Виникнення віртуальних грошей призвело до створення криптовалютного ринку. На сьогодні це ціла індустрія з капіталізацією понад 2 трлн доларів. Найвідоміша цифрова валюта — біткоїн. Нинішній курс біткоїна перевищує 20 тис. доларів та продовжує зростати.
В період з 2020 по 2022 рік курс був навіть вищим. Фінансові експерти стверджують, що зростання цінності цієї криптовалюти можливе і в найближчому майбутньому.
Передумови для виникнення цифрової валюти
Ще 60 років тому криптографи зі всього світу допускали та обговорювали можливість створення всесвітньої інформаційної мережі. Перші практичні кроки в цьому напрямку були зроблені у 80-х роках минулого сторіччя: створена інформаційна мережа дала можливість обмінюватися даними для торгівлі на біржах.
В ці ж роки з’явилася перша ідея створення цифрових грошей. За допомогою них планувалося купувати чи продавати акції певної компанії або її фінансові активи.
На початку 90-х американські криптографи Девід Чаум та Стефан Брендс розробили концепцію систем електронної оплати з гідним захистом даних, який було важко обійти. Головна відмінність eCash від сучасних криптовалют полягала в централізованому управлінні. Це і було головною помилкою розробників. Платформа збанкрутіла в 1998 році, так і не довівши справу до логічного завершення, але початок цифровим грошам було покладено.
Наприкінці 90-х одразу кілька криптографів запропонували світу власні цікаві напрацювання. Серед найбільш відомих з них:
- HashCash Адама Бакова;
- B-money Вей Дая;
- Bit-gold Ніка Сабо.
Саме ці проєкти стали прототипами сучасних криптовалют, а розробники біткоїна взяли деякі моменти за основу.
Як та коли з’явився біткоїн?
Хто такий (чи такі) Сатоші Накамото — досі загадка. Але саме цей спеціаліст чи група спеціалістів запропонували світу біткоїн у 2008 році. Вони описали головний принцип роботи системи та її особливості, а в вересні 2009 року була здійснена перша покупка за цю нову криптовалюту.
На перших етапах існування перші цифрові гроші коштували дуже дешево, а добувати їх міг майже кожний користувач, який мав персональний комп’ютер. Згодом видобуток став набагато складнішим: потрібна була дороговартісна апаратура (ферма для майнінгу). У 2010 році курс криптовалюти залишався дуже низьким.
Тривалий час новій цифровій валюті не вдавалося зрівнятися з доларом. Коли ж курс дещо стабілізувався, хакери знайшли недоліки в системі та зламали біржу, залишивши користувачів без заощаджень. Звісно, це негативно позначилося на курсі, який знову став низьким.
За 10 тисяч біткоїнів давали всього 40-50 доларів, і один із користувачів замовив на них 2 піци. Але вже через кілька років ця сама сума в криптовалюті оцінювалася вже в 100 тисяч доларів. На теперішній момент вона б складала понад пів мільярда!
Можна лише здогадуватися, як зараз почуває себе та людина, яка здійснила таку безглузду покупку. Ця покупка увійшла в історію як найдорожче замовлення їжі. Тож інвестування в криптовалюти сьогодні — одне з найбільш перспективних занять.