Вагітність та народження дитини вже давно не мають того ореолу таємничості, яким дітонародження було оповите в попередні сторіччя. Проте навколо вагітності все ще залишається багато міфів, а то й відвертих помилок. Найчастіше вони нешкідливі, але іноді набувають форми рекомендацій, як мінімум, марних.
За першої підозри на вагітність — негайно до лікаря
У разі проблем зі здоров'ям рекомендується звертатися до лікаря якомога раніше, щоб «зловити» хворобу на початку розвитку. Але вагітність не є захворюванням, тому звертатися до лікаря за перших підозр немає потреби. Річ у тім, що навіть найдосвідченіший лікар не визначить вагітність на занадто ранньому терміні. Зробити це може тест на ХГЛ крові (лабораторний) чи сечі (домашній), а після п'ятого тижня вагітність визначається на УЗД. Якщо ви зробили тест і він позитивний, звернутися до гінеколога рекомендовано не раніше третього тижня затримки. Вставати на акушерський облік слід не раніше восьмого тижня, оптимально — з 9 до 12.
Докладно про те, коли, з якою частотою і до якого лікаря потрібно звертатися під час вагітності, за посиланням: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/konsultatsiya-hinekoloha-pry-vahitnosti/
Вагітні мають дотримуватися протиалергічної дієти
Це поширена помилка. Якщо вагітна жінка не має схильності до алергії та якихось особливих проблем зі здоров'ям, спеціальна дієта їй не потрібна. Важливо, щоб харчування було повноцінним та різноманітним, і майбутня мама, і дитина повинні отримувати всі потрібні макро- та мікронутрієнти. Саме тому жодні жорсткі обмеження не потрібні. Не треба виключати ані фрукти червоного кольору, ані молочні продукти, ані глютен. Вагітним можна їсти гостру їжу та солону, якщо вони її люблять. Заборона лише одна — міцний алкоголь.
Вагітним не можна лежати на животі
На ранньому терміні матка хоч і збільшена, але не настільки, щоб заважати лежати на животі. Коли вона досягнетакого розміру, лежати на животі стане просто некомфортно. Насправді проблему може створити положення лежачи не на животі, а на спині, в третьому триместрі вагітності. У цей час матка вже така велика, що в положенні лежачи на спині здавлює порожнисту вену, порушуючи приплив крові до правого передсердя. Це може спричинити серйозні проблеми як у вагітної, так і у плода, аж до загрози життю.
Вагітним не можна подорожувати літаком
Почасти це правда, але лише для пізніх термінів, після 36-го тижня. До цього терміну літати можна, якщо це не вагітність з високим ризиком переривання. Також поширена думка, що вагітним не можна проходити через рамку металодетектора в аеропорту, оскільки можна опромінити дитину. Насправді такого обмеження немає, металодетектори не здатні завдати шкоди ані майбутній мамі, ані її дитині.
Вагітним не можна купатися у відкритих водоймах
Ця заборона пов'язана з уявленням про те, що вода з інфекцією може проникнути через статеві шляхи жінки до матки. Насправді це цілком виключено. Морська та річкова вода не може проникнути ані в матку, ані навіть у піхву, тому купатися вагітним можна хоч у річці, хоч у морі чи озері. Інфекційну небезпеку скоріше становить ризик наковтатися не надто чистої води, але він для вагітних не вищий і не нижчий, ніж для всіх інших.
Вагітним не можна фарбувати волосся
Нібито токсичні речовини з барвника здатні через шкіру голови проникнути всередину організму та нашкодити дитині. Звісно, це не так. Сучасні барвники зовсім не токсичні, тим більше та вкрай незначна кількість, яка може через шкіру потрапити в кров голови. Вагітним можна фарбувати волосся, стригти його, робити манікюр і педикюр — все те, що дає змогу жінці відчувати себе доглянутою та привабливою.
Вагітним не можна лікувати зуби
Це не просто нерозумне, це шкідливе твердження. Вагітним можна й навіть потрібно лікувати зуби, хоча, звичайно, краще це зробити заздалегідь, на стадії планування. Однак, якщо є стоматологічна проблема, її слід вирішувати негайно. Відкладати на післяпологовий період можна протезування, і більше для зручності жінки, ніж за медичними показаннями. Всупереч присутній думці, можна виконувати навіть рентген зубів, якщо є така потреба, але жінці потрібно попередити лікаря про своє становище, щоб під час рентгенографії він накрив її живіт захисним фартухом.