді теж виходить створити таку культуру. Якщо ви з нами і хочете впровадити у себе happiness culture, давайте розбиратися, які компанії вже досягли в цьому успіху і як почати створювати таку культуру вже зараз.

1) Happiness culture. Для чого?

Здавалося б, це очевидно: розвиваючи культуру щастя в компанії, ми отримуємо щасливих співробітників. Але є дещо ще :)

Rob Markey, автор книги The Ultimate Question 2.0: How Net Promoter Companies Thrive in a Customer-Driven World, каже: "Лояльні, залучені співробітники приносять компанії не менше користі, ніж лояльні та захоплені клієнти. Вони залишаються в компанії довше, старанніше працюють, підходять до завдань більш творчо і намагаються перевершити себе. Вони приводять у компанію ще більш успішних співробітників. І це приносить ще більше щастя - щастя для співробітників, клієнтів і акціонерів".

2. Компанії зі happiness culture

Stack Overflow

Stack Overflow - відома платформа з питаннями і відповідями про розробку, спільнотою і вакансіями для програмістів.

Компанія Stack Overflow - remote-first, де робота на віддаленці за замовчуванням. Такий підхід впливає на процес найму і корпоративну культуру. Щоб відібрати "своїх" співробітників, у компанії проводять 5 етапів відбору, де перевіряють не тільки технічні навички, а й company fit і сумісність із командою. Одне з правил у Stack Overflow - довіра до співробітників і відсутність контролю. Таким чином, кандидат має показати свої навички тайм-менеджменту та самоорганізації.

Оскільки вся компанія побудована на створенні спільноти розробників, усі співробітники відчувають, що вони теж належать до великого ком'юніті. І незважаючи на "віддаленку", співробітники визнають, що абсолютно не відчувають цього. 

Крім того, співробітники відзначають, що в компанії цінують час співробітників і бажання усамітнитися та вимкнути всі сповіщення і месенджери. У цей час ніхто не потурбує вас, давши можливість перепочити і зайнятися особистими справами.

Ось кілька "фішок", які використовує Stack Overflow, щоб підтримувати своїх співробітників щасливими:

Bev Bash - варіант п'ятничних happy hour на віддаленій роботі. Співробітники збираються в Hangouts з напоями та закусками, а Bev Bash Baron задає тему вечора. Звісно ж, обговорення неформальне і його головна мета - потімбілдитися і просто добре провести час.

Святкові бонуси - наприклад, на Новий Рік співробітники отримали не тільки подарунок поштою, а й бонус, щоб влаштувати вечірку і заповнити відчуття свята в колі близьких.

Облаштування "домашнього офісу" - щоб домашній робочий простір був комфортним, компанія компенсує купівлю меблів і техніки. Крім того, щомісяця співробітники отримують компенсацію додаткових витрат, наприклад, швидкісного інтернету.

Bottom line: Люди цінують можливість працювати в зручному для них графіку і форматі (офіс/remote). Відпускаючи їх на "дистанційку", навчіться їм довіряти і не контролювати робочий день. Натомість постарайтеся створити умови, в яких їм буде працювати продуктивніше, наприклад, прибрати частину домашньої рутини.

Southwest Airlines

Southwest Airlines дотримуються формули "щасливі співробітники = щасливі клієнти". Вони є компанією з найменшою кількістю скарг клієнтів, тоді як 85% співробітників пишаються роботою в компанії.

Команда Culture Services поширює цінності компанії та влаштовує неформальні Culture Blitzes, щоб зайвий раз нагадати колегам про цінності.

Незважаючи на консервативну індустрію, Southwest Airlines дають повну свободу ухвалення рішень своїм співробітникам. Потрібно підвищити рівень польоту до бізнес-класу клієнту, допомогти колегам розробити нову уніформу або розділити бюджет на непередбачені витрати? Кожному дається свобода дій і можливість впливати на процеси.

Крім того, компанія розвиває лідерство на всіх рівнях: від асистентів до C-level. Так співробітники швидше будують кар'єру і залишаються в компанії довше.

Bottom line: Важливо давати своїм співробітникам можливість працювати творчо, без нагляду. Щоб розвивати лідерів, навчайте співробітників і давайте їм можливість приймати рішення самостійно, прибравши інструкції та бюрократію. 

Salesforce

Salesforce придумали власний словник. Наприклад, співробітники в компанії іменуються trailblazers ("новатор", "першопроходець"), а глобальна назва колективу - Ohana, у перекладі з гавайської "сім'я".

Також Salesforce запропонували систему маскотів з переважними займенниками (наприклад, нейтрально-гендерними: them/their або she/her).

СЕО Salesforce, Marc Benioff, після творчої відпустки на Гаваях перейнявся культурою і традиціями цього народу. У результаті, в основі культури Salesforce лежить Ohana - сімейна, дружня атмосфера без нальоту нудних корпоративних правил і віддача. Співробітники Salesforce роблять внесок в IT-ком'юніті, займаються благодійністю і проводять багато волонтерських проєктів. Так компанії вдається згуртуватися навколо спільних цінностей (які включають довіру, допомогу клієнтам і рівноправність) і створити відчуття причетності до великої родини Ohana. 

Bottom line: за кожною місією та цінностями має стояти вища мета та особистість творця компанії. Наприклад, якщо ви цікавитеся темою екології, ви можете привернути увагу співробітників до проблеми і разом працювати на благо суспільства, створюючи причетність до чогось важливого.

3. Як створити культуру щастя в компанії

Адаптуватися до нових умов

В умовах #WFH потреби співробітників змінюються. McKinsey провели дослідження, яке виявило, що за часів змін, співробітникам важливіше відчувати фінансову стабільність, мати підтримку для фізичного і ментального здоров'я і бачити сильних лідерів поруч.

Це означає, що саме час переглянути бенефіти. Наприклад, "розвантажити" співробітників від домашньої рутини і запропонувати послуги на кшталт прибирання будинку або няні для дитини. Також працюють нематеріальні заохочення, наприклад необмежена відпустка, як у Groupon і Glassdoor. 

Об'єднувати та залучати

CB Insights - компанія, яка розробляє однойменну market intelligence платформу. Компанія живе за правилом 4H: бути helpful, humble, hungry, happy.

СЕО CB Insights, Anand Sanwal, транслює цінності компанії, опублікувавши список невдач і неправильних рішень, які трапилися з ним за за 4 роки розвитку компанії. Таким чином, підтримується заповідь залишатися скромним (humble) і визнавати свої помилки.

Hubspot публікують Culture of code - звід правил, за якими працюють і будують стосунки один з одним у компанії. Такий список - можливість познайомити потенційних кандидатів з компанією і залучити поточних співробітників, пояснивши правила гри. 

{ Мені одразу згадується книга "Доставляючи щастя" / "Delivering Happiness". Автор, Тоні Шей, розповідає про свою компанію Zappos та як там будувалася культура. Якраз із цієї книжки мені запам'ятовується фраза "культура щастя". Розділяю ідею, що щастям вищої мети є відчуття себе частиною чогось більшого. Менш "солодким" є щастя пристрасті - тут про речі, які справді подобається робити. І найкоротшим є щастя від задоволень. }

- EvoTalents Recruiter

Звертати увагу на culture fit

Culture fit - те, наскільки кандидат співвідноситься з цінностями, традиціями та особливостями поведінки в компанії, Простіше кажучи, culture fit характеризує, наскільки кандидат "ваш", а ви - "його" компанія.

Чому важливо проводити такий скринінг? Щоб після онбордингу не шокувати кандидата неформальною поведінкою або ж, навпаки, не виявитися нудними бюрократами.

Наприклад, в офісі LetyShops можна курити кальян, що в декого викликає неоднозначну реакцію і водночас приваблює співробітників, які цінують атмосферу свободи.

4. Як ми, рекрутингове IT агенство EvoTalents, підтримуємо культуру щастя

У цій статті ми багато говорили про приклади інших компаній, але про себе теж не забули! EvoTalents - це IT рекрутингова агенція з віддалено-розподіленою командою. І ось наші способи створювати happiness culture, навіть залишаючись розподіленою командою:

Постійна комунікація

https://evotalents.com/uk/blog/60

Напевно, багато хто вже знає про нашу традицію віртуальної кави. Ми підключили чат-бот Donut у Slack, який рандомно з'єднує двох або трьох колег на каву. За можливості, ми збираємося наживо, обмінюємося книжками, багато фотографуємося і заповнюємо спілкування один з одним.

Також ми практикуємо 1:1 із засновницею та ідейною натхненницею - Оленою Вовк. Кожен може зазирнути до загального календаря Олени та обрати вільний тайм слот. Так ми підтримуємо зв'язок з Оленою, можемо попросити поради і просто обговорити нагальні справи :)

У Slack у нас налаштовані канали #blablabla для флуду, є чатик для порад і навіть для ниття! Так ми знаємо, що нас точно вислухають, підтримають і піднімуть настрій усією командою.

Баланс роботи та життя

Ми - про гнучкість у всьому. Наша робота передбачає віддалену роботу, роботу з будь-якого зручного місця з хорошим Wi-Fi, вільний графік і безлімітну відпустку. Такий варіант дає змогу нам (а в нас п'ятеро працюючих мам!) приділяти час сім'ї без шкоди для роботи і навпаки. Наша Даша Назаренко навіть написала статтю "Як усе встигати або декрет 21 століття", де ділиться досвідом мами, що працює, одразу після народження дитини.

А Маша Науменко встигає поєднувати роботу HR Manager в Archer і Recruitment/Marketing Communications Manager в EvoTalents. Так ми отримуємо можливість реалізувати себе не тільки в команді, а й за її межами. 

Культура щастя у рекрутинговому агенстві з підбору IT персоналу - EvoTalents:

{ У нас культура щастя реалізована через можливість брати безлімітну відпустку, можливість відвідувати курси, тренінги та просто гуляти вдень і розпоряджатися своїм часом самостійно. 

Для мене культура щастя - це коли можна достатньо часу приділяти собі, дитині та сім'ї, не хвилюючись про дедлайни. Коли команда допоможе з вирішенням важкого завдання. І щиро порадіє за успіхи.}

- EvoTalents Recruiter

Спільні подорожі

Збиратися разом хоча б раз на рік - це мастхев. Зазвичай ми поєднуємо приємне з корисним (наприклад, довгостроковим плануванням на рік), їдучи в нову країну. Так ми організували поїздку до Франції (залетівши ще й в Італію) у 2018 і Польщу у 2019.

Чат для вдячностей

І ще одна наша традиція - чат для подяки один одному. Ми можемо подякувати за допомогу в роботі або просто написати добрі слова, щоб підняти настрій колезі. Чат #thankfulness - наше місце, де вас огорнуть позитивом :)