Під час війни вкрай складно оцінити її вплив на українську економіку, але втрати, швидше за все, обчислюються сотнями мільйонів доларів на день. Значна кількість підприємств та промислових підприємств призупинили або скоротили свою діяльність, але поки що хоча б частина з них все ще виплачує зарплату працівникам, розповідає український підприємець Сергій Ліщина.
Росія заблокувала українські порти — ключовий експортний маршрут для найважливіших товарів (сталь та металопродукція, насамперед зернові та продовольство), — що вже викликало значне зростання їхніх цін у всьому світі. Найближчими тижнями очікується дефіцит палива, що ще більше погіршить економічну ситуацію, а також може призвести до затримки посівної кампанії та скорочення її масштабів. Імовірне продовження військових дій у найближчі тижні ускладнить економічну ситуацію в країні,
Діловий та фінансовий сектор
Ділову активність в Україні можна оцінити лише на основі непрямих даних. Після початку війни споживання електроенергії дуже зменшилося (з 24 години до приблизно 13,5 ГВт). Це означає, що більшість промислових та інших підприємств не працюють. На думку Офісу президента, 50% компаній призупинили свою діяльність, а решта працюють на межі своїх можливостей. Деякі з найбільших металургійних заводів — два в оточеному Маріуполі, а також заводи у Кривому Розі та Запоріжжі, розташовані поблизу лінії фронту, — зупинили виробництво, в тому числі через те, що більша його частина призначалася на експорт, що наразі неможливо через блокаду портів.
Нормальному функціонуванню підприємств великої території країни перешкоджають бойові дії і регулярні протиповітряні бої у містах, що від лінії фронту. Це стосується й важливих промислових центрів лівобережної України, таких як Харків чи Дніпро.
Міністерство економіки оголосило, що надасть попередні оцінки ВВП після першого місяця після початку війни. За оцінками Міжнародного валютного фонду, ВВП України скоротиться на 10%, якщо конфлікт незабаром закінчиться. Якщо вона продовжиться, спад може становити 25-35%. За словами міністра фінансів Сергія Марченка, війна призвела до значного падіння надходжень до бюджету, зокрема щодо митних зборів – держава отримує з цього приводу всього 15% коштів у порівнянні з мирним часом.
Економічна діяльність ще більш паралізована величезною кількістю біженців. Україну залишило понад 2,7 млн осіб. Число вимушених переселенців невідоме, але воно становить кілька мільйонів (тільки з Києва виїхало близько 2 мільйонів осіб, тобто половина населення, а з Харкова виїхало понад 600 тисяч осіб).